BilgiBilim

Genotip – Fenotip Nedir?

Genotip ve fenotip terimlerini biyoloji alanında sıklıkla duymaktayız. Bizlerin DNA adlı özel yapılarımızda bizlere bazı özellikler ve yapılar kazandıran genler vardır. Bu genlere genotip ve fenotip denmektedir.

Genotip Nedir?

Organizmanın genetik olarak yapısına genotip adı verilmektedir. Genotip canlının iç yapısındaki kalıtım özelliklerini taşıyan genlerin tümünü oluşturmaktadır. Yani genetik alanında genotip çok önemli bir kavramdır. İnsanın karakterini belirlemeye yardımcı gen topluluklarıdır.

Genler farklı özelliklere sahip olabilir. Genotipler gösterilirken harfler kullanılabilir. Büyük ve küçük harfler genellikle genotip hakkında bilgi sahibi olmak için kullanılmaktadır. Büyük harf kullanılıyorsa o karakter üzerindeki gen daha baskındır. Yani bu duruma dominant gen denilmektedir. Resesif genler ise genellikle karakter özelliğini göstermezler ve küçük harfler kullanılarak ifade edilirler.

Fenotip Nedir?

Genotipler canlının iç dünyasını meydana getirirken fenotipler tam tersi canlının dış görünüşlerine etkilidir. Canlının göz rengi, ten rengi gibi gözle görülebilen dış görünüş unsurlarını meydana getirir. Yani fiziksel özellikleri fenotip belirler diyebiliriz. Genellikle fenotip araştırmaları yapılırken farklı çeşit ve modellerde çiçeklerden yararlanılmıştır. Çiçek renklerinin mor veya beyaz gibi renklerde görülmesi fenotip için oldukça önemli kanıtlar haline gelmiş ve araştırmalar yapılmıştır.

Genotip Ve Fenotip Arasındaki Farklar Nelerdir?

Genotip canlının iç fenotip ise dış özelliklerini meydana getirir. Genotipler genellikle fenotipleri belirlemeye yardımcıdırlar. Yani genotipe bakılarak fenotip hakkında bilgi sahibi olunabilir. Fakat fenotipe bakarak genotip hakkında bilgilere erişmek her zaman mümkün olmayabilir.

genotip fenotip nedir 1
Genotip Ve Fenotipi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Genotip ve fenotip gibi unsurları etkileyen bazı faktörler vardır. Bu faktörler canlının iç ve dış dünyasını etkileyebiliyor.

Genotip ve fenotipi etkileyen bazı faktörler şunlardır:

  • Baskın yani dominant, çekinik yani resesif karakterlere sahip olması
  • Karakter bakımından saf veya melez özelliklere sahip olması
  • Uzun ya da kısa gibi özelliklere sahip olunması da fenotip belirlenmesinde etkindir.
  • Göz renklerinin görünüşü
  • Kan grupları

Çaprazlama işlemlerinde genellikle fenotip gibi kavramları etkileyen unsurlar arasında fiziksel görünüm daha baskın olabilmektedir. Eğer annenin göz rengi babaya göre daha baskın çıkarsa veya tam tersi olursa genellikle baskın karaktere sahip göz rengi ortaya çıkar.


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı