Klavyede Derece İşareti ° (Açı İşareti) Nasıl Yapılır?

Açı ya da hava sıcaklığından bahsetmek için derece işareti kullanırız. Ne yazık ki bu işaretin sembolü klavyede yer almaz ve bunu klavye kullanarak kendimizin yapması gerekir. Peki derece işaretini nasıl yapabiliriz?

Ayrıca bakınız: Tırnak işareti nasıl yapılır?

Derece İşareti (Açı İşareti) Kopyala °

Klavyenin kısa ve kolay yollarından bir tanesi ise sadece birkaç önemli tuş ile istediğimiz sembolü oluşturabilmektir. Bunlardan bir tanesi ise Alt + 0176 tuşuna basmak olacaktır. Alt tuşuna basarak 017 tuşlarını tuşlar iseniz derece işareti meydana gelecektir.

Alt + 248 ile Derece Sembolü

Bu yöntemde yukarıda bahsedilen yöntem ile birebir aynıdır. Bunun içinde aynı şekilde Alt tuşuna basılı tutarak 248 rakamlarını sırasıyla basmanız gerekir. Ardından derece işareti oluşacaktır.

Bilgisayar Üzerinden Program Yardımı İle Derece İşareti Yapmak

Klavye üzerinde yer alan Windows işaretine basılı tutun ve ardından S harfinin üzerine basın. Burada karşınıza karakter eşlem tablosu çıkacaktır. Bu tablo içerisinde özel simgeler yer almaktadır. Bu simgeler arasında derece işaretini bulun ve onu işaretledikten sonra seç tuşuna ardından da kopyala tuşuna basın. Artık kopyalamış olduğunuz derece simgesini kullanmak istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.

Derece İşaretinin Kullanımı

Yukarıda belirtilen şekilde kopyalanarak oluşturulan derece işareti yapıştırma yöntemi ile birlikte oluşturulabilir. Bunun için Mause’un sağ kısmına basarak yapıştır sekmesini kullanabilir veya ctrl+v tuşlarına aynı anda basarak yapıştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu