Cep Telefonu Neden Isınır?

Günümüzde cep telefonu kullanıcılarının sıklıkla karşılaştıkları sorunların başında cep telefonun ısınması sorunu gelir. Cep telefonu sık sık ısınan kişiler cep telefonu neden ısınır sorusuna cevap ararlar.

Cep Telefonu Neden Isınır?

Cep telefonunu ısınması için kaynak gösterilebilecek sebepler arasında şunlar vardır;

  • Batarya kaynaklı
  • Hafıza sorunundan dolayı
  • Yoğun mobil veri kullanımı nedeniyle
  • Yoğun uygulama kullanımı nedeniyle
  • Güncel olmayan yazılımlar nedeniyle
  • Güneşe maruz kalma nedeniyle

Bu nedenlerde yaşanan cep telefonu ısınma sorunlarının telefon sahiplerinin çabasıyla ortadan kalkması mümkündür. Ancak yapılan çalışmalarda ısınma sorunu devam ederse telefon tamircilerine cep telefonunu götürülmesi gerekir.

cep telefonu neden isinir 2
cep telefonu neden ısınır

Cep Telefonu Batarya Kaynaklı Isınır

Cep telefonu ısınma sorunu nedenlerinin başında batarya yer alır. Bataryanın telefonun kullanımına bağlı ömrünün tükenmesi mümkündür. Bu durumda ilk olarak batarya kısa sürede ısınmaya başlar. Aynı zamanda ısınma yaşandığı durumlarda telefonun kapanması veya kilitlenmesi gibi sorunlar yaşanabilir. Isınma sorununun çözüm bulmaması nedeniyle de zaman içerisinde bataryanın yanması veya bozulmasıyla karşılaşılabilir.

Cep Telefonu Hafıza Sorunundan Dolayı Isınır

Cep telefonları belirli bir hafızaya sahip olan cihazlardır. Bu hafıza resimler, uygulamalar ve diğer dosyalar nedeniyle dolmuş olabilir. Hafızanın dolması işlemcinin yoğun çalışmasına ve dolayısıyla da telefonun ısınmasına neden olur. Bu nedenle telefonda yer alan gereksiz dosya ve uygulamaların silinmesi gerekir. Bunun yanı sıra hafıza kaynaklı ısınmanın ortadan kalkması adına hafıza kartı kullanımı gibi çözümler üretilebilir.

Cep Telefonu Yoğun Mobil Veri Kullanımı Nedeniyle Isınır

Cep telefonunun ısınma nedenleri arasında yoğun mobil veri kullanımı da bulunur. Mobil veri internete girme işlemleri esnasında kullanılır. Bu sırada cep telefonu yoğun çalışır ve bu yoğun çalışma nedeniyle telefon ısınmaya başlar. Mobil verinin yoğun kullanılması bataryanın da güç kaybetmesine neden olur. Bu nedenle internete giriş işleminin belirli aralıklarla yapılması ve telefonun yorulmaması gerekir. Ayrıca wifi bağlantısının kullanılması ısınma sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Cep Telefonu Yoğun Uygulama Kullanımı Nedeniyle Isınır

Cep telefonlarının ısınma sebeplerinden birisi de yoğun uygulama kullanımıdır. Günümüzde internet siteleri, oyunlar ve sosyal medya uygulamaları olmak üzere telefona indirilen çok sayıda uygulama vardır. Bu uygulamaların geneli arka planda sürekli olarak çalışırlar. Bu da işlemcinin sürekli aktif olmasına neden olur ve bu aktiflik sebebiyle cep telefonu ısınmaya başlar. Bu nedenle kullanılmayan uygulamaların cep telefonundan kaldırılması veya en azından devre dışı bırakılması gerekir.

Cep Telefonu Güncel Olmayan Yazımlar Nedeniyle Isınır

Cep telefonları yazılım yüklü olarak gelen cihazlardır ve bu yazılımların belirli aralıklarla güncelleştirilmesi gerekir. Güncel olmayan bu yazılımlar nedeniyle telefonda ısınma sorunu yaşanabilir. Telefonun yazılımı güncel ancak ısınma sorunu varsa telefona indirilen bir uygulama ısınmanın nedeni olabilir. Bu durumda da ısınmanın kaynaklandığı uygulamanın bulunarak telefondan silinmesi gerekir.

Cep Telefonu Güneşe Maruz Kalması Nedeniyle Isınır

Cep telefonlarında görülen ısınmanın sebeplerinden birisi de güneş ışınlarına maruz kalmasıdır. Pencere kenarına veya araç önüne koyulan telefonlar güneşle temas ettiklerinde ısınırlar. Bu nedenle güneş alan yerlere cep telefonunun koyulmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu