Blog Sitesi Açmadan Önce Bilinmesi Gerekenler (Düşük Maliyetle Site Nasıl Açılır?)

Kendi fikirlerinizi başkalarıyla paylaşmak, yenilenen teknoloji çağına ayak uydurmak ve para kazanmak amacıyla günümüzde yapılabilecek en uygun şey blog sitesi açmaktır. Oldukça kolay bir şekilde açılabilen ve belli konularda fikir sahibi olunarak geliştirilebilen blog siteleri yardımıyla binlerce kişiye hitap etme fırsatı bulabilirsiniz.

Bunun yanında oldukça iyi paralar kazanabilir ve belki bir gün kendinize pasif gelir oluşturabilirsiniz. Eğer siz de bir blog sitesi oluşturmak ve yönetmek istiyorsanız doğru içerikte bulunuyorsunuz. Bu yazımızda bir blog sitesi nasıl açılır, açmadan ve açtıktan sonra neler yapılmalıdır gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Blog Sitesi Açmak

Blog Sitesi

Bir blog sitesi oluşturmadan önce yapmanız gereken birçok şey bulunmaktadır. Öncelikle blog sitenizin konusunu belirlemeli ve buna uygun bir alan adı bulmalısınız. Blog siteleri içerisinde herhangi bir kategori sınırlaması bulunmadığı için kendinize uygun gördüğünüz ve en çok bilgi sahibi olduğunuz konular hakkında bir kategori seçmeniz daha iyi olacaktır. Alan adınızı da seçtiğiniz kategori ile alakalı yapmanız daha iyi dönüş almanızı sağlayacaktır.

Alan adı almak için ülkemizde birçok sağlayıcı bulabilirsiniz. Günümüzde en çok tercih edilen alan adı uzantısı .com iken, isterseniz .net veya .org gibi uzantıları da tercih edebilirsiniz. Bunun yanında alan adınızın kısa ve anlaşılır olması ziyaretçilerin sitenize daha kolay ulaşmasını sağlayacak ve Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmanızda rol oynayacaktır.

Alan adınızı satın aldıktan sonra ise yapmanız gereken şey bir hosting paketi satın almaktır. Günümüzde birçok sağlayıcı blog siteleri için hazır ve kurulu hosting hizmeti sunmaktadır ancak daha profesyonel bir iş yapmak istiyorsanız yüksek özelliklere sahip hosting paketlerini tercih edebilirsiniz.

Wordpress Tabanlı Blog Sitesi

Wordpress

Yukarıda bahsettiğimiz tüm adımları yerine getirdiyseniz sıra blog sitenizin yazılımını kurmaya ve sitenizi hazırlamaya gelmiş demektir. Nerdeyse tüm siteler tarafından kullanılan Wordpress yazılımını tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Bunun yanında blogger gibi yazılımları da tercih edebilirsiniz ancak sundukları ve kolay kullanımı açısından Wordpress’in daha iyi bir tercih olacağını unutmayın.

Hazır bir hosting paketi almanız halinde sağlayıcı firma sizin için Wordpress kurulumunu yapar ve siteyi hazır bir şekilde teslim eder. Fakat böyle bir hosting paketine sahip değilseniz Wordpress resmî sitesi üzerinden yazılımı indirmeli ve hosting hizmetinizin içine yüklemelisiniz. Daha sonrasına kısa bir kurulum işlemi ile sitenizi açabilirsiniz.

Tema ve Eklentiler

Tema ve Eklentiler

Sitenizi açmayı başardıysanız bundan sonra detaylarla uğraşacaksınız demektir. İnternet üzerinden onlarca siteden ücretli veya ücretsiz bir tema bularak sitenize yükleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak her temada sitenize uygun bir şekilde ayar yapmanız gerekmektedir. Bu konuda ister uzmanlardan yardım alabilir isterseniz de internet üzerinden yazıları okuyarak ve videoları izleyerek kendiniz yapabilirsiniz.

Temanın yanında Google gibi arama motorlarına girebilmek için eklentiler yüklemeli ve kurmalısınız. SEO eklentileri bu konuda size en yardımcı olacak eklentilerdir. Ayrıca yorum yapılabilmesi, site içi linkleme çalışmalarının gerçekleştirilebilmesi için de eklentilere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Google Analytics, Search Console gibi hizmetlere sitenizi kayıt ettirmeli ve blog siteniz için sosyal medya hesapları oluşturmalısınız. Böylece daha fazla ziyaretçinin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu konu oldukça detaylıdır ve üzerinde sürekli olarak uğraşılması gerekmektedir. Aksi taktirde ne yaparsanız yapın sitenize hiç ziyaretçi gelmeyebilir ve bu durum isteğinizi kırabilir.

İçerik Girişi ve Planlı Olmak

Sitenizi kurduktan sonra herhangi bir içerik paylaşımı yapmazsanız ziyaretçilerin sitenize gelmesi için herhangi bir sebebi olmaz. Bu yüzden içeriklerinizin başlıklarını belirlemeli, düzenli bir şekilde yazmalı ve paylaşım yapmalısınız.

Kendinize bir içerik takvimi oluşturmak ve kullanıcıya bir şeyler sunan içerikler hazırlamak yükselmenizi sağlayacaktır. Kısa vadede bir beklenti oluşturmanız üzülmenize ve sitenizi boşlamanıza sebep olabilir. Bu yüzden en az bir aylık içerik planınızı önceden hazırlamanız daha sonrasında SEO ve sosyal medyayla uğraşmanız gerektiği için iyi olacaktır.

İçeriklerinizin dolu olmasına ve hem kullanıcıya hem de arama motorlarına fayda sağlamasına çalışmalısınız. Bu konuda ister uzmanlardan yardım alabilir isterseniz de zamanla kendinizi geliştirme yolunu izleyebilirsiniz. İçeriklerinizde SEO uyumluluğuna dikkat etmeli ve fotoğraf gibi ögelerle desteklemelisiniz. Güzel bir içeriğe ulaşan ziyaretçi o siteyi her zaman ziyaret edecek ve daha fazla ziyaretçinin kapısını açacaktır.

Blog Sitesi ile Para Kazanmak

Blog sitesinden para kazanmak uzun bir süreçtir ve kararlı olunmadığı taktirde dönüş sağlaması imkansıza yakındır. Sitenizden ilk gün hatta belki ilk 3 ay para kazanmayabilirsiniz ancak daha sonrasında ekmeğini yemeye başlarsınız. Bunu da birçok yöntemle yapabilirsiniz.

Nerdeyse her blog sitesi sahibinin uyguladığı yöntem olan reklam vererek para kazanma sistemi oldukça yüksek gelire sahip ancak zorlayıcı ve detaylı bir yoldur. Bunu Google Adsense başvurusu yaparak başlatabilirsiniz. Belli bir ziyaretçiye, içeriğe ve uygun SEO kurallarına hâkim bir siteye sahip olduğunuzda Adsense başvurusu yapabilirsiniz.

Başvurunuzu yaptıktan sonra Google tarafından siteniz incelenir ve her şey karşılanıyorsa onaylanır. Onaylanması halinde sitenize Adsense reklamlarını ekleyerek güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Fakat reklam yerleşimini de düzenli ve bilgili bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Reklamların görüntülenmesi ve tıklanması başına para kazanırsınız. Bu kazanç yöntemi, Youtube kazanç yöntemiyle birebir aynıdır.

Bunun yanında sitenizde kişisel reklamlar paylaşarak direkt olarak gelir elde edebilirsiniz. Başka sitelerin linklerini kendi sitenizde paylaşma olarak tanımlayabileceğimiz bu yöntem ile düzenli olmasa da hızlı ve kesin bir şekilde para kazanabilirsiniz. Genel olarak reklam üzerinden para kazanmaya odaklanan blog sitelerinde, sitenizin kategorisine göre de para kazanmanız mümkündür. Örneğin bir ürün satışı yapabilir, sponsorluklar alabilir veya sitenizi satarak para kazanabilirsiniz.

İçeriğimizde bahsettiğimiz tüm konuları detaylıca uygulayarak siz de güzel bir blog sitesi sahibi olabilir ve insanlara hitap edebilirsiniz. Bunun yanında para kazanabilir ve bunu işiniz haline getirebilirsiniz. Umarız içeriğimiz yararlı olmuştur ve faydalanmayı başarmışsınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu