Bilgisayarda Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir? Adım Adım Anlatım

Bugün sizlerle modem wifi şifresi nasıl değiştirilir konusuna değineceğiz. Çağımızın gelişen teknolojilerinin en büyüğü elbette internettir. Bizler de internete ulaşmak için dünyadaki diğer insanlar gibi çeşitli modemler kullanıyoruz. Bu modemler sayesinde bilgisayarda wifi şifremizi kendimiz belirleyebiliyoruz ya da internet sağlayıcımız tarafından bir şifre atanmasını sağlayabiliyoruz.

Wifi şifresini değiştirmede önde gelen sebeplerin başında ise internetimizin başkaları tarafından kullanıldığı şüphesi geliyor. Aslında bu şüpheyi ortadan kaldırmak çok basittir. Aşağıdaki adımları uygulayarak kolayca bilgisayarda wifi şifrenizi değiştirebilirsiniz. Ancak aşağıda belirtilen adımlar bazı modemlerde küçük değişiklikler gösterebilmektedir. Bu değişiklikler ise genellikle modem arayüzünde bulunan; Kullanıcı adı ve şifredir.

Ayrıca bakınız: wifi şifremi unuttum, nasıl bulabilirim?

Wifi Şifresi Değiştirmek İçin Uygulanacak Adımlar:

wifi şifresi nasıl değiştirilir
  1. İlk olarak modeminizi açın ve modem arayüzüne girişinizi gerçekleştirebilmek için wifi bağlantınızı açın.
  2. Telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan kullandığınız herhangi bir tarayıcıyı açın.
  3. Arama butonunda bulunan adres çubuğuna ” 192.168.1.1 ” yazarak enter tuşuna basın.
  4. Eğer ki yukarıda belirttiğimiz kod ile sayfa açılmaz ise ” 192.168.1.2“, “192.168.2.1” ya da “192.168.2.2” kodlarını deneyin.
  5. Açılan sayfada karşınıza arayüz ekranı çıkacaktır. Bu ekrandan sizlere kullanıcı adı ve şifre istenecektir. Çoğu operatörde ” Kullanıcı adı: kullandığınız modemin ismi, Şifre : admin ya da 1234” olarak internet sağlayıcısı tarafından atanmıştır. Sizler de belirttiğimiz kullanıcı adı ve şifre ile modem ayarları bölümüne girebilirsiniz.
  6. Açılan sayfada karşınıza birçok seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerden menüde bulunan kablosuz ağ ayarlarına tıklayın.
  7. Ardından çıkan ekranda ağ şifreleme bölümüne tıklayın.
  8. Son işlem olarak kendi güvenliğiniz için içinde rakam, sayı ya da diğer simgelerin bulunduğu ve kimseyle paylaşmayacağınız özel şifrenizi belirleyin. Ya da kullandığınız internet tarayıcısı tarafından sizin için bir wifi şifresi atayın.

Yukarıda belirtilen adımları uygulayarak wifi şifrenizi kolayca değiştirebilirsiniz. Modem şifrenizi değiştirdikten sonra kullandığınız telefon ya da bilgisayarlardan wifi ağına tekrar bağlanmanız gerekecektir. Unutmamalısınız ki sizin internetinizi kullanarak herhangi bir siber suç işlemiş ya da yasaklı sitelere girmiş kişilerin cezasını siz çekebilirsiniz. Bundan dolayı asla ama asla modem şifrenizi tanımadığınız insanlarla paylaşmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu