Bilgisayar Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?

Ekran kartları oldukça yüksek teknolojiye sahip cihazlardır ve gelişen teknolojinin etkisiyle sürekli olarak güncelleme alırlar. Bu güncellemeleri düzenli aralıklarla yapmamanız halinde ise oyun performanslarınız düşer, ekran kartınız eskisi kadar iyi çalışmaz. Bunun önüne geçebilmek için ekran kartlarının sürücülerini indirmeli ve düzenli olarak güncellemeleri kontrol etmelisiniz. Ekran kartı güncelleme işleminin nasıl yapıldığını bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız doğru içerikte bulunuyorsunuz.

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?

Birden fazla ekran kartı üreticisi bulunmaktadır ve hepsinin sürücüleri paylaşma ve güncelleme yöntemleri farklıdır. Eğer eski model bir ekran kartına sahipseniz ve üretici firma bu modele desteğini çektiyse halihazırda güncelleyebileceğiniz bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak yeni sayılabilecek ekran kartlarından birine sahipseniz hemen sürücüleri indirmeli ve güncellemeleri kontrol etmeye başlamalısınız. Ekran kartı güncelleme işlemini yapmadan önce üretici markanızın hangisi olduğunu öğrenin. Bu marka AMD, NVIDIA veya INTEL olabilir.

AMD Ekran Kartı Güncelleme

AMD üreticili bir ekran kartına sahipseniz yapacağınız şeyler oldukça basit. Eğer daha önce bilgisayarınıza sürücüleri indirmediyseniz ilk olarak bu işlemi yapmanız gerekiyor. Bunun için AMD Drivers & Support sayfasına girmeniz gerekiyor.

 • AMD Drivers sayfasına girdikten sonra menüden filtreleme yaparak kendi ekran kartı modelinizi bulun ve seçerek submit butonuna tıklayın. Veya direkt olarak sihirbazı indirebilirsiniz (Bu işlem hatalı yüklemeyle sonuçlanabilir).
 • Açılan sayfada bilgisayarınızda bulunan işletim sistemine göre kategorilerden birini genişletin. Buradaki sürümlerden tavsiye edileni (Recommended) indirin.
 • İndirme işleminden sonra programı çalıştırın ve kurulum işlemini gerçekleştirin.

Böylece ekran kartı sürücünüzü yüklemiş olacaksınız. Eğer daha önceden bu sürücüyü yüklediyseniz veya güncellemeleri tekrar kontrol etmek istiyorsanız, Windows çubuğunun sağ köşesindeki açılır menüde bulunan AMD logosuna tıklayarak Radeon yazılımını açın.

 • Radeon Yazılımı içerisinde üst menüde bulunan “Ev” sekmesine tıklayın.
 • Sayfa içerisinde sağ üst köşede bulunan “Sürücü ve Yazılım” kutusunun altında “Güncelleştirmeleri Kontrol Et” butonuna basın.
 • Eğer güncelleştirme yapıldıysa veya yeni güncelleştirme mevcutsa “İndir” tuşuna basın.
 • Bu işlemden sonra otomatik olarak kurulum yapılacaktır.

Böylece AMD ekran kartı güncelleme işleminiz tamamlanmış olacaktır.. Ayrıca bu yazılım içerisinden tüm değerlerinizi görebilir, çalışma ayarlarını değiştirebilirsiniz.

AMD Ekran Kartı Güncelleme
AMD Ekran Kartı Güncelleme

NVIDIA Ekran Kartı Güncelleme

NVIDIA ekran kartlarının güncelleme ve sürücü yükleme mantığı neredeyse AMD ile aynıdır. Bilgisayarınızda NVIDIA sürücülerinin olup olmaması fark etmeksizin, sürücülerinizi güncelleştirmek için resmî web sitesine girmeli ve ekran kartınızın sorgulamasını yapmalısınız.

 • NVIDIA Driver sayfasına girin.
 • Ekran kartınızın tip, seri, ürün ve kullandığınız sistem bazında filtreleyin ve aramaya başla butonuna tıklayın. Sihirbaz yardımıyla otomatik cihaz belirleme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz ancak burada bazı hatalar meydana gelebilir.
 • Açılacak olan yeni sayfada Kabul Et ve Yükle butonuna tıklayarak sürücünüzü indirin.
 • İndirme işlemi bittikten sonra programı çalıştırın ve işlemi tamamlayın. İşlem sonunda Windows çubuğunun sağ alt köşesinde NVIDIA ikonu ve uygulaması belirecektir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra NVIDIA ekran kartı güncelleme işleminiz tamamlanmış olacaktır. Zaman zaman gelecek olan yeni küçük güncellemeler yazılım tarafından size sorulmadan otomatik olarak atılır. Fakat büyük güncellemeler gelmesi halinde tekrar NVIDIA driver sayfasına girip en baştan yazılımı indirmeniz gerekecektir. Ayrıca yazılım içinde aynı AMD arayüzü gibi belirli ayarlar yapabilir, raporları kontrol edebilir ve ekran kartınızın çalışma prensibini değiştirebilirsiniz.

NVIDIA Ekran Kartı Güncelleme
NVIDIA Ekran Kartı Güncelleme

Intel Ekran Kartı Güncelleme

Intel firması yalnızca paylaşımlı ekran kartları ürettiği ve bu ekran kartları işlemcinin bir alt sistemi olarak kabul edildiği için, diğer ekran kartlarına göre yükleme ve güncelleme işlemleri çok daha basittir. Bunun için yapmanız gereken şey yalnızca Intel driver detect sayfasına girmeniz ve otomatik olarak tanımlanan sihirbazı indirmenizdir. İndirdiğiniz sihirbazı çalıştırdığınız anda donanım ögelerinize göre güncelleme yapılacaktır. Intel genellikle bütünleşik ekran kartlarına güncelleme getirmez ve gelen güncellemeler de işlemci adı altında yapılır. Bunu da Windows Update hizmeti otomatik olarak algılamakta ve güncellemeyi gerçekleştirmektedir. Böylece Intel Ekran kartı güncelleme işleminiz de tamamlanmış olacaktır.

Intel Ekran Kartı Güncelleme
Intel Ekran Kartı Güncelleme

Umarız içeriğimiz sayesinde siz de ekran kartı sürücünüzü başarılı bir şekilde yüklemiş ve ekran kartı güncelleme işlemini gerçekleştirmişsinizdir. Bilgisayarınızın ve donanımlarınızın sağlığı için belli aralıklarla bu güncelleştirmeleri kontrol etmeyi unutmayın.

Bilgisayarınızın sağlığı için Windows 10 Hızlandırma başlıklı içeriğimizi de incelemeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu