Blog

Klavyede Euro İşareti € (Yuro İşareti) Nasıl Yapılır?

Euro İşareti bilgisayarda nasıl yapılır bu yazımızda sizlerle bu konu üzerinde paylaşım yapacağız. Bilgisayar kullanan kişilerin, klavyede yapabilecekleri birçok işaret bulunuyor. Bu işaretlerin çoğuyla işlem yapabilir, mesaj yollayabilir veya emoji oluşturabilirler. Bunları yaparken de sadece birkaç tuştan yardım almaları gerekir. Kullanım alanları çok geniş olan klavyelerin farklı şekilleri bulunuyor fakat her klavye için bazı işaretlerin oluşturulması mümkün. Bu işaretlerin arasında bulunun Yuro simgesi de oldukça kolay bir biçimde yapılabiliyor.

Bilgisayarda Euro İşareti Yapmak için

Bilgisayar kullanıcılarının yuro işareti yapmaları için yalnızca birkaç adım gerekir. Belirli ve gereken adımlar tamamlandığında Euro işareti ortaya çıkacaktır. Avro işareti yapmak için laptop ve bilgisayar klvayesine göre farklılık gösterebilmektedir. Şimdi size bu yöntemlerden bahsedelim.

Birinci Yöntem;

  1. İlk olarak klavyenin sol alt köşelerinde yer alan Alt tuşuna basılır
  2. Bu tuşa bastıktan sonra el tuşun üzerinden çekilmez
  3. O tuşla beraber klavyedeki E harfine basılır
  4. Bu harfin üstünde Euro işareti vardır
  5. O iki tuşa beraber basıldığında Euro işareti ortaya çıkar. Alt+E= €

İkinci Yöntem; Ctrl+Alt+E = €

Üçüncü Yöntem: Alt+0128= €

Mac bilgisayarlarda euro yapmak içi ise Option ve E tuşlarına sırası ile basmak yeterlidir.

Euro İşareti Kopyala € € € € €

Yuro simgesini buradan kopyala yapiıtır yöntemi ile de Word, Excel gibi office programları ve istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Yuro İşareti Yapılırken

Yuro işareti yapılırken birden fazla tuşa basmak gerekir. Ancak gerekli olmayan bir tuşa basıldığında işaretin oluşması engellenmiş olur. Bu nedenle işaret yapılırken sadece gereken tuşlara basılmalı, farklı bir tuşa basılmamalıdır. Böylece istenen işaret ortaya çıkmış olacaktır.

Yuro İşaretinin Kullanım Alanları

Yuro işareti en çok gönderilen sayısal bildiri mesajlarında kullanılır. Bununla birlikte yapılacak olan işlemlerde de bu işaret yer alır. Hesaplamalar için ve gönderilen mesajlarda bir şeyleri belirtmek için kullanılan Euro simgesi günümüzde yaygın bir kullanıma sahiptir.

Bilgisayarda Euro Simgesi Ne İşe Yarar?

Bilgisayarda yapılan Euro işareti birçok işe yaramaktadır. Örneğin kişiler kendi aralarında mesajlaşırken bu işareti kullanarak bazı simgeleri göstermiş olurlar. Bilgisayarda yer almasının en büyük sebebi de hesap yapmak veya bir sayı bildirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu