Dünyanın Yeni 7 Harikası Nedir ve Nerededir?

Birçok kişinin merak konusu olan dünyanın yeni 7 harikası, 2007 yılında milyonlarca kişinin oyları sonucunda belirlenerek tüm dünya ile paylaşılarak tescillendi. Her yıl milyonlarca turistin uğrak noktası olan bu yapılar, binlerce yıllık tarihleri ile birçok kişinin merak konusu olmayı başarıyor.

Ayrıca bakınız: Dünyanın 7 harikası

Dünyanın Yeni 7 Harikası

dünyanın yeni 7 harikası

1. Machu Picchu

Güney Amerika’da bulunan Peru ülkesinde, yaklaşık 2408 rakım irtifada bulunan Machu Piccu, dağların zirvelerine binlerce yıl önce İnkalılar tarafından yapılmış bir şehirdir. Merdiven sistemi ile ulaşımı sağlanan antik şehre ulaşmayı sağlayan 3000 basamak sağlam olarak günümüze ulaşmıştır.

2. Çin Seddi

Çin Devleti’ni korumak nedeni ile yüzlerce yıl önce oluşturulan Çin seddi, yaklaşık 6000 kilometre uzunluğunda olmak ile birlikte, sed Po Ray denizi itibari ile başlamaktadır. Devasa uzunluk ve boyutlara ulaşan Çin Seddi, günümüzde ayakta kalan yapılar arasındadır.

3. Christo Redentor

Brezilya’nın özgürlük anıtı adı ile de bilinen Kurtarıcı İsa heykeli, Brezilya sınırları içerisinde yüksek bir dağın zirvesine inşa edilmiştir. Heitor Silva Costa tarafından tasarlanarak 5 yıl içerisinde inşa edilen anıt, bu tepe sayesinde efsane bir şehir manzarasına da sahiptir.

4. Chichen İtza

Bir Maya kenti olan Chichen İtza, Yucatán Yarımadası üzerine kurulmuş bir antik şehirdir. Birçok yapısı günümüze ulaşmayı başaran antik kent, Meksika sınırları içerisinde bulunuyor.

5. Tac Mahal

Türk-İslam mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Tac Mahal, günümüzde Hindistan sınırları içerisine yer alıyor. Şan Cihan tarafından inşa ettirilen yapı, Jumna nehrinin kıyısında yer alıyor.

6. Kolezyum

İtalya’da bulunan kolezyum, her yıl en çok turist alan antik yapılar arasında yer alması ile tanınıyor. MS 80 yılında yapımı tamamlanan eser, Flavianus Amfitiyatro ismi ile bir gösteri alanı olarak inşa edilmesine karşın; günümüzde yalnızca turistik amaçlar için kullanılıyor.

7. Petra

Listenin en önemli dünyanın yeni 7 harikasından biri olan ve 1879 yılına kadar kayıp bir şehir olarak bilinen Petra, yüzyıllar sonra keşfedilerek tarihin aydınlanmasına neden oldu. Ürdün sınırlarında bulunan bu kent, binlerce yıl öncesinden zengin mimari örneklerini insanlığa sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu