Bilgisayarınızda Oynayabileceğiniz En İyi Sanal Gerçeklik Oyunları

En iyi sanal gerçeklik oyunları, yeni teknoloji oyunları deneyimlemek isteyen ve bu noktada Steam gibi platformlar üzerinden oyun araştırması yapan kişiler tarafından aranan terimlerin başında gelmektedir. Sanal gerçeklik oyunları sayesinde tüm duyu organlarınız ile yeni bir dünyanın içerisine girebilir ve bu dünyayı yönetebilirsiniz. Yeni gelişen bu teknolojinin çok fazla örneği henüz bulunmasa da piyasada bulunan oldukça kaliteli sanal gerçeklik oyunları mevcuttur.

En İyi Sanal Gerçeklik Oyunları

Bilgisayarda oynanabilecek en iyi sanal gerçeklik oyunlarını sıralamadan önce sanal gerçeklik kavramını açıklayalım. Günümüz teknolojik imkanları sayesinde kullanıcı deneyimi farklı şekillerde ele alınmaya başlanmıştır. Geliştirilen cihazlar; sanal gerçeklik gibi birçok yeni teknolojiyi hayatımıza katmıştır. Sanal gerçeklik, beş duyu organımızın, oluşturulmuş sanal bir ortamın içerisinde gerçekten de orada bulunuyormuşuz gibi hissedilmesine yol açan dijital ve fiziksel elementlerin tümüne denir. Bu teknoloji için günümüzde en yaygın kullanılan araç sanal gerçeklik gözlükleridir.

Beat Saber

Çıkış yılı 2018 olan oyunumuz, Guitar Hero ve Rock Band tarzındaki oyunlar gibi müzik ve ritim oyunudur. Oyun, gerçeküstü neon ortamında gerçekleşir ve bir çift zıt renkli kılıçla müzikal ritimleri temsil eden blokların dilimlenmesiyle ilerlenir. Bahsettiğimiz renkli sanal ışın kılıçları ile müzik çalarken, ekranda size doğru gelen farklı renkli blokları iki ayrı renkteki ışın kılıçlarıyla vurmanız gerekiyor. Müzik çalarken eğilmenizi hatta sağa sola manevra yapmanızı gerektirecek engellerle de karşılaşabilirsiniz. Eğer müziği ve hareketli olmayı seviyorsanız Beat Saber gerçekten ideal bir oyun.

Beat Saber
Beat Saber

Half-life: Alyx

Half-life’ın üçüncü oyunu olan bu oyun 10 yıldan fazla süredir takipçileriyle buluşmaya hazırlanıyordu. Sonunda 2020 yılında piyasa girdi. 10 yıllık bekleyişin ardından oyunu oynadığınızda buna değdiğini göreceksiniz. Tabii ki de gelişen teknolojinin oyun piyasası üzerindeki olumlu etkisiyle birlikte eski hatırladığımız Half-Life dünyasından biraz farklı hazırlandığını da belirtmemiz gerekiyor. Ayrıca VR teknolojisinin çok verimli kullanıldığı oyunlara örnek olarak gösterilen bir oyun olduğunu unutmayın.

Half-life: Alyx
Half-life: Alyx

No Man’s Sky

İngiliz aksiyon ve macera tarzı video oyunudur. Açık dünya oyunu olup, oyuncular karakterlerini ve uzay gemilerini dilediği gibi geliştirebilmektedirler. Temel amacı evrenin merkezine yolculuk olan bu oyunda dilediğiniz gezegeni keşfedebilir, bu gezegenlere üs inşa edebilir ve uzayda düşmanlarla savaşabilirsiniz. 2016 yılında çıkan oyun tam olarak beklentileri karşılamasa da VR modundaki yıllar süren geliştirme çabaları ve güncellemelerle bu listeye girmeyi başarıyor.

No Man’s Sky
No Man’s Sky

Microsoft Flight Simulator

Ascobo Studio tarafından geliştirilmiş, 2020 yılında piyasaya sürülmüş olan Microsoft Flight Simulator, uçuş simülatör oyunları sevenlerin büyük keyifle oynayacağı bir oyundur diyebiliriz. Ayrıca oyunda manzara tasarımları sayesinde gerçekten büyüleyici görüntülere yer verilmiş. Birinci şahıs bakış açısıyla hazırlanan oyunda dünyanın dört bir yanındaki havaalanlarını dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Oyunun gerçekçi grafikleri sayesinde simülasyondayken gerçek bir pilot gibi hissedebilirsiniz.

Microsoft Flight Simulator
Microsoft Flight Simulator

Star Wars: Squadrons

Oyun Star Wars evreninde geçen yeni bir uzay savaş oyunudur. Oyunu Asi ve İmparatorluk pilotlarından seçim yaparak oynayabilirsiniz. Bu oyunla birlikte VR deneyiminiz savaş odaklı uçuş simülatöründe oldukça keyifli olacaktır. Hem savaş hem de uzay temalı oyunları seviyorsanız, VR deneyimi ile birlikte Star Wars: Squadrons oyununu saatlerce sıkılmadan oynayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Star Wars: Squadrons
Star Wars: Squadrons

Falcon Age

Derin bir hikayesi olan Falcon Age’de karakterinize eşlik eden sevimli kuşunuza bayılacaksınız. Çıkış yılı 2019 olan oyunda, gezegeniniz bir robot imparatorluğu tarafından işgal altında bulunmaktadır ve siz de onlara karşı gelerek sevimli kuşunuzun vahşi bir şahine dönüşmesini izleyerek kendinizi geliştiren ve ona eşlik eden bir savaşçı olacaksınız.

Falcon Age
Falcon Age

Batman: Arkham VR

Bir süper kahraman oyunu olan Batman: Arkham VR’da, filmlerden ve çizgi romanlardan tanıdığımız Batman karakteri ile şehrin sokaklarında dilediğiniz gibi dolaşabilirsiniz. Oyunda Batman’in kavgacı yönünden çok dedektif yönlerini vurgulayan bir hikâye bulunmaktadır. Bu oyunda suç işlenen sokaklarda incelemeler yapıp ipucu arayabilir ve Bruce Wayne’in gözünden Arkham City’i deneyimleyebilirsiniz.

Batman: Arkham VR
Batman: Arkham VR

The Elder Scrolls V: Skyrim VR

2017 yılında çıkan The Elder Scrolls serisinin beşinci oyunudur. 20 yıldan uzun süredir adından bahsettiren oyunun son serisi 10 yıl önce çıkmasına rağmen hala sevilen bir oyundur. Etkileyici görselleri sayesinde VR deneyimini en üst noktalarda yaşayacağınız bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.

The Elder Scrolls V: Skyrim VR
The Elder Scrolls V: Skyrim VR

Keep Talking And Nobody Explodes

Diğer VR oyunlarından farklı olarak Keep Talking And Nobody Explodes kaotik ortak oyunudur. Yani bir oyuncu VR başlığı ile patlayıcıları etkisiz hale getirmeye çalışırken diğer oyuncular da etkisizleştirmeye çalışan oyuncuya tavsiyede bulunmak için kullanmaları gereken el kitabı ile bomba imha uzmanı olmaktadırlar. Böyle bir konsept için VR muhteşem bir platformdur diyebiliriz. Arkadaşlarınızla birlikte VR deneyimi için son derece tatmin edici bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. En iyi sanal gerçeklik oyunları arasında en basit oyunlardan biridir.

Keep Talking And Nobody Explodes
Keep Talking And Nobody Explodes

Walking Dead: Saints & Sinners

Listemizin son oyununa geldik. Walking Dead: Saint & Sinners, zombi kıyameti sonrasında New Orleans’ta geçen hayatta kalma hikayesidir. Oyun, zombi oyunları içerisinde deneyimleyebileceğiniz en iyi oyunlardan biridir. Oldukça gerçekçi grafikleri sayesinde zombiyi gerçekten karşınızda hissedebilmeniz mümkündür. İstila sonrasında ıssız şehrin sokaklarında gerçekçi yakın dövüş deneyimiyle bol bol vahşilik içeren bir oyundur.

Walking Dead: Saints & Sinners
Walking Dead: Saints & Sinners

İçeriğimizde sanal gerçeklik kavramının ne olduğunu açıkladık ve en iyi sanal gerçeklik oyunlarını sizlerle paylaşmaya çalıştık. Umarız sizler de bu oyunları deneyimleme fırsatı bulabilir ve yeni teknoloji oyunlar hakkında istediğiniz tatmine ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ekran Kartı ve İşlemci Sıcaklığı Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu