BOOTMGR Eksik Hatası Nasıl Çözülür?

Bootgmr hataları en çok bozuk dosyalar, sabit sürücü ve işletim sistemlerinin daha fazla yükseltilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bozuk BİOS sürümü, bozuk ve gevşek sabit sürücülerin ara kabloları bootmgr eksik hatası yine ortaya çıkabiliyor. Bootgmr hatalarının görünmesinin başka bir nedeni ise flash ve sürücülerin düzgün bir şekilde yapılandırılmamış olmasından kaynaklanmaktadır.

BOOTMGR Nedir?

Bootmgr bilgisayar açıldığında çalışan ve işletim sistemini sabit disk üzerinden çalışmasını sağlayan bir programdır. Eksik olduğu durumlarda bilgisayarda hata vererek ön yükleme yapılmasına engel olmaktadır.

BOOTMGR Hataların Nedenleri

Bir bilgisayarın doğru bir şekilde çalışabilmesi için bazı programların yüklenmesi gerekmektedir. Eğer programlardan bazıları eksik bootmgr tarafından eksik olduğu hatası verir. Bazen insanlar bilgisayarlarında yer açmak bazı programları silmektedir. Bu sırada yanlışlıkla bootmgr dosyaları silindiği için sürekli hata oluşmaktadır. Sisteme yapılan virüs ve bozuk sektörler yüzünden de birçok dosyanın silinmesi durumunda eksik hatası ortaya çıkıyor. Mbr hatalı ve yanlış bios sonucunda da hata çıkma olasılığı yüksektir.

Sabit sürücülerin bozuk ve hasar görmesi gibi durumlarda sabit diskin normal çalışmasına engel olmaktadır. Bu durumda bootmgr’in eksik olduğu sonucuna varılmaktadır. Birçok Windows kullanıcısı için sistem C bölümü olarak ayarlanmaktadır. Eğer ilk kurulum sırasında yanlış bölümde sistem kurulmuşsa gene bootmgr eksik hatası ortaya çıkar. Bootmgr birçok neden dolayı hata verdiğini görüyoruz. Bu durumlarla karşılaşmamak için gerekli adımların dikkatli yapılması gerekir.

BOOTMGR Eksik Hatası Çözüm Yöntemleri

Bootmgr eksik hatasını önlemek adına birçok yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • En basit ve akla gelen yöntem bilgisayarı yeniden başlatmak
  • Sabit sürücü ve bağlantı noktalarının kontrol edilmesi
  • Tüm dahili verici kabloların kontrol edilmesi
  • Windows başlangıç onarım işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması gibi durumlarda bootmgr eksik hatası sorunu ortadan kalkar.

Startup Repair Kullanma

Bootmgr eksik hatası vermemesi için izlenecek adımlarda da düzelmediyse windows başlangıç onarım işlemlerinin yapılması gerekir. Bu sorunu ileri kullanıcılar da bile ortaya çıktığı için panik olunmaması gerekmektedir. Yapılacak windows onarım işlemleri sayesinde bilgisayarınız düzenli çalışmasını sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu