Android Telefonum Saati Yanlış Gösteriyor Sorunu ve Çözümü

Bazen bir Android telefonda saat yanlış zamanı gösterebilir. Bu size olursa, sorunu çözmenin dört yolu var.

Otomatik saat ve tarih ayarı, Android’de kullanışlı bir özelliktir. Yepyeni bir telefon aldığınızda bile saati ayarlama konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak, bazen telefonunuzun saatinin birkaç dakika veya aşırı durumlarda tam bir saate kadar kapalı olduğunu fark edebilirsiniz.

Yeterince kısa sürede fark edemezseniz, bu hata büyük bir rahatsızlık olabilir. Sıkı bir programla çalışıyorsanız kritik bir alarmı kaçırabilir veya başınız belaya girebilir. Bu soruna neden olan nedir ve düzeltmek için ne yapabilirsiniz?

saat yanlis

Android Telefonunuz Neden Yanlış Zamanı Gösteriyor?

Telefonunuzun yanlış saati göstermesinin üç olası nedeni vardır:

  • Otomatik saat ve tarih ayarını yanlışlıkla kapattınız . Bu sırada, istemeden sayılarla oynamış olabilirsiniz.
  • Otomatik tarih ve saat ayarı kapalıysa , yanlış saat dilimini ayarlamış olabilirsiniz .
  • Hata, operatörünüzden veya farklı bir sağlayıcıdan bir Wi-Fi ağına bağlanıyor olabilir.

Aşağıdaki dört yöntemden en az birini kullanarak Android cihazınızdaki yanlış saati düzeltebilirsiniz.

1. Otomatik Tarih Ayarlarını Açın ve Kapatın

Ayarlar > Genel yönetim veya Sistem > Tarih ve saat’e gidin ve Otomatik tarih ve saat düğmesini kapatıp tekrar açın. Bu ayarlar, cihazınıza bağlı olarak biraz değişebilir.

Çoğu durumda, bu eylem saatinizi doğru zamana yeniden ayarlamalıdır. Özellikle saat dilimlerini sık sık değiştiriyorsanız, otomatik saat ve tarih ayarlarının avantajlarından yararlanmaya devam edebilirsiniz.

2. Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Telefonunuzu yeniden başlatmak, cihazınızın işlevselliğini engelleyebilecek herhangi bir geçici hatayı ortadan kaldırır. Bir cihazı kapatıp tekrar açmanın eski güzel teknik destek numarası. Otomatik tarih ve saat ayarının devre dışı bırakılması ve yeniden etkinleştirilmesi başarısız olursa bu seçeneği deneyin .

3. Otomatik Tarih ve Saat Ayarını Kapatın

Ayarlar > Genel yönetim veya Sistem > Tarih ve saat’e gidin ve ardından Otomatik tarih ve saat düğmesini kapatın. Saati manuel olarak ayarlayın ve cihazınızı kullanmaya devam edin. Ayrıca telefonunuzun doğru saat dilimine ayarlandığından emin olun—yukarıda gösterilen adımları izleyin ve Saat dilimini seç’e gidin ve uygun olanı seçin.

Bu yaklaşım, özellikle belirli bir süre içinde birden çok kez yanlış zamanı yaşıyorsanız en etkilidir. Ancak, farklı bir saat dilimine her seyahatinizde saati ve tarihi ayarlamanız gerekeceğini unutmayın.

4. İşletim Sisteminizi Güncelleyin veya Donanımdan Sıfırlama Gerçekleştirin

Diğer adımlardan hiçbiri işe yaramazsa, cihazınız için bir sistem güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Android’i güncellemek , zaman ayarlarınızı etkileyen tüm hataları temizleyebilir. Sistem güncellemesi sorunu çözmezse, telefonunuzda donanımdan sıfırlama yapmak gibi daha sert bir işlem yapabilirsiniz .

Android Cihazınızda Yanlış Zamanı Düzeltin

Otomatik saat ve tarih ayarı açık olduğu sürece cihazınızın saati yılda bir defadan fazla yanlış saati gösterecektir. Ancak, ağınız veya operatörünüz nedense saatiniz kendini düzelttiği için bunu her zaman fark etmeyebilirsiniz. Bu sorunu kalıcı olarak önlemek için otomatik saat ve tarihi tamamen kapatın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu