Dünyanın Katmanları Nelerdir?

Dünyanın katmanları konusuna başlamadan önce şunu bilmekte fayda var. Güneş sistemine yakın gezegenler arasında üçüncü olan Dünya; yaşam, su ve havaya sahip bir gezegendir. Halihazırda birçok canlıyı barındıran bu gezegene alternatif olarak yaşanan başka bir gezegen yoktur. Yaklaşık 4,5 milyar yıla yakın olduğu radyometrik tarihleme sistemine göre belirlenmiştir.

Dünya belirli katmanlardan oluşarak bu hale gelmiştir. Bu katmanlar; gazsuyer kabuğumagmaçekirdek katmanıdır. Her bir katmanın kendine özgü ismi vardır. Dünyanın dışını kaplayan gaz tabakası ise atmosfer yani hava küre olarak bilinir. Ayrıca bakınız: Sonar nedir?

Dünyanın Katmanları Hangi Renktedir?

Hidrosfer denilen su küre koyu mavi renkli, pirosfer denilen magma katmanı yani ateş küre kırmızı, barisfer isimli çekirdek küre ağır küre olarak bilinir ve sarı renktedir, atmosfer yani hava küre gaz katmandır, litosfer denilen yer kabuğu yani taş küre ise kahve rengindedir.

dünyanın katmanları

Yer Kabuğunun Yapısı ve Katmanları

Dünyanın katmanlarından olan taş küre olarak bilinen bu kısım yer küreyi bir kabuk şeklinde örter. Dünyanın katmanı olan yer kabuğu farklı katmanlardan oluşur.

Bunlar;

  • Sial katmanı
  • Sima katmanı
  • Kayaçlar; katılaşım denilen püskürük kayaçlar, sedimanter denilen tortul kayaçlar, metamorfik denilen başkalaşım kayaçları
  • Çekirdek
  • Manto

Her bir katmanın görevleri ve yer kürede olan oluşumu farklıdır. Muazzam bir oluşum sonucu hayat bulan Dünya’ya hayran kalmamak elde değil.

Ateş Küre, Su Küre ve Hava Küre Özellikleri

dünyanın katmanları nelerdir

Ateş küre; sıcak ve akışkan madde olan magmadan oluşur. Yeryüzüne lav olarak çıkar ve hava ile temas ederek katılaşır. Su küre; yaşam kaynağı olan su gezegenimizde oldukça fazla mevcuttur. Göl, deniz, nehir, ırmak, okyanus ve yeraltı sularından oluşur. Dünya su bakımından zengindir. Hava küre; havada bulunan gaz katmanı tarafından oluşur ve hava olaylarının yaşanmasını sağlar.

Ağır Küre ve Taş Küre Özellikleri

Dünya gezegeninin ağır katmanı olarak bilinir ve taş küre denir. En sıcak katmanı olan ağır küreye çekirdek katman denir. Taş küre ise yer kabuğu katmanını ifade eder. Dünya’nın üzeri taş, toprak ve kayalardan oluşur ve engebeli yapıya sahip olarak üzerinde dağ, ova, çukur gibi oluşumlar bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu