Bilgisayarda Sıvı Soğutma Nedir?

Bilgisayarlarımız içerisinde barındırdıkları parçalar dolayısıyla zamanla ısınabilirler. Normal ısınma düzeyleri bir sorun çıkarmazken yüksek ısılara ulaşan parçalar bilgisayarınıza zarar verebilir. Bunun önüne geçebilmek için bilgisayarınızı oldukça serin tutmalı ve soğutma sistemleri iyi bir şekilde kullanmalısınız.

Bu ısınmaların nasıl önüne geçeceğini düşünen mühendisler ise birçok soğutma yöntemi geliştirmiş durumda. Bu yazımızda bilgisayar soğutma yöntemlerinden biri olan sıvı soğutma nedir ve nasıl kullanılır sorularına yanıt vereceğiz. (Ayrıca bakınız: RAM nedir? ROM nedir?

Bilgisayarda Sıvı Soğutma Nedir?

Günümüzde bunun en gelişmişi olan sıvı soğutma sistemleri bilgisayarlarda oldukça az kişi tarafından kullanılıyor fakat oldukça iyi soğutma değerlerine sahip. Bunun nedeni hava soğutmasına göre daha yüksek fiyatlara sahip olması. Çalışma mantığı ise tahmin edeceğiniz üzere işlemci ve ekran kartlarında belli modüller yardımıyla ısıyı suya alarak soğutma işlemi. Örneğin işlemcinin ürettiği ısıyı kanallar yardımıyla su ile birleştiren sistemimiz daha sonrasında radyatör yardımıyla suyu tekrar soğutuyor ve böylece kasanın içerisinin hep soğuk kalması amaçlanıyor.

Belli noktalarda gerçekten bilgisayarı oldukça soğuk tutmayı başarabilen sıvı soğutma sistemleri, stabil durumlarda hava soğutmadan farklı çalışmıyor. Bunu da şöyle örnekleyebiliriz; herhangi bir oyunda bir saat kullanımdan sonra işlemci sıcaklığınız 70-80 derecelere ulaşıyorsa, sıvı soğutmada bu sıcaklık 60 derecelerde kalacaktır. Fakat iki bilgisayarda da hiçbir yazılım veya oyun açık değilse ikisinin de sıcaklığı aşağı yukarı 30-40 derece olacaktır. Burada kullanılan soğutma yönteminin gelişmişliği de önem kazanmaktadır. Üst düzey bir sıvı soğutma sistemi bilgisayarınızın sıcaklığını 20 dereceden aşağıya bile düşürebilir.

sivi sogutma nedir
sıvı soğutma nedir

Bilgisayarda Sıvı Soğutma Nasıl Kullanılır?

Sıvı soğutmanın kullanım mantığı hava soğutma ile hemen hemen aynıdır. Sıvı soğutma kasada hava soğutmasına göre daha fazla yer kaplarken, işlemcinin üzerine sadece küçük bir parça monte edilmesi gerekir. Fakat kanalların bağlandığı noktada büyük tüpler ve radyatör bulunacağı için geniş bir alana ihtiyaç duyulabilir. Bunun yanında sıvı soğutmayla birlikte hava soğutma da kullanılabilir ve kullanılmalıdır. Egzoz fanı her iki durumda da kullanılmalıdır aksi taktirde içerideki hava dışarıya atılamayacaktır.

Önümüzdeki süreçte sıvı soğutma sistemlerinin bilgisayarlar için daha küçük boyutlara erişeceği ve her bilgisayarda kullanılabilir bir hale geleceği düşünülmektedir. Fakat şu an yalnızca büyük bilgisayar kasalarında kullanılmaya elverişlidir.

Ayrıca sıvı soğutma sistemleri çoğunlukla sunucularda ve ambarlarda kullanılmaktadır. Bunun sebebi çok yüksek ısı enerjisi üretmeleri ve bunun önüne geçilmek istenmesidir. Gelecekte kendinize bir sunucu istasyonu kurmayı düşünüyorsanız hem sıvı soğutma yöntemlerini hem de hava soğutma yöntemlerini incelemenizde fayda var.

Sıvı Soğutmaya İhtiyacımız Var Mı?

Günümüz şartlarında üst düzey bir bilgisayar kullanmıyorsanız ve çok fazla işlemci ile ekran kartı gücü yemiyorsanız, su soğutmaya ihtiyacınız olmayabilir. Bilgisayarınızdan aldığınız verimi daha da arttırmak istiyorsanız su soğutma mantıklı bir tercih olacaktır ancak bunun yerine çok kuvvetli bir hava soğutma sistemi de oluşturabilirsiniz.

İşlemciler için üretilen su soğutma sistemleri ülkemizde 700-800TL gibi fiyatlardan başlamaktadır. Bu yüzden bilgisayarlar için büyük bir masraf demektir. Gerçekten soğutma ile ilgili problemleriniz bulunmuyorsa su soğutmaya ihtiyacınız yok demektir.

Kullanımınıza ve ısı üretiminize bağlı olarak sıvı soğutmayı kullanıp kullanmama kararı verebilir ve teknoloji marketlerinde sıvı soğutma sistemleri hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu