Android Güvenli Mod Nasıl Açılır? Cep Telefonu ve Tablet

Android işletim sistemli telefon ve tabletlerde, yaşanacak olan donanımsal sorunları gidermek için güvenli modda açılmasına ihtiyaç duyulabilmektedir. Telefonlar normal açıldığında, yüklü olan uygulamalarla birlikte açılmaktadır. Uygulamalar olmadan, telefonun açılması işlemine güvenli mod denilmektedir. Bu işlemleri yapabilmek için güvenli modun ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmelisiniz.

Ayrıca bakınız: Android uygulama yüklenemedi hatası ve çözümü

Güvenli Mod Ne İşe Yarar?

Android işletim sistemli cihazlarda, güvenli mod kullanılarak, cihazın neden yavaş çalıştığını ya da tamamen sistemin çökme sebebini öğrenebilirsiniz. Güvenli mod özelliği ile donanımsal sorunları rahatlıkla çözebilirsiniz. Güvenli modda sorunlar çözülememiş ise telefon ya da tabletteki sorunların yazılımsal olduğu söylenebilir. Telefonunuzu güvenli modda açtığınızda hızlı çalışıyor ve çökme sorunu oluşmuyorsa, yüklemiş olduğunuz uygulamalar sorun oluşturuyor demektir. Uygulamaları telefondan kaldırarak çözüm bulmuş olursunuz.

Güvenli Modda Başlatmak

Android telefonunuzu güvenli mod öncesinde yeniden başlatmalısınız. Bazı sorunların giderilebilmesi için yeniden başlatma işleminin düzgün yapılması gerekiyor. Bunun için telefon açıkken güç düğmesine basılı tutulur ve güç ekranı gelir. Bu ekrandan yeniden başlat seçeneği seçildiğinde telefon, kapanacak ve yeniden başlatılacaktır. Yeniden başlat seçeneği yoksa kapat seçeneği kullanılmalı ve tamamen kapandıktan sonra tekrar başlatılmalıdır.

guvenli mod

Güvenli Modda Açmak

Akıllı cep telefonlarında çoğu zaman yeniden başlatma ile bazı sorunlar çözülebilmektedir. Yeniden başlat yaptıktan sonra sorunlar devam ediyorsa güvenli modda açılmalıdır.

Güvenli modda açabilmek için şu işlemler yapılır;

  • Telefon açıkken güç düğmesine basılı tut,
  • Gelen ekrandaki kapat seçeneği üzerine parmağını basılı tut,
  • Gelen ekranda güvenli modda yeniden aç seçeneğini ve tamam’ı seç,
  • Telefonunuz kapanıp yeniden başladığında güvenli mod (safe mode) yazısının ekranda olduğunu görebileceksiniz.
güvenli mod 2

Güvenli Mod Seçeneği Gelmiyorsa : Bazı android cihazlarda güvenli mod sistemine giriş yapılamamaktadır. Android kullanan markalar farklı yöntemlerle güvenli moda erişim sağlıyorlar.

Güvenli mod erişimi için denenebilecek diğer bir seçenek ise şudur;

  • Telefonu kapatın,
  • Güç düğmesine basılı tutarak telefonu açın,
  • İlk ekran geldiğinde, güç tuşunu bırak ve ses kapatma tuşuna bas,
  • Telefon yeniden başlatılana kadar ses kapatma tuşuna basılı tut,

Yeniden başladığında, güvenli mod yazısı ekranda görünecek ve telefon güvenli modda açılmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu