DPI Nedir? Mouse DPI Nedir?

Mouse ile ilgili bilgilerde dpi kavramı ile karşı karşıya kalmışsınızdır. Peki DPI nedir? Bilgisayarınız için yeni bir Mouse almak istediğinizde birçok değişkenle karşı karşıya kalırsınız. Kablolu veya kablosuz fare arasında tercih yapmanız gerekebilir.

Bunun yanında farelerde kullanılan bir terim olan DPI ile de karşılaşabilirsiniz. Bu yazımızda bilgisayar farelerinde sıklıkla karşılaştığımız bir terim olan ve değişik değerlere sahip olan DPI kavramını inceleyeceğiz. (Ayrıca dikkatinizi çekebilir: usb hata ayıklama modu

DPI Nedir?

DPI İngilizce Dot Per Inch, Türkçe inç başına düşen nokta anlamına gelmektedir. Bir farenin hareket etmesi halinde her hareket belli sayıda piksele bölünür ve bu açıda hareket eder. Yani DPI değeriniz ne kadar yüksek olursa fareniz o kadar hassas hareket edecektir.

Örneğin farenizi birkaç santim sağ tarafa kaydırdığınızda ekranın yarısına kadar gelebiliyorsanız, iki katı DPI değeriyle ve aynı hareketle fareniz ekranın tamamını ilerleyecektir. DPI değeri ayarlanabilen fareler bu yüzden daha çok tercih edilmektedir. Daha ince ve kısa fare hareketleri yapan biriyseniz yüksek DPI işinizi görecektir ancak genellikle 500-1000 DPI değerlerine sahip bir fare kullanmanız yeterlidir.

Farenizin DPI değerini çözünürlük olarak düşünebilirsiniz. Fakat yüksek DPI değerine sahip bir farenin üst düzey kaliteli olduğunu ve size muhteşem bir deneyim sunacağını düşünmeyin. Bu noktada önemli olan sizin farenizi hangi amaçlar için kullandığınız ve ne gibi işler yaptığınızdır.

dpi nedir
dpi nedir

Mouse için DPI Önemi

Bilgisayar oyuncuları için DPI değerinin yüksek olması önerilir ve profesyonel oyuncular bile genellikle 800-2000 arası DPI değerlerinde farelerini kullanırlar. Bunun üstündeki değerler fareyi oldukça hassas hale getirdiği için bazı tepkileri fazla verebilirler.

Fakat bir grafik tasarımcı fotoğraflarını piksel piksel ayarlayacaksa yüksek DPI bir Mouse kullanım rahatlığı sağlayacaktır. Bir fare hareketinizin 2000 nokta üzerinde yapılacağı ve 500 nokta üzerinde yapılacağı farkını anlayabilirseniz DPI değerinin de önemini kavramış olursunuz.

Yeni bir Mouse almayı düşünüyorsanız ve DPI değeri kafanıza takıldıysa öncelikle bu fareyi hangi amaçla alacağınızı düşünmeniz gerekiyor. Fakat 800-2000 değerleri arasındaki bir fare her türlü iş ve oyunda yeterli olacaktır. Bunun üstündeki değerler fare ile daha profesyonel işler gerçekleştiren kişiler için tercih edilmelidir.

Ayrıca değiştirilebilir DPI değerine sahip farelere sahip olmak kullanımınız açısından daha mantıklı olacaktır. Böylece istediğiniz noktalarda DPI değerini yükseltip düşürebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu