ERR_CONNECTION_REFUSED Hatasının Çözüm Yolları

ERR_CONNECTION_REFUSED hatası, Google Chrome internet tarayıcısında web sitelerine erişimi engelleyen hatalardan biri olarak bilinmektedir. Bu hatayla karşılaşan kullanıcılar, sosyal medya platformları dahil olmak üzere web sitelerinin neredeyse hiçbirine erişim sağlayamazlar. Bu gibi durumlar oldukça can sıkıcı olmasına rağmen yalnızca birkaç dakika içerisinde çözülmesi mümkündür. Bizler de bu içeriğimizde ERR_CONNECTION_REFUSED hatasının çözüm yollarını sizlerle paylaşacağız.

ERR_CONNECTION_REFUSED Hatası

ERR_CONNECTION_REFUSED Hatası, genellikle Google Chrome tarayıcısında çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelen hatalardan biridir ve bu hatanın alınması halinde istenilen web sitelerine erişim hiçbir şekilde gerçekleştirilemez. Çoğunlukla fazla ziyaret edilen siteler için meydana gelen bu durumda, sorun direkt olarak tarayıcı veya internet bağlantısı kaynaklı da olabilmektedir. Bu yüzden öncelikle sorunun ne olduğunu anlamaya çalışmak gerekir.

Eğer sorunun ne olduğu hakkında tam fikir sahibi değilseniz, tüm çözüm yöntemlerini uygulayarak ERR_CONNECTION_REFUSED hatasının üstesinden gelebilirsiniz. Fakat bir kereliğine hatayı çözmeniz, bir daha karşılaşmayacağınız anlamına gelmeyecektir. Bu yüzden çözüm yöntemlerini iyi bir şekilde inceleyerek öğrenmeniz, sorunları çözebilmeniz açısından büyük önem taşımaktadır.

ERR_CONNECTION_REFUSED Hatası
ERR_CONNECTION_REFUSED Hatası

İnternet Bağlantısı Sorunları

İçeriğimizde belirtilen hatanın alınmasının altında yatan en büyük sebeplerden biri internet bağlantısının sorunlu olmasıdır. Bu yüzden hata ile karşılaşmanız halinde ilk yapmanız gereken başka cihazlardan internet erişimi sağlayıp sağlayamadığınızı kontrol etmek olmalıdır. Hiçbir cihazdan internete giremiyorsanız, modeminizi yeniden başlatmak ve servis sağlayıcınızın destek hattını aramak sorununuzu çözmenize yardımcı olacaktır.

VPN Sorunları

İnternet bağlantınızı gizli bir ağ üzerinden yapıyor ve VPN gibi yazılımlar kullanıyorsanız, belirtilen hata ile karşılaşmanız oldukça normal olacaktır. Uzaktan bağlandığınız diğer ağların hizmetleri yanıt vermediği zaman ERR_CONNECTION_REFUSED hatası ile karşılaşmanız oldukça doğaldır. Bu yüzden VPN ve Proxy hizmetlerini devre dışı bırakarak tekrar bağlantı kurmayı deneyebilirsiniz.

VPN Sorunları
VPN Sorunları

DNS Ayarları

Ağınız içerisinde tanımlanmış olan bir DNS adresi bulunuyorsa ve bu adres tam anlamıyla yanıt vermiyorsa hata ile karşılaşmanız oldukça normaldir. Bazı durumlarda varsayılan DNS ayarlarının kullanılması da hata verebilir. Bu yüzden DNS ayarlarınızı değiştirerek sorunun giderilip giderilmediğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Windows cihazlarda DNS ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Windows Başlat çubuğunu açın ve sol köşede yer alan ayarlar simgesine tıklayın.
 • Açılan ekranda “Ağ ve İnternet” seçeneğine tıklayın.
 • Sayfayı aşağıya kaydırarak “Ağ ve Paylaşım Merkezi” butonunu bulun.
 • Açılacak sayfada sol tarafta yer alan “Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin” yazısına tıklayın.
 • Bağlı olduğunuz ağa çift tıklayın.
 • Küçük ekranda aşağıda yer alan “Özellikler” butonuna tıklayın.
 • Ortadaki seçeneklerden “İnternet Protokolü Sürüm 4” yazısına çift tıklayın.
 • Eğer “DNS Sunucu adresini otomatik olarak al” seçeneği işaretiyse, “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğine tıklayın ve sırasıyla “8.8.8.8” ile “8.8.4.4” yazın. Belirtilen DNS adresi Google’a aittir. Diğer DNS adreslerini de kullanabilirsiniz.
 • Eğer mevcutta atanmış bir DNS adresiniz mevcutsa “DNS Sunucu adresini otomatik olarak al” seçeneğini seçin.
 • Tüm işlemleri kaydederek sayfaları kapatın.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra tarayıcınızı ve bilgisayarınızı yeniden başlatarak hata alıp almayacağınızı kontrol edebilirsiniz. Eğer sorun DNS kaynaklı ise çözülmüş olacaktır. Ancak halen hata ile karşılaşmaya devam ediyorsanız, diğer çözüm yöntemlerini inceleyebilirsiniz.

Reklam Engelleyici ve Diğer Yazılımlar

Her kullanıcı istediği eklentileri tarayıcıya ekleyebilmektedir. Ancak bazı eklentiler web sitelerine yapılacak olan bağlantıların sorun yaşamasına sebep olabilir. Özellikle reklam engelleme yazılımları belirtilen hata ile karşılaşmanıza sebep oluyor olabilir. Bu yüzden mevcut eklentilerinizin hepsini devre dışı bırakarak tekrar bağlantı kurmayı denemeniz gerekir. Eklentileri kapatmak için Google Chrome tarayıcısını açarak aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Tarayıcıda sağ üstte yer alan üç nokta sembolüne tıklayın.
 • Menüde “Diğer Araçlar” yazısının üstüne gelin.
 • Açılacak olan diğer menüde “Uzantılar” yazısına tıklayın.
 • Sayfada bulunan tüm eklentileri kapalı konuma getirin.

Daha sonrasında tarayıcınızı yeniden başlatın ve hata aldığınız web sitelerine tekrar girmeye çalışın. Genellikle bu yöntem ile birlikte sorun tamamen çözülmektedir. Siz de artık hata almıyorsanız, eklentileri silmeniz tavsiye edilir. Veya tekrar yüklemek sorunun üstesinden gelmenizi sağlayabilir.

Reklam Engelleyici ve Diğer Yazılımlar
Reklam Engelleyici ve Diğer Yazılımlar

Tarayıcı Problemleri

Yukarıda belirtilen yöntemlerin hiçbiri ile sorununuz çözülmüyorsa, hatanın sebebi yüksek ihtimalle tarayıcı dosyalarının hatalı olmasından kaynaklanıyordur. Bu yüzden yapabileceğiniz en iyi şey tarayıcıyı tamamen silerek yeniden yüklemek olacaktır. Bunun yanında başka internet tarayıcılarını indirip hatayı tekrar alıp almayacağınızı kontrol edebilirsiniz. Tüm çözüm yöntemlerine ek tarayıcınızı da yeniden yüklemeniz halinde sorununuz ortadan kalkacaktır.

Umarız buradan edindiğiniz bilgiler sayesinde ERR_CONNECTION_REFUSED hatasını çözmeyi başarabilmişsinizdir. Bir daha bu hata ile karşılaşmamak adına çözüm yöntemlerini bir yere not edebilirsiniz. Ayrıca benzer bir hata olan Chrome ERR_NAME_NOT_RESOLVED Hatası Çözümü başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu