FN Tuşu Nedir? Ne işe Yarar?

sonsuzlukisareti ailesi olarak bu yazımızda sizlerle bilgisayar ve laptop klavyesinde bulunan Fn tuşu hakkında bilgi vereceğiz. Gelişen teknoloji ile birlikte herkesin evinde laptop görmek mümkün. Laptop üzerindeki tuşları bilmek işlerimizi kolaylıkla halletmemizi sağlıyor. Fakat görüp de hiç kullanmadığımız, ne işe yaradığını bilmediğimiz Fn tuşunu anlatalım.

FN Tuşu Nedir?

Fn tuşu genellikle boyutu küçük olan klavyelerde yer almak ile birlikte F1, F2, F3 gibi tuşların var olan diğer işlevlerini yerine getirmek için kullanılır. Alıcılar tarafından satın alınan bilgisayarda fazla yer kaplamaması için her tuşa yer verilmez. Bazı tuşlar gizli bir şekilde konumlandırılır. Bu tuşları Fn tuşu ile bulmak mümkündür.

Küçük klavyelerde ekran görüntüsü alma tuşu yoktur. Sebebi gereksiz yere yer kaplamamaktır. Ekran görüntüsü almak için FN ile F1 ya da F2 tuşuna basarak alabiliriz. Bilgisayar sahipleri FN tuşuna basmadan F11, F12 gibi tuşlara basarsa bu tuşlar kendilerinin yerine getirdiği ilk işlevlerini yaparlar. FN ile birlikte basıldıklarında ikinci işlevleri ortaya çıkar.

FN Tuşu Nerede?

Pek kullanmadığımız fakat kullanımını öğrenirsek hayat kolaylaştıracak tuş olan FN tuşu, Ctrl tuşu ile Windows tuşu arasında yer almaktadır. F1 ve F2 gibi tuşların ikinci işlevleri tuşların üzerinde yazar, bu fonksiyonları gerçekleştirmesi için FN tuşu kullanılır.

fn tusu nedir

FN Tuşu Nasıl Kullanılır?

Tuşların belli görevleri varır. Fakat bu görevler dışında da kullanılabilir. Bunu nasıl anladığımız konusuna bakarsak, tuşların üzerinde yazan diğer bir komut bulunur. Bunlar tuşların diğer görevlerini ifade eder. FN tuşu ile ikinci görevleri aktif hale getirilir. Örneğin “Home” tuşunun üzerine bakıldığında genellikle hiçbir şey bulunmaz. Fakat küçük bazı klavyelerde üzerinde ekran görüntüsü almak için bir işlev bulunur. Bu tuşun ikinci fonksiyonunu çalıştırmak için çok amaçlı kullanılan FN tuşunu devreye sokarız. Başka bilgisayarlarda ekran görüntüsü alma fonksiyonu başka tuşların üzerinde bulunabilir. Bunu kontrol ederek FN tuşu ile bastığımız zaman amacımıza ulaşmış olacağız.

FN Tuşunun Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

FN tuşu birçok kişi tarafından bilinmese bile sağladığı birçok kolaylık vardır.

Bunlar aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Ses seviyesi alçaltma ya da yükseltme
  • Ekran parlaklığının ayarlanmasını yapmak
  • Uyku Moduna Alma
  • Ekrana Yönlendirme (Projeksiyon ya da Monitör aletlerine gibi yönlendirme)
  • Wife açma ve kapatma
  • Touchpad özelliğini devre dışı bırakma

Yukarıdaki gibi FN tuşunun fonksiyonları bu şekilde sıralanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu