FPS Nedir? Ne Kadar Olmalıdır?

Bilgisayar oyunlarını oynarken donanımızın iyi olması sizi bir adım öne taşır. Ve bunu anlamak için birkaç terime hâkim olmak gerekir. Oyunlarda iyi performans aldığınızı gösteren en önemli terimlerden biri de FPS’dir. Bu içeriğimizde FPS kavramının ne anlama geldiğini, neden bu kadar önemli olduğunu ve ne kadar olması gerektiğini anlatacağız.

FPS Nedir?

FPS (Frames Per Second), Türkçe anlamıyla bir saniyede gösterilen görüntü sayısına verilen isimdir. Monitörünüzde bir saniyede kaç ekran gördüğünüzü gösteren değişkene FPS denir. Örneğin normal bir sinema filminde veya videoda saniyede ekranda 24 kare geçişi olur. Yani bir saniyelik videoyu fotoğraf gibi teker teker ayırmak istersek 24 farklı görüntü elde ederiz.

Bir film için bu akıcılık oldukça yeterlidir ve insan gözüyle baktığımızda herhangi bir sorun oluşturmaz. Ancak aynı durum daha üst düzey işler için geçerli değildir. Örneğin oyunlarda 24 FPS oldukça düşük bir sayıdır ve oyun oynayan kişinin zevk alması mümkün değildir.

FPS Neden Bu Kadar Önemli?

FPS hem iyi bir deneyim yaşamak açısından hem de işi düzgün yapabilmek açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Oyunlarda grafik kartının bir oyun için verebileceği maksimum FPS değeri bulunur ve bu grafik kartının performansına bağlı olarak değişir. Aynı durum video kaydı yapan kameralarda da geçerlidir. İyi bir FPS değeri ile kayıt almazsanız veya görüntü işlemezseniz ortaya kasıyormuşçasına bir görüntü çıkar. Bu da oldukça sinir bozucu olabilir.

İşin izleme kısmında ise devreye “Hz” kavramı girer. FPS değerleriniz iyiyse fakat hala kasmalar görüyorsanız işlenen görüntünün yansıttığı ekran veya monitör belli bir FPS sınırını geçemiyor demektir. Örneğin televizyonlarda genellikle 60Hz ekran kullanılır ve dolayısıyla görüntü işleyici tarafından kaç FPS alırsanız alın 60 FPS’in üstünü göremezsiniz. Bu videolar, filmler veya normal oyunlar için normal bir değerdir ve problem yaratmaz fakat rekabetçi oyunlar ile gelişmiş görüntülerde yetersiz kalmaktadır.

Oyunlarda FPS Kaç Olmalıdır?

Filmlerde ve videolarda 24-30 aralığının yeterli olduğunu ve genellikle bu değerlerin kullanıldığını belirtmiştik. Fakat oyunlarda ve video kayıtlarında aynı şey geçerli değil. Konumuz bilgisayarlar ve bilgisayar oyunları olduğu için bu örnek üzerinden gidelim:

  • 30 FPS değeri insan gözünün de stabil olarak algılayacağı normal değer olarak kabul görmektedir. 30 FPS değerinde herhangi bir kasma hissedilmez ancak profesyonelliği hissetmek de oldukça zordur.
  • 60 FPS akıcı olarak nitelendirebileceğimiz FPS değeridir. Bir oyunu 60 FPS ile oynuyorsanız herhangi bir kasma yaşamanız mümkün değildir ve oldukça akıcı bir şekilde oynayabilirsiniz. İdeal FPS değeri olarak da bilinir.
  • 120 FPS, 120Hz monitörlerin kullanabildiği ve normal HDMI kabloların da maksimum aktarım yapabileceği seviyedeki FPS değeridir. 120 FPS oldukça iyi bir değerdir ve oyunlarda sıkıntı yaşamanız yok denecek kadar azdır.
  • 144 FPS, profesyonel oyuncuların genellikle tercih ettiği ve rekabetçi oyunlarda oldukça fazla kolaylık sağlayan FPS ve Hz değeridir. Fakat 144 FPS’i yansıtacak monitörler oldukça maliyetli olduğu için çoğu kişi kullanmaz.
  • 240 FPS değerinde her oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz. Bu durumda görüntünüzü işleyen ekran kartınız bile neredeyse hiç yorulmayacaktır. Buna uygun bir monitöre sahip olmanız halinde ise rekabetçi oyunlarda 2-0 önde olacaksınız. Ayrıca neredeyse her kareyi oldukça detaylı bir şekilde rahatça görebilecek ve hızlıca tepki verebileceksiniz.
  • Bu değerlerden sonra 360, 520 gibi FPS değerleri de gelmektedir fakat yapılan araştırmaya göre normal bir insan gözü bu kadar yüksek değerlere ihtiyaç duymamaktadır. Yani bir seviyeden sonra FPS’in fazla olması size bir avantaj sağlamayacaktır. Akıcılık maksimum seviyeye geldiğinde üstünü aramanıza da gerek yok.
FPS Karşılaştırması
FPS Karşılaştırması

FPS Nasıl Arttırılır?

FPS donanımla ilgili bir kavramdır. Yazılımla yalnızca donanımın maksimum performansı elde edilebilir. Bu yüzden bir oyunda 30 FPS’in üstünü göremiyorsanız donanımınızı değiştirmeden muhtemelen hiçbir zaman göremezsiniz. Günümüzde üretilen ekran kartları oldukça gelişmiş bir teknolojiye sahiptirler ve FPS konusunda kullanıcısına neredeyse hiç sorun yaşatmamaktadır.

Fakat ekran kartı olarak bahsettiğimiz bu görüntü işleme birimleri de bazen tıkanabilir ve saniyede yapılan onlarca işlemin arasında duraksayabilir. Bu gibi durumlar geçicidir ve zamanla düzelir. Kısacası FPS değerlerinizi yükseltmek istiyorsanız yapmanız gereken şey yeni donanım ögeleri satın almak olmalıdır.

Umarız içeriğimiz sayesinde FPS kavramının ne anlama geldiğini ve ne kadar önemli olduğunu öğrenmişsinizdir. Bol FPS’li oyunlar dileriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu