Blog

Et İşareti @ (kuyruklu a) Bilgisayarda Nasıl Yapılır?

Et işareti bilgisayarda en çok kullanılan ifadelerden biridir. İlk defa bu işareti görenler bu işarete “kuyruklu a” ‘ da demektedirler. Günümüz de en çok kullanılan ifadelerden biridir. Özellikle e-posta adresi girilmesinde, gmail gibi, gereklidir. Q harfi üzerinde yer alan et işareti, üç tuş yardımıyla yapılmasından dolayı bilgisayar kullanan kişiler bu konuda oldukça zorlanmaktadır. Aslında bu kadar zor değildir. Et simgesi yapmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulayarak kolaylıkla et sembolünü yapabilir ve pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.

Et İşareti @ Bilgisayarda Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesi ve günümüzde çoğu işin mail aracılığı ile çözülmesi ile beraber e-posta kullanımı oldukça arttı. E-pota yazarken ihtiyacımız olan et işareti @ çeşitli emoji işaretlerinin kısayolları için de kullanılıyor. Bilgisayar klavyesi üzerinden et işareti @ yapmak için sadece tek bir tuşa basmak işe yaramıyor. Belirli kombinasyonları bilmek @ işaretini yapmak için şart.

et işareti

Şimdi adım adım anlatalım;

Bilgisayar klavyeniz üzerinden et işareti @ işareti yapmak için işlemciden işlemciye değişen yöntemler vardır.

  • Apple Klayve: Klavyenin üst menüsü üzerinde bulunan sayılardan 2 tuşu ile shift tuşuna aynı anda basın. (Shift+2)
  • Windpws Q Klavye: alt gr tuşu ile Q tuşuna aynı anda basın. (alt gr+Q)
  • Windows F Klayve: Ctrl tuşu, Alt tuşu ve F tuşuna aynı anda basın. (Ctrl+Alt+F) veya alt gr tuşu ile F tuşuna aynı anda basın. (alt gr+F)

Et İşareti Kopyala @ @ @ @ @ @

Bilgisayarda et işareti farklı şekiller yapılması mümkündür. Ancak Windows ve Mac bilgi bilgisayar üzerinden yöntemler farklıdır. Bilgisayar klavyesinden Ctrl+Alt+Q veya Alt Gr+Q tuşlarına aynı zamanlı tıklayarak Windows işletim sistemli bilgisayarlarda et işaretini yapabilirsiniz. Mac bilgisayarlarda @ yapmak için ise Option+Q kullanmalaısınız, Option+Q = @

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli detay tuş kombinasyonlarının nasıl ve nerede kullanılmasının gerektiğidir. Konuyu daha detaylı açarsak, Ctrl+Alt+Q kombinasyon internet tarayıcılarında çalışmaktadır. Ancak bu kombinasyon ile Alt Gr+Q tuşuna basarak hem tarayıcıda hem de Word üzerinde et işaretini yapmadınız oldukça kolay ve mümkündür.

Et İşareti @ Tarihçesi

Et işareti @ günümüzden 473 sene öncesinde de kullanılıyordu. Şimdiki kullanım anlamından çok farklı bir kullanım amacı olan işaret günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başardı. Et işaretinin @ tarihte ilk bilinen kullanımı Mayıs 1536 senesinde Francesco Lapi isimli Floransa’da bir tüccarın yazmış olduğu mektupta görüldü. Franceso yazmış olduğu mektupta İspanya’daki şarap fiyatlarını sıralarken aralara @ işaretini koymuş. O tarihlerde, bir fıçının 3’te birini ifade etmek için kullanılan ve ticari bir ölçü birimi olarak kabul edilen @, daktilo içinde de yerini aldı. Zamanla ifade ettiği anlam değişen @ işareti bir süre için bir ürünün birim fiyatını ifade etmek için de kullanıldı.

Et İşaretinin @ E-Postalar’da Kullanılmaya Başlanması

1971 tarihinde Ray Tomlinson @ işaretinin e-posta içerisindeki kullanıcıların tanımlanması için kullanılmasının uygun olacağına karar verdi. O tarihten beri et işareti @ günümüzde kullandığımız şekilde e-postalarımızdaki ifadesi ile hayatımızda yer alıyor.


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı