Klavyede Dolar İşareti $ Nasıl Yapılır?

Dolar işareti dünyada en fazla bilinen para birimi simgelerinin başında gelmektedir. Bunu nedeni ise dünya genelinde para birimi olarak en fazla dolar kullanılmaktadır.

Bunun için yapılan yazışmalarda ve çeşitli projelerde bilgisayarda $ işaretinin yazılması istenilmektedir. Bilgisayar klavyelerinde $ işareti rakam bölümündeki 4 rakam tuşunda yer almaktadır. Ancak bu tuşa direk basarak yazmanız mümkün değildir. Ayrıca bakınız: Euro işareti

Dolar İşareti Nasıl Yazılır?

$ işareti yazma, Windows bilgisayarlar ve Mac bilgisayarlarda farklıdır. En çok Windows kullanıldığı için insanlar bu işletim sistemi klavyelerinde $ işareti yapmaya çalışır.

$ işareti yazma yöntemleri;

  • Ctrl+Alt + 4 tuşuna basmak Ctrl+Alt+4= $
  • Alt+36 (sadece Windows işletim sistemlerinde) Alt+36= $
  • Alt option ve 4 tuşuna basmak (Mac işletim sistemlerinde) Alt Option+4 =$
  • Bu yöntemler ile yapılan yazışmalarda dolar işareti kolaylıkla yapılabilecektir.

Dolar İşareti Kopyala $ $ $ $ $

Bilgisayarda on parmak klavye kullananlar, hızlı yazı yazdıkları için özel işaretleri de hızlı bir şekilde kullanmak isterler. Bunun için Windows işletim sistemlerinde $ işaretini daha kolay yapmanın yöntemlerinden birisi, Shift+4 kombinasyonunu kullanmaktır. Kullanılan 4 tuşu rakam klavye bölümündeki 4 tuşu değil klavye üst bölümünde bulunan 4 tuşudur.

Tuş Kombinasyonu

Bilgisayar yazışmalardın kullanılmak istenilen birçok işaret ve sembol klavye üst bölümündeki rakam tuşları üzerinde yer almaktadır. Bu işaretlerden birisi $ işaretidir ve + işaretiyle birlikte 4 rakam tuşu üzerinde yer almaktadır. Klavyedeki diğer kısayol tuşları ile birlikte kullanılarak istenilen sembol rahatlıkla yazılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu