CS:GO Rütbeler ve CS:GO Rankları Nelerdir?

CS:GO günümüzde hala milyonlarca kişi tarafından aktif olarak severek oynanan bir oyun. Bu oyun içerisinde büyük bir rekabet bulunuyor ve performansınıza göre sürekli olarak rütbe atlıyor veya düşüyorsunuz.

CS:GO içerisinde 3 farklı rekabet modu ve dolayısıyla 3 farklı rütbe sistemi ile bir seviye rütbeleri sistemi bulunuyor. Bunlardan en önemlisi tabii ki tahmin edebileceğiniz üzere rekabetçi maçlar.

Biz de bu yazımızda 3 farklı moddaki tüm rütbeler ile seviye ranklarını ve anlamlarını göstereceğiz.

CS:GO Rekabetçi Rütbeleri

CS:GO rekabetçi maçlarda yeteneğinizi gösteren bir rütbeniz bulunuyor. Ve bu rütbeyi aktif hale getirebilmek için 10 maç kazanmanız gerekiyor. 10 maçı kazandıktan sonra en uygun olduğunuz rütbe grubuna sahip oluyorsunuz ve ilerleyen performanslarınıza göre rütbeniz düşüp yükselebiliyor. Toplamda 18 rütbe bulunuyor ve bunların 6’sı Gümüş, 4’ü Nova, 4’ü Muhafız, 2’si kartal, 1’i Usta ve sonuncusu da tahmin edebileceğiniz üzere Dünyaca Seçkin (Global Elite) rütbelerinden oluşuyor.

CS:GO Rekabetçi Gümüş Rütbeler

Oyunun en düşük rütbeleri olarak kabul edilen Gümüş rütbeleri, birçok kişi tarafından alayla karşılanıyor ve noob olarak nitelendiriliyor. Ancak rütbeniz gümüş olarak açıldıysa üzülmenize gerek yok, zaman içerisinde performansınızı arttırarak daha üst rütbelere ulaşabilirsiniz. Gümüş rütbeleri en kötüden en iyiye şöyle sıralanıyor;

 • Gümüş I
 • Gümüş II
 • Gümüş III
 • Gümüş IV
 • Seçkin Gümüş
 • Usta Seçkin Gümüş

Tüm bu rütbeleri atladıktan ve son olarak usta seçkin gümüş rütbesini de geçtikten sonra artık Nova rütbelerine sahip oluyorsunuz. Tabi ki bu durum tekrar gümüşe düşmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Bu rütbelerden birine sahipseniz kendinizi geliştirmeye odaklanın ve silahları daha iyi kullanarak diğer takım arkadaşları ile iletişiminizi güçlendirin.

CS:GO Rekabetçi Nova Rütbeleri

CS:GO rekabetçi havuzunun orta seviyeli rütbeleri olarak görülen ve ortalama bir oyuncu olarak sayılmanızı sağlayacak Nova rütbeleri de 4 farklı rütbeden oluşuyor. Bunlar sırasıyla Altın Nova 1, Altın Nova 2, Altın Nova 3 ve Usta Altın Nova. Bu rütbeler içerisinde uzun zamanlar kalabilirsiniz çünkü üstüne çıkmak veya altına inmek için performansınızda gözle görülür bir değişim olması gerekiyor. Fakat Nova rütbelerini de aşmayı başarırsanız artık gerçek bir CS:GO oyuncusu olabilirsiniz.

CS:GO Rekabetçi Muhafız Rütbeleri

CS:GO rekabetçi havuzunda muhafız rütbeleri oldukça büyük bir öneme sahiptir. Keleş olarak da nitelendirebileceğimiz bu rütbelere sahip birçok oyuncu bulunmaktadır. Klasik CS:GO maçlarının yaşandığı ve oldukça keyifli vakitler geçirebileceğiniz bu rütbelerde iyi bir oyuncu olmaya adım adım gidiyorsunuz izlenimi verirsiniz. Bu rütbeler arasında sırasıyla Usta Muhafız I (Keleş 1), Usta Muhafız II (Keleş 2), Seçkin Muhafız (Çift Keleş) ve Seçkin Usta Muhafız rütbeleri bulunur. Son rütbe ile birlikte rütbenizin rengi artık siyaha bürünecek ve iyi bir CS:GO oyuncusu olarak anılacaksınız.

CS:GO Rekabetçi En Üst Rütbeler

Sırasıyla Efsanevi Kartal, Usta Efsanevi Kartal, Birinci Sınıf Üstün Usta ve Dünyaca Seçkin rütbelerine ulaşmayı başarırsanız artık gerçek, profesyonel ve oldukça iyi bir CS:GO oyuncusu olmuşsunuzdur demektir. Gümüşten buralara kadar gelmek aylarınızı hatta yıllarınızı alabilir ancak bu rütbelere sahip olduğunuzda yaşadığınız mutluluk hissi paha biçilemez olacaktır. Bu rütbelere sahip oldukça az oyuncu bulunmaktadır ve buraya ulaşmak gerçekten iyi bir oyuncu olmayı gerektirir. Son rütbe olan Dünyaca Seçkin (Global Elite) rütbesine ulaştığınızda da bu oyunun kitabını yazmışsınız demektir! Umarız bir gün siz de bu rank seviyesine gelebilirsiniz.

CS:GO Rank sistemi
CS:GO Rank sistemi

CS:GO Yoldaş Rekabetçi Rütbeleri

CS:GO yoldaş maçları klasik rekabetçinin 2 kişiyle oynanan versiyonuna verilen isimdir. Ve bu oyun modunda da rütbeler klasik rekabetçi ile aynıdır. Tek fark rütbeler ayrı bir pencerede gösterilir ve tasarımları biraz daha farklıdır. Fakat rütbe yükselme, düşme sistemi klasik rekabetçi ile aynıdır. Normal rekabetçinin yanında Yoldaş maçları da oynayarak bu alanda kendinizi geliştirebilir ve daha profesyonel bir CS:GO oyuncusu olabilirsiniz.

CS:GO Tehlikeli Bölge Rütbeleri

Daha yeni olarak nitelendirebileceğimiz ve CS:GO oyununun Battle Royale modu olan Tehlikeli bölge içerisinde de yeteneğinize göre elde edebileceğiniz rütbeler bulunuyor. Tehlikeli bölge modunda toplamda 15 rütbe bulunuyor. Bu rütbeler oyun içerisinde öldürdüğünüz kişi sayısına ve kazanma oranınıza bağlı olarak düşüp yükselebiliyor. Sırasıyla tehlikeli bölge rütbeleri ise şöyle:

 • Lab Rat I-II
 • Sprinting Hare I-II
 • Wild Scout I-II ve Wild Scout Elite
 • Hunter Fox I-II-III ve Hunter Fox Elite
 • Timber Wolf
 • Ember Wolf
 • Wildfire Wolf
 • The Howling Alpha

Son rütbeye erişmek için neredeyse oynadığınız her tehlikeli bölge maçını kazanmanız ve her oyun en az 3-5 kişi öldürmeniz gerekiyor. Böylece bu modda da profesyonel olabilirsiniz.

CS:GO Tehlikeli Bölge Rütbeleri
CS:GO Tehlikeli Bölge Rütbeleri

CS:GO Seviye Rütbeleri

Son olarak CS:GO oyununda herkesin sahip olduğu ve rekabetçi rütbelerle aynı mantığa sahip olmayan seviye rütbelerinden bahsedelim. Bu rütbeler toplam 40 adet rütbeden oluşuyor ve yalnızca sizin kazandığınız XP’ye göre yükseliyorlar. Her 5000 tecrübe puanında bir rütbe atlıyorsunuz ve böylece 40. Seviyeye kadar ilerleyebiliyorsunuz.

40. Seviyeye ulaştığınızda ise bulunduğunuz yıl içerisindeki hizmet madalyasını almaya hak kazanıyorsunuz. Bu madalyayı aldıktan sonra rütbeniz sıfırlanıyor ve en baştan başlıyorsunuz. Ayrıca oyuna yeni başlayan biriyseniz seçkin hesaba sahip olabilmek için bu seviyenizi 21’in üstüne çıkarmanız gerekiyor. Bunu yapabilmek için de normal şartlarda 2-3 ay oyunu oynamanız gerekiyor.

CS:GO oyun içindeki rütbe sistemi tamamen bunlardan oluşuyor. Umarız içeriğimiz sayesinde siz de CS:GO rütbelerini daha iyi anlamış ve öğrenmişsindir. En kısa zamanda birçok madalya biriktirmenizi ve en yüksek rütbelere ulaşmanızı temenni ediyoruz. Bol oyunlu günler dileriz.

Ayrıca CSGO kan silme kodu konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu