Android Format Atma Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemine sahip cihazlarda birçok format atma yolu bulunmaktadır. Format atma gereksinimi, genelde telefonlarda yaşanan işlevsel bozukluklar veya cihazda yaşanan performans düşüklüğü sebebiyle tercih edilmektedir. Bu hususta android işletim sistemi, kullanıcılarına zorlanmadan format atabilecekleri bir sistem sunmaktadır.

Ayrıca bakınız: hard format soft format nedir?

Ayarlar Menüsü İle Format Atma

Android işletim sistemine sahip cihazlarda format işlemine ilk olarak telefonda bulunan ayarlar kısmına girilerek başlanır. Ardından menüde bulunan yedekle ve sıfırla seçeneğine tıklanarak, fabrika ayarlarına sıfırla butonuna basılması yeterli olacaktır. Yapılması oldukça kolay olan bu format atma işleminin yanı sıra, Android sistemi kullanıcılarına farklı yollarda sunmaktadır.

Android İşletim Sistemine Sahip Telefonlarda Hard Format Nasıl Atılır?

Hard format seçeneği, telefonun ana menüsüne ulaşılamayan durumlarda tercih edilmesi gereken bir işlemdir. Sadece android işletim sistemine sahip cihazlar da bulunan bu özellik sayesinde cihaza başlatma ekranında format atılabilir.

Hard format atmak için yapılması gereken adımlar şunlardır;

  • Telefonunuzu kapatın.
  • Güç, Home ve Ses Açma tuşlarına aynı anda basarak 10 saniye kadar bekleyin.
  • Açılan Recovery ekranından Wipe Data Factory seçeneğine tıklayın.
  • Wipe Cache Partition seçeneğine tıklayın.
  • Reboot System Now seçeneğine tıklayarak format atma işlemini Başlatın.
android format atma 2

Hard format atma işlemi yaklaşık 10 ile 20 dakika arasında sürebilir. Buna bağlı olarak telefonun şarj kapasitesinin %70’den yukarı olması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Android İşletim Sistemine Sahip Telefonlarda Arama Yoluyla Format Nasıl Atılır?

Android işletim sisteminin kullanıcılarına sunduğu bir diğer format atma yöntemi ise kodlama yoluyla atılan formattır. Telefonun arama bölümüne gelerek, *2767*3855# yazıp arama tuşuna basmak yeterli olacaktır. Ancak bu yöntem bazı android cihazlarda, yazılım sürümüne bağlı olarak işe yaramamaktadır.

Format Atmadan Önce Yapılması Gerekenler Nedir: Format sonrası telefon fabrika ayarlarına sıfırlanır. Buna bağlı olarak format işleminden önce mutlaka silinmesi istenilmeyen veriler yedeklenmelidir. Aksi halde format işlemiyle kaybolan verilerin geri getirilmesi mümkün değildir.

Telefona Format Atmak Zararlı mıdır: Format işlemi, telefonun kullanımına bağlı olarak yüklenen verilerin silinmesidir. Bu işlemin telefona herhangi bir zararı olmadığı gibi telefonun performansını arttıracağından oldukça yararlı bir işlemdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu