Binance Margin İşlem Nedir?

Binance borsası üzerinde alım satım yapmayan kimse kalmadı desek yeridir. Kripto para borsaları bu kadar popülerken ve birçok kişi bu işten para kazanırken siz de para kazanmak istiyor olabilirsiniz. Fakat sahip olduğunuz para ne kadar az olursa kazancınız da o kadar az olur.

Böyle bir duruma sahipseniz üzülmenize gerek yok çünkü Margin işlemler var. Binance Margin İşlemlere girerek bugün kazancınızı 5 kata kadar arttırabilirsiniz. Bu içeriğimizde Binance Margin İşlem nedir ve nasıl yapılır sorularına yanıt vereceğiz.

Binance Margin İşlem Nedir?

Forex işlemlerde adını sıkça duyduğumuz ve Binance ile birlikte kripto para borsasına da giren kaldıraçlı işlemler, yatırımcının sahip olduğu paranın 5 katı kadar daha borç almasına izin veriyor. Böylece yapacağınız işlemlerden 5 kata kadar daha fazla gelir elde edebiliyorsunuz.

Unutmayın! Margin işlemler oldukça risklidir ve paranızın tamamını kaybetme ihtimaliniz bulunmaktadır. O yüzden bu iş hakkında tam bilgiye sahip olmadan, kaybettiğinizde üzüleceğiniz paralarla margin işlemler açmanızı tavsiye etmiyoruz.

Örneğin 100TL paranız olduğunu ve X coine yatırım yaptığınızı düşünün. Bu coin %10 yükseldiğinde hesabınızdaki para 110TL olacaktır. Fakat 5X Margin işlem açarsanız, işlemin sonunda hesabınızda 150TL olacaktır. Kazanç oranının böyle cezbedici olmasına karşın kaybınızın da aynı oranda olacağını unutmayın. Eğer sahip olduğunuz varlık oldukça düşük seviyelere ulaşırsa otomatik olarak hesabınız likidasyon sürecine girer. Bu sürecin sonunda da hesabınızda hiç para kalmaz.

Binance Margin İşlem Nedir?
Binance Margin İşlem Nedir?

Binance Margin İşlem Nasıl Yapılır?

Margin işlemler kafa karıştırıcı gibi gözükse de oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Margin işlem yapmak istiyorsanız öncelikle Binance üzerinden Margin sayfasına ilerlemeli ve bir hesap oluşturmalısınız. Daha sonrasında Margin hesabınız kullanılabilir hale gelecektir.

Margin hesabınız oluşturulduktan sonra yapmanız gereken şey spot cüzdanınızdan Margin hesabınıza para aktarmak olacaktır. Margin işlemlerde ne kadarlık bir parayı kullanmak istediğinize bağlı olarak USDT cinsinde aktarım gerçekleştirebilirsiniz. Aktardığınız para direkt olarak Margin hesabınızda görüntülenebilir.

Bu işlemden sonra bir pozisyon oluşturacaksanız bankadan USDT olarak borç almalısınız. Banka size sunabileceği maksimum borç miktarını ekranda gösterecektir. Buradan maksimum miktarı geçmemek şartıyla borç almak istediğiniz değeri belirleyebilirsiniz. Borcunuzu aldıktan sonra ana paranızı, borç aldığınız miktarı ve toplam miktarı görüntüleyebilirsiniz.

Borcunuzu da aldıktan sonra artık ticarete başlayabilirsiniz. Alım satım sayfasına geldikten sonra seçenekler arasından spot yerine “Cross Margin” veya “Isolated Margin” seçeneğini seçmelisiniz. Böylece toplam bakiyeyle alım satım gerçekleştirebilirsiniz.

Umarız Margin işlemlerin ne anlama geldiğini ve nasıl çalıştığını anlamışsınızdır. Yazımızın sonuna gelmeden bir kez daha belirtmekte fayda var; Margin çok riskli bir işlemdir ve birçok kişi tarafından kumar olarak nitelendirilmektedir. Paranızın tamamını kaybedebileceğinizi kesinlikle unutmayın ve işlemlerinizi yaparken bunu mutlaka dikkate alın. Umarız istediğiniz miktarlara en kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Kripto para alım satımında bilinmesi gerekenler konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu