(Gizli Numara) Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Gizli numara engellemeözel numara engelleme; Kimliğinin gizli kalmasını isteyen veya şaka yapmak isteyen kullanıcılar tarafından, telefon numarasının gizlenerek yapıldığı aramalar telefon kullanıcıları için oldukça rahatsız edici bir olaya dönüşebiliyor.

Bu soruna çözüm sağlamak için özel numaraları yani diğer bir deyişle, gizli numaraları engellemek mümkün. Bu sorunun çözümünü yazımızda detaylı bir şekilde anlattık.

Gizli numaralardan gelen aramaların rahatsız edebileceği gerçeğini göz önünde bulunduran operatörler bu konuda kullanıcılara gizli numaraları engelleme hakkını sunuyor. Bu aramaları istemediğinizi operatörünüze bildirmeniz halinde, bu şekilde yapılan aramaları kabul etmediğiniz arayan kişiye söyleniyor ve arama size bildirilmeden sonlandırılıyor. (Ayrıca bakınız: Numara gizleyerek arama)

Özel Numara Engelleme

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gizli numaralardan gelen çağrıları engelleme işlemi, akıllı telefonlardan bağımsız olarak doğrudan GSM operatörlerinin aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Google Play Store veya App Store’da da bu işlemi yaptığını iddia eden birçok uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar genelde telefon numarası gizli olan aramaları doğrudan meşgule alarak size ulaşmalarını engelliyor.

Operatör aracılığıyla engelleme yapmak sizleri ek bir uygulama yüklemekten kurtarırken, gizli (özel) aramaların meşgule alınması yerine aramanın yapılmamasını sağlayarak köklü bir çözüm oluyor.

Turkcell Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Gizli numaralardan gelen çağrıları engelleme hizmetini ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına sunan Turkcell, bu hizmeti kullanan bir kullanıcıyı, özel numaradan arayanlara otomatik olarak “Aradığınız kişi özel numaralardan çağrı kabul etmemektedir” anonsunu yapıyor.

Turkcell hattınızda gizli numaraları engellemek için; telefonunuzun arama bölümünden *253# tuşlayarak arama yapmanız yeterlidir.

Vodafone Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Vodafone, özel numaralardan sizi arayanların ulaşamaması için gereken hizmeti ücretsiz sunuyor. Gizli numaralardan gelen aramaları Vodafone operatöründen engellemek yapılacak başvuru; Online Self Servis veya SMS üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

SMS ile bu aramaları kapatmak için; Mesajlar uygulamasına gelerek 7046’ya “GIZLIAC” yazarak göndermeniz, bu servisi aktif etmek için yeterlidir. Turkcell’de de olduğu gibi Vodafone operatörü de, analog santrallardan veya yurtdışından yapılan özel aramaların engellenemediğini bildiriyor.

Türk Telekom Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Türk Telekom da diğer operatörler gibi gizli numaraları engelleme servisini ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına sunuyor. Kendi numarasını gizleyerek arayan kullanıcıya, sizin bu gizli çağrı kabul etmediğiniz anonsu yapılıyor. Türk Telekom’da ise gizli numaraları engellemek için; arama kısmına *253# tuşlayarak arama yapmanız yeterli oluyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu