DNS Nedir? DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS, internet sistemi üzerinde işlev gören ve alan adı olarak da tanımlanan bir yapıyı ifade etmektedir. 256 karakter ölçeğine kadar büyüyebilen host adlarını IP sistemine dönüştürme görevini üstlenmektedir. Telefon defteri gibi özelliğe sahip olan DNS, çeşitli türden cihazların ve internet sitelerinin alan adları ve IP adreslerini eşleştirir.

Normal olarak internet üzerinde bir siteye erişmek için tarayıcı alanına belirli bir sayı dizisini yazılması gerekir. Fakat DNS sistemi sayesinde örneğin www ile başlayan Google ismi ve adresinin doğrudan bu alana yazılması erişim için yeterli olmaktadır.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS ayarlarını bazı durumlarda değiştirme ihtiyacı olabilmektedir. Bunun için izlenmesi gereken adımlar oldukça kolaydır. Bilgisayarlarda bu işlem için ilk etapta ağ ve internet bölümüne girilmesi gerekir. Daha sonra ağ durumu ve görevleri bölümünün açılması, kablosuz ve yerel ağ bağlantıları kısmına girilmesi ve buradaki özellikler kısmına tıklanması gerekir.

Sonra açılacak olan ekranda aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan bölümü seçilmeli ve ilgili DNS adresi buraya girilmelidir. Tamam bölümüne tıklanmasıyla birlikte onar dendikten sonra istenilen şekilde DNS ayarları değiştirilmiş olur. En hızlı dns adresleri için ilgili makalemize bakabilirsiniz.

dns ayarları
dns ayarları

DNS Ayarları Neden Değiştirilir?

Bazı özel durumlarda internet kullanıcısı kişiler DNS adreslerini değiştirme gereksinimi içerisinde olabilmektedirler. Bunun mevcut duruma göre belli başlı birtakım nedenler olabilmektedir. Bundan dolayı DNS adreslerinin değiştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir.

  • İnternet erişimini her yönüyle daha fazla hızlandırmak,
  • Sitelere erişim konusundaki engelleri kaldırmak,
  • DNS kaynaklı bağlantı sorunlarından kurtulmak,
  • Başka kişilerin erişimi konusunda bir kontrol sağlamak,

Genel olarak DNS ayaları bu ve bunun gibi bazı gereksinimler doğrultusunda değiştirilebilmektedir. Farklı türdeki DNS adreslerinin sisteme entegre edilmesiyle yine güvenli ve sorunsuz bir şekilde internetle bağlantı sağlanır.

Android Cihazlarda DNS Ayarları Değişimi

Android cihazlarda DNS değiştirmek için ayarlar bölümünde Wifi kısmına gelinmelidir. Sonra kablosuz bölümüne girilmeli, ardında ağ ayarlarını yönet kısmı seçilmeli ve gelişmiş seçenekleri göster kısmına geçiş yapılmalıdır. Ekrana gelen IP ayarları bölümünden istenen şekilde bir değişim yapılmalıdır.

IOS Cihazlarda DNS Ayarları Değişimi

IOS cihazlarda DNS değişimi için ayarlar bölümüne girilmeli, yine Wifi seçeneği tıklanmalı ve ilgili ağda mavi renkle görülen info yazısı seçilmelidir. Ana ekrana gelecek menüden DNS seçeneğine tıklanmalı ve buraya hangi DNS numarası kullanılacaksa o yazılmalı ve değişim işlemi tamamlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu