Dünyanın Yedi Harikası Nedir ve Nerededir?

Dünyanın yedi harikası, insan eliyle yapılmış (beşeri) olan yapılardır. M.Ö. V. yüzyılda tarih bilimci Heredot tarafından çıkarılmıştır ancak Hederot, bunu gerçekleştirememiştir.

Üç yüzyıl sonrasında ise Antipatros Dünyanın Yedi Harikası Üzerine” adlı bir eser yayımlamış ve o günden beri o yedi yeri Dünya harikası kabul ederiz. Peki, bu Dünyanın Yedi Harikası nereler? Bu yerler nerede?

Ayrıca bakınız: Dünyanın yeni 7 harikası

Dünyanın Yedi Harikası

dunyanin 7 harikasi 2

1. Babil’in Asma Bahçeleri

M.Ö VII. yüzyılda Mezopotamya’da yapılan Babil’in Asma Bahçeleri hakkında çok katlı bir bahçe olduğu söyleniyor. Bu bahçede çok sayıda egzotik bitki ve akan sular vardır. Günümüzde Babil’in Asma Bahçeleri hakkındaki bilgilere yalnızca geçmişte yazılan eserlerde ve çizilen tablolarda rastlayabiliyoruz.

2. Zeus Heykeli

Zeus Heykeli, M.Ö V. yüzyılda yapılmıştır. Olimpia’da yapılan bu heykelin yapımında fildişi, metal parçalar ve altın kullanıştır. Bu heykel, 12 metre uzunluğundadır. Çıkan bir yangın sonucunda heykel yok olmuştur.

3. İskenderiye Feneri

M.Ö 290 yılında yapılan bu fenerin yapımı toplamda 40 yıl sürmüştür.

  • Dünyanın en büyük feneri olma özelliğine sahiptir.
  • Yüksekliği toplamda 166 metredir, bu nedenle 50 metre uzaktan dahi görülebilmektedir.
  • Gemicilik faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla kullanılmıştır.

15. yüzyılda kaybolmuştur ancak Yedi Harikadan biridir.

4. Artemis Tapınağı

M.Ö. 550. yılında yapılan bu tapınak, Efes’te bulunuyor. Tamamen mermerden inşa edildiği için bütün dikkatleri çeken Artemis’ten günümüzde yalnızca iki mermer parası kalmıştır.

5. Rodos Heykeli

Rodos Heykeli, M.Ö III. yüzyılda yapılmış ve konum olarak da Rodos’ta yer almıştır. Toplamda 32 metredir ve yapımında taş, demir ve bronz kullanılmıştır. Güneş tanrısı ”Helios” adına yapılan bu heykel, deprem sırasında kırılmıştır.

6. Keops Piramidi

M.Ö. 2560 yılında yapılan bu piramit, Mısır’da yer almıştır. 145, 75 metre yüksekliğindeyken, aslında üç taneden oluşan Giza Piramitlerinden biridir ama yalnızca Keops Dünyanın Yedi Harikasından biridir. Günümüzde var olan tek yapı bu piramittir.

7. Kral Mausollos’un Mezarı

Türkiye’de bulunan tek Dünyanın Yedi Harikasıdır. M.Ö 350 yılında yapılan bu heykelin dört tarafında heykeller bulunuyordu. Kralın karısı ve kız kardeşi tarafından yaptırılan bu mezar, Haçlı Seferleri sırasında buradaki taşları alarak ”Bodrum Kalesi”ni yaptılar ve böylelikle Kral Mausollos’un Mezarı yok oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu