Blog

BitLocker Nedir ve BitLocker Nasıl Kullanılır?

Veri şifrelemek için sistemde birkaç yardımcı program vardır. Şifreleme nedir? Nerde kullanılır? BitLocker nedir ve kullanıcısına hangi avantajları sunar? Bu ve BitLocker hakta tüm ilginizi çekecek soruları beraber cevaplayalım.

BitLocker Nedir?

BitLocker Microsoft özel yazılımlarından biridir. Temel görevi, bilgisayara takılı sabit sürücülerin içeriğini şifrelemektir. BitLocker şifreleme sistemi cihaz kaybolsa bile onun içeriğini korumak için gereklidir. BitLocker şifrelemesi sabit sürücünün veya tek tek dosyaların içeriğini dışarıdan kopyalanmasını imkansız kılan özel bir anahtarla gizleme işlemidir. Şifrelemeden sonra, diskteki tüm dosyalar değiştirilmiş bir biçimde sunulur ve bunları yalnızca sahibi görüntüleyebilir.

BitLocker Avantajı

Şifreleme, dosyaları potansiyel saldırganlardan gizlemeye yardımcı olur. Örneğin, birisi dizüstü bilgisayarınızı veya bilgisayarınızı çalarsa sürücüyü cihazdan çıkarması ve daha sonra başka bir bilgisayara bağlaması ve istediği şeyi oradan alması zor değildir. Fakat diskteki dosyalar şifrelenirse, saldırgan bunları kullanamaz. Anahtar olmadan başka biri şifreleri çözemez.

BitLocker nedir

BitLocker Nasıl Çalışır?

Şifrelemeyi ayarlamak kolaydır. Ancak başlamadan önce, minimum sistem gereksinimlerinin karşılanıp karşılanmadığını kontrol etmelisiniz.

BitLocker aşağıdaki işletim sistemleriyle çalışır:

  1. Windows 7 (Enterprise ve Ultimate sürümleri),
  2. Windows 8 (Pro ve Enterprise sürümleri),
  3. Windows 10 (Pro, Enterprise sürümü ve eğitim sürümü).

Ayrıca, bilgisayarınızda bir Güvenilir Platform Modülü mikroçipi (veya kısaca TPM) olmalıdır. Bu, şifreleme desteği sağlayan özel bir işlemcidir. Neredeyse tüm modern bilgisayarlara ve dizüstü bilgisayarlara kurulur.

TPM’nin tek başına olması yeterli değildir. Kurulu BIOS tarafından desteklenmelidir. Ayrıca, BIOS sürümünüz harici USB aygıtlarıyla çalışmayı desteklemelidir (bu sorunlara neden olmamalıdır). Bilgisayarın sabit sürücüsünde iki tane NTFS bölümü bulunmalıdır: biri Windows ve sistem bileşenleri yüklü, diğeri dosyaların geri kalanıyla (işletim sisteminin daha yeni sürümlerinde bu koşul gerekli değildir).

Ayrıca elektriğe kesintisiz erişiminizin olması gerekir. Şifreleme sırasında bilgisayar kapanmamalıdır. Bu nedenle, sistem dosyaları zarar görebilir.

BitLocker Kurtarma Anahtarı Kaybolursa Ne Yapmalı?

Bu anahtar, ilk şifreleme kurulumu sırasında her sürücü için ayrı ayrı oluşturulan çok satırlı bir koddur. Bununla birlikte, sürekli olarak şifrelemeyi kaldırmak için icat ettiğiniz şifreyi açmak veya unutmak için bir flash sürücüyü kaybetmiş olsanız bile, diskten korumayı kaldırabilirsiniz.

Bu anahtarın kaybı, diske sonsuza kadar erişim kaybıyla doludur. Bu nedenle, güvenli bir yerde saklamak çok önemlidir.

Anahtarı bilgisayara kaydettiyseniz, BitLocker + Recovery + Key + bireysel numarasının isteği üzerine bulabilirsiniz. Windows arama motoruna benzer bir sorgu girin ve dosyayı. BEK biçiminde bulun. Bu, anahtarın depolandığı yerdir.

BitLocker Nasıl Kapatılır?

Disk şifreleme açıldığı gibi kapatılır.

  • İlk olarak, “BitLocker Sürücü Şifrelemesi” menüsüne (kontrol panelindeki menü) girmek için “BitLocker Nasıl Etkinleştirilir” bölümündeki ilk adımları izleyin.
  • “BitLocker’ı Etkinleştir” düğmesi yerine. Bir düğme · “BitLocker’ı devre dışı bırak. Üzerine tıklayın.
  • Görüntülenen iletişim kutusunda tekrar “BitLocker’ı devre dışı bırak” ı tıklayın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı