Ay Tutulması Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

Ay tutulması, ayın dolunay zamanında ortaya çıkar. Ay dünyanın çevresinde gezinirken dünyanın gölgesi içine girer ve orada kalır. Bu duruma Ay tutulması denir. Gölgenin içerisinde kaldığında ay, güneş ışığı alamaz ve ay parlayamaz. Ay parlayamadığı anlarda tutulma ortaya çıkar. Saatte 3500 km hız ile ilerleyen Ay’ın tutulması 1 saate yakın sürer. (Ayrıca bakınız: Güneş Tutulması)

Ay Tutulması Nasıl Gerçekleşir?

Ay, Dünya etrafında gezinirken Dünya’nın arkasında kalır ve Güneş ışığını yeteri kadar almaz ve böylelikle Ay tutulması oluşur. Bilindiği üzere Ay, ışığını güneş ışınları aracılığı ile almaktadır. Güneş ışığını alamadığı zaman parlaklığını kaybeder ve bu durumda Ay tutulması ortaya çıkmış olur. Bu olayın temel nedenine bakacak olursak, dünya bilindiği gibi hem kendi etrafında hem de Güneş etrafında dönüş yapar.

Güneş etrafında dönerken Ay ile Güneş arasında kaldığı zaman Ay’ın Güneş ışığı almasını engeller. Ay tutulmasının temel sebebi aslında budur. Tutulmanın ortaya çıkabilmesi için Güneş, Ay ve Dünya’nın birbirlerine eşit uzaklıkta bulunması gerekir. Bu durumun sağlanmadığı zamanlarda Ay tutulması gerçekleşmez.

Ay Tutulması Ne Zaman Gerçekleşir?

Ay tutulması gibi doğal olaylar her sene ortaya çıkmaktadır. Her sene oluşan ay tutulması farklı zamanlarda gerçekleşir. Kesin bir tarihi olmamakla birlikte gök bilimciler bu olayı gelişen teknoloji ile sürekli araştırmaktadır. Ne zaman bu olayın olacağı ile ilgili halkı ve medyayı bilgilendirirler. Hatta hangi saatte gerçekleşeceği bilgisine bile gök bilimciler tarafından ulaşmak mümkün. 2016 yılında mart ve eylül ayında kendini gösteren Ay tutulması, 2017 yılında şubat ve ağustos aylarında ortaya çıkmıştı. Ayrıca bu gök olayını Dünya’nın birçok yerinde gözlemlemek mümkündür.

ay tutulması

Ay Tutulması Türleri Nelerdir?

Ay tutulması olayının türleri bulunmaktadır.

Bunlar;

  • Yarı Gölgeli Tutulma: Ay’ın gölgesinin yarısı Dünya’nın arkasına geçer ve gölge oluşturur. Bu durumda tutulma olayı gerçekleşmez.
  • Parçalı Ay Tutulması: Ay’ın bir kısmının Dünya arkasında kalıp güneş ışığını yeteri kadar alamadığı anda tutulma meydana gelir.
  • Tam Ay Tutulması: Ay’ın tamamı Dünya arkasında kalır ve tutulma ortaya çıkar. Bu anda Ay’ın kırmızı renk aldığı gözlemlenir ve çıplak gözle bu durumu izlemek mümkündür.

Yukarıdaki gibi tutulma türlerini maddeler halinde sıralamak mümkün.

Ay Tutulması Esnasında Ne Yapmalıyız?

Ay tutulmasının insanlar üzerinde fiziksel olarak olumlu ya da olumsuz bir etkisi yoktur. Fakat gök bilimciler içsel ve ruhsal etkilemelerin olduğundan bahsederler. Bu durumda burçlar tarafından yorumlanır. Astrolojiye bakacak olursak bu tutulma durumu insanı yakından etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu