Access Point Nedir?

Access Point nedir sorusunun cevabı kısaca bilgisayarları, akıllı telefonları, tabletleri, kısacası İnternet erişimi olan her çeşit cihazı internete bağlamaya yarayan cihazların ortak ismidir. Access Pointler, en çok ta kablolu bağlantıları kablosuz bağlantılara dönüştürmekte kullanılmaktadır.

Access Pointlerin kablolu İnternet’leri kablosuz İnternet’e çevrime özelliği mevcuttur. Ayrıca tekrarlayıcı, özelliği de bulunmaktadır. Bunlar daha çok iç mekânlarda, yakın olmayan noktalarda, İnternet erişimi sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Kablo kirliliğinin olmasını istemeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca dikkatinizi çekebilir: robotik kodlama nedir?

Access Point Üretim Özellikleri

Access Point, iç ve dış ortama göre çeşitli tarzda üretilmektedir. Dış ortamda kullanılmak için üretilen Access Pointler, kötü hava koşullarında sinyal üretiminin etkilenmemesi için dayanaklı bir yapıda üretilmektedir. İç ortamda üretilen Access Pointlere göre, özel çalışma prensibiyle üretimleri yapılmaktadır.

Access Point nedir

Acsees Point İşlevleri

Access Pointler birçok işlevi yerine getirirler.

İşlevleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Modem veya switchler üzerinden almış olduğu kablolu internet bağlantılarını, kablosuz internet bağlantısına dönüştürmektedir.
  • Access Pointler, kablosuz ağ bağlantısı olmayan mekânlarda, kablosuz ağ bağlantısı sağlamaktadır.
  • Access Point ayarları doğru yapılırsa, kablosuz ağ sinyallerini güçlendirmektedir.
  • Ağ sinyallerini güçlendirerek ortama sunmaktadır.
  • Kablosuz ağ bağlantısı güçlenmiş, ayrıca etki alanı da genişlemiş olacaktır.

Bağlantılar sorunsuz şekilde kullanılacaktır.

Access Point Bağlantısı

Access Point cihazının kurulum özellikleri ADSL modem kurulum özellikleriyle benzerlik göstermektedir. Önce, İnternet bağlantısı sağlayan ADSL modem ile Access Point cihazı arasında Ethernet kablosuyla bir bağlantı kurmak gerekir.

ADSL modemin sinyal gücü iyi olmadığı zamanlarda, Access Point cihazı devreye girmektedir. İnternet bağlantısını genişletmektedir. Fabrika, okul, ev, iş yeri gibi mekânlarda sinyal gücü az olabilmektedir. Bu durumda ise modem ile Access Point cihazını, Ethernet kablosuyla birbirine bağlamak gerekir.

Access Point Güvenliği

Normal bir modemin ara yüzüne nasıl bağlanılıyorsa, Access Pointin ara yüzüne de o şekilde bağlanılabilir. Bunun yapmak için bir tane bilgisayar gerekmektedir. Bilgisayar ile Access Point cihazını ethernet kablosuyla birbirine bağlanmalıdır. Access Pointin ara yüzüne erişim sağlamak için kılavuzda varsa IP numarası kullanılmalıdır. Yok, ise 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 gibi IP adresleri kullanılabilir. Kullanıcı ismi ve parolası cihazın markasına ve modeline göre değişiklik gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu