Bilgisayarda Fotoğraf Düzenleme Programları

Sosyal medya platformlarında fotoğraflarımızı paylaşmayı oldukça çok seviyoruz. Bunun için kaliteli kameralara sahip telefonlar satın alıyoruz veya fotoğrafçılık yapmak amacıyla profesyonel fotoğraf makineleri satın alıyoruz. Fakat çektiğimiz fotoğraflarda her zaman bazı pürüzler ve düzensizlikler oluyor. Bunları tekrar tekrar fotoğraf çekerek düzeltmek oldukça zor ancak fotoğraf düzenleme uygulamaları yardımıyla fotoğraflarınızı en iyi haline getirebilirsiniz. Fotoğraf içerisindeki gereksiz cisimleri silebilir, yüzünüzü güzelleştirebilir, ek cisimler ekleyebilirsiniz. Bu yazımızda bilgisayar üzerinden fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz en iyi 3 programı inceleyeceğiz.

Fotoğraf Düzenleme Yazılımları

Fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz onlarca profesyonel ve basit yazılım bulunuyor. Basit yazılımlar ile daha basit düzenlemeler ve efektler yapabilirken, profesyonel yazılımlar ile aklınıza gelebilecek her türlü düzenlemeyi yapabilmeniz mümkün. Fakat profesyonel programları kullanabilmek için o programlar hakkında eğitim almanız gerekebilir. Aşağıda bahsettiğimiz yazılımlardan en beğendiğinizi seçebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

fotoğraf düzenleme programları

Adobe Photoshop

Neredeyse tüm profesyonel fotoğrafçılar ve grafikerler tarafından kullanılan, çok detaylı bir yazılım olan Adobe Photoshop ile yapamayacağınız hiçbir şey bulunmuyor. Fakat karmaşık yapısı ve kafa karıştırıcı özellikleri ile eğitim alınmasını şart hale getiriyor. Photoshop eğitimini Udemy gibi online eğitim platformları üzerinden alabilir ve belli bir ödeme karşılığına Photoshop yazılımını ömür boyu satın alabilirsiniz. Adobe Photoshop konusunda belli bir yetkinliğe ulaşabilirseniz bunu işiniz haline getirerek para bile kazanabilirsiniz.

Adobe Photoshop yazılımını Adobe orijinal sitesi üzerinden edinebilir ve 30 gün ücretsiz bir şekilde deneyebilirsiniz. Daha sonrasında ise belirlediğiniz pakete göre ödeme yapmanız gerekmektedir.

GIMP

Photoshop yazılımının ücretsiz olarak görülen alternatifi olan GIMP, açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsiz bir fotoğraf düzenleme yazılımıdır. İçerisinde birçok özelliğe ve detaya sahip olan bu yazılım ile de orta seviyede düzenlemeleri yapabilir, fotoğraflarınızı gönül rahatlığıyla düzenleyebilirsiniz. GIMP yazılımı da Photoshop gibi biraz karmaşıktır ve bazı terimleri öğrenmeniz gerekebilir. Bu yazılımı hemen kullanmaya başlamak isterseniz GIMP sitesi üzerinden son sürümü ücretsiz bir şekilde indirebilir ve sonsuza kadar kullanabilirsiniz.

Pixlr.com

Photoshop yazılımına benzer tasarımıyla öne çıkan Pixlr, diğer fotoğraf düzenleme yazılımlarına göre bilgisayarınıza herhangi bir dosya indirmeden kullanabileceğiniz bir fotoğraf düzenleme yazılımı. İnternet üzerinden kolayca ulaşabileceğiniz ve fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz bu web sitesini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ancak Photoshop ve GIMP yazılımlarına göre daha az çeşitliliğe ve düzenleme özelliğine sahip olan bu yazılımda basit işlemleri kısa sürelerde halledebilirsiniz. Fotoğraf üzerindeki bir noktayı hemen silmek gibi bir amacınız varsa Pixlr adresine girerek bu işlemi beş dakika içinde halledebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz üç yazılım dışında kullanabileceğiniz onlarca çeşitte fotoğraf düzenleme yazılımı bulunuyor. İsteklerinize ve amaçlarınıza göre diğer fotoğraf düzenleme yazılımlarını da inceleyebilir ve kendinize en uygun olanı belirleyebilirsiniz. Umarız içeriğimizden fayda sağlamış ve fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz yazılımı bulmuşsunuzdur.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu