Ekosistem Nedir? Ekosistem Ekolojisi Nedir?

Canlı yaşamı için oldukça önemli bir yere sahip olan ekosistem özellikleri, hala bilim adamları tarafından çözülemeyen birçok detay içermektedir. Uzayda aranan canlı yaşamında incelenen ilk bulgulardan biri olan gezegen ekosistemi, birçok canlı türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Ekosistemler, canlı yaşamının devam edebilmesi için en önemli faktörler arasında yer alır. Ayrıca bakınız: kozmos nedir?

Ekosistem Nedir?

Belirli bir alan içerisinde yaşayan tüm canlı ve cansız varlıkların kurmuş olduğu düzen, ve bu düzen içerisinde yaşamına devam eden canlılığa verilen isme ekosistem denilmektedir. Birçok canlının farklı ekosistemi bulunabileceğinden, canlı türüne göre ekosistem özellikleri de değişebilmektedir. Üretici, tüketici, ayrıştırıcı, organik ve inorganik gibi birçok varlık türünün faktörler arasında değişken sunabildiği ekosistemlerde; canlı türlerine göre değişen kara, su veya hava gibi eko sistemsel özellikler de farklılık gösterebilir.

ekosistem nedir

Ekosistem Ekolojisi Nedir?

Ekosistem ekolojisi, ekosistemin sunduğu değişkenlerin zaman içerisinde bir ortalamaya sahip olan değerlerini belirtmek amacı ile kullanılan bilimsel bir terimdir. Bir canlının yaşadığı denizin tuz oranı, hava kalitesi, coğrafya koşulları gibi birçok değişkenin uzun yıllar sonunda sabit bir hale gelmesi de denilebilir. Beslenme koşulu, ışık şartları gibi birçok faktörün etkileyebildiği ekosistem ekolojisi; canlılığın devam edebilmesi için birçok avantajı da bulunmaktadır.

Ekolojik Faktörler Nelerdir?

Ekolojik faktörler, ekosistem ekolojisinin oluşmasını sağlayan en önemli bulgular arasında yer alır.

Biotik ve abiotik olarak iki sınıfta incelenen ekolojik faktörler arasında şu etkenler yer almaktadır;

  • Beslenme türü ve düzeni
  • Canlı türü içerisinde veya çevre ile yapılan koaksiyon çeşitleri
  • Işık koşulları
  • Sıcaklık şartları
  • Nem dengesi
  • Deniz tuzluluk oranları
  • Canlılığın devamında tüketilen suyun pH dengesi

Bu gibi değişkenler ekolojik faktörleri belirlemede büyük rol oynarken, ekosistem ekolojisi için de oldukça büyük yararlar sağlamaktadır.

Ekosistemde Ekolojik İlişkiler

Bir ekosistem içerisinde yaşamını sürdüren tüm canlılar, çevre ve diğer canlı türleri ile etkileşim halinde yaşamaktadır. Bu nedenle ekolojik denge için oldukça önemli olan ilişkilerde cansız değişkenlerin canlı popülasyonunda, canlı popülasyonunun da cansız çevre üzerinde oldukça büyük etkisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu