“Bağlantınız Gizli Değil” Hatası Nasıl Çözülür?

Gün içerisinde onlarca web sitesine gireriz ve bazıları güvenli olmayabilir. Bazen de internetiniz web sitelerine girmek için yeterince güvenli olmayabilir. Bu gibi durumlarla mutlaka karşılaşmışsınızdır.

Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde ekranda “Bağlantınız Gizli Değil” gibi hatalarla karşılaşırsınız ve istediğiniz web sitesine girebilmek için bir kez daha onaylamanız istenir.

Bu hatanın neden meydana geldiğini ve nasıl çözüleceğini merak ediyorsanız doğru içerikte bulunuyorsunuz.

“Bağlantı Gizli Değil” Hatası Nedir?

Bağlantı gizli değil hatası her internet tarayıcısında farklı isimlerle ve tanımlamalarla gözükebilmektedir. Fakat genellikle bu hatayı görme sebebiniz her zaman aynıdır. Genellikle bu hata ile karşılaşmanızın nedeni sizden kaynaklanan bir durumdan ziyade girmeye çalıştığınız web sitesinin yaşadığı problemlerden kaynaklanır. Bu hatanın oluşma sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Girmeye çalışılan web sitesinin SSL sertifikasının bulunmaması veya geçersiz hale gelmiş olması. Bu durumda web sitesi üzerinde kişisel bilgileri koruyacak herhangi bir protokol bulunmaz ve şifreniz, kredi kartınız gibi bilgilerin çalınması söz konusu olabilir. Bu yüzden tarayıcı siteye girmeden önce sizi uyaracaktır.
  • Web sitesine girdiğiniz cihaz ortak bir ağa bağlıysa da bu hatayla karşılaşmanız muhtemeldir. Çünkü ortak bir şekilde kullanılan internet ağlarında bağlantılar güvenliksiz bir şekilde kullanılır.
  • Girmeye çalıştığınız web sitesi gerçekten güvensiz olabilir. Site içerisinde dolandırıcılık ve benzeri durumlar meydana geldiyse tarayıcılar tarafından güvenilmez olan site olarak sınıflandırılmış olabilirler.
  • Tarayıcınızda bulunan çerezler istediğiniz web sitesine girmenizi engelliyor olabilir. Belleği karmakarışık hale gelmiş olan bir tarayıcı dengesiz davranabilir. Böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız tarama verilerini temizleyerek sorunun üstesinden gelebilirsiniz.
  • Bağlanmaya çalıştığınız web sitesinin alt alan adlarına SSL sertifikası tanımlanmamış olabilir. Böyle durumlarda web sitesinin kendisine girebilirken alt sayfalarına girerken bağlantı gizli değil hatası ile karşılaşırsınız.
  • Bilgisayar ayarlarınızın bozulmuş olması ile de bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Eğer böyle bir hatayla karşılaşıyorsanız öncelikle bilgisayarınızın saatini ve tarihini kontrol edin. Yanlış olması bu sorunla karşılaşıyorsunuz anlamına gelebilir.

Bu örnekler dışında nadiren görülen bazı durumlarda bulunmaktadır. Fakat yukarıdan da anlaşılacağı üzere problem genellikle bağlanılmak istenen siteden ötürü kaynaklanmaktadır.

“Bağlantı Gizli Değil” Hatası Nedir?
“Bağlantı Gizli Değil” Hatası Nedir?

“Bağlantı Gizli Değil” Hatası Nasıl Çözülür?

Yukarıdaki hatalardan hangisini yaşadığınızı bilmek, sorununuzu çözmek açısından büyük önem taşımaktadır. Sorununuzun ne olduğunu da başka tarayıcılardan, başka ağ üzerinden veya başka cihazlardan deneyerek daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Tüm bunları denemenize rağmen aynı hata ile karşılaşıyorsanız sorun yüksek ihtimalle bağlanılmak istenen web sitesindedir.

  • Web sitesine gizli sekme ile girmeyi deneyin.
  • Web sitesine farklı tarayıcı ile girmeyi deneyin.
  • Web sitesine farklı bir cihazdan ve farklı bir ağ üzerinden girmeyi deneyin.
  • Hiçbiri işe yaramıyorsa sorun web sitesindedir. Web sitesinin bu sorunu çözmesini bekleyin.

Yine de giremediğiniz bu web sitesine girmek istiyorsanız güvenli olmayan bir şekilde girebilirsiniz. Bunun için hatanın verildiği sayfada “Gelişmiş” butonuna tıklayın ve açılan yazıda “Yine de web sitesine devam et” tuşuna basın. Böylece bu web sitesine güvenilir olmasa da girebilirsiniz.

Umarız içeriğimiz sayesinde siz de “Bağlantınız Gizli Değil” hatasının ne anlama geldiğini anlamış ve çözüm yöntemlerini de uygulayabilmişsinizdir. Yine de güvenilir olmayan ve size de güven vermeyen web sitelerine girmemeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu