Ana Sayfa Blog (Gizli Numara) Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

(Gizli Numara) Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Gizli numara engellemeözel numara engelleme; Kimliğinin gizli kalmasını isteyen veya şaka yapmak isteyen kullanıcılar tarafından, telefon numarasının gizlenerek yapıldığı aramalar telefon kullanıcıları için oldukça rahatsız edici bir olaya dönüşebiliyor. Bu soruna çözüm sağlamak için özel numaraları yani diğer bir deyişle, gizli numaraları engellemek mümkün. Bu sorunun çözümünü yazımızda detaylı bir şekilde anlattık.

Gizli numaralardan gelen aramaların rahatsız edebileceği gerçeğini göz önünde bulunduran operatörler bu konuda kullanıcılara gizli numaraları engelleme hakkını sunuyor. Bu aramaları istemediğinizi operatörünüze bildirmeniz halinde, bu şekilde yapılan aramaları kabul etmediğiniz arayan kişiye söyleniyor ve arama size bildirilmeden sonlandırılıyor.

Özel Numara Engelleme

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gizli numaralardan gelen çağrıları engelleme işlemi, akıllı telefonlardan bağımsız olarak doğrudan GSM operatörlerinin aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Google Play Store veya App Store’da da bu işlemi yaptığını iddia eden birçok uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar genelde telefon numarası gizli olan aramaları doğrudan meşgule alarak size ulaşmalarını engelliyor.

Operatör aracılığıyla engelleme yapmak sizleri ek bir uygulama yüklemekten kurtarırken, gizli (özel) aramaların meşgule alınması yerine aramanın yapılmamasını sağlayarak köklü bir çözüm oluyor.

Turkcell Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

özel numara engelleme

Gizli numaralardan gelen çağrıları engelleme hizmetini ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına sunan Turkcell, bu hizmeti kullanan bir kullanıcıyı, özel numaradan arayanlara otomatik olarak “Aradığınız kişi özel numaralardan çağrı kabul etmemektedir” anonsunu yapıyor. Turkcell hattınızda gizli numaraları engellemek için; telefonunuzun arama bölümünden *253# tuşlayarak arama yapmanız yeterlidir.

Vodafone Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

özel numara engelleme

Vodafone, özel numaralardan sizi arayanların ulaşamaması için gereken hizmeti ücretsiz sunuyor. Gizli numaralardan gelen aramaları Vodafone operatöründen engellemek yapılacak başvuru; Online Self Servis veya SMS üzerinden gerçekleştirilebiliyor. SMS ile bu aramaları kapatmak için; Mesajlar uygulamasına gelerek 7046’ya “GIZLIAC” yazarak göndermeniz, bu servisi aktif etmek için yeterlidir. Turkcell’de de olduğu gibi Vodafone operatörü de, analog santrallardan veya yurtdışından yapılan özel aramaların engellenemediğini bildiriyor.

Türk Telekom Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

özel numara engelleme

Türk Telekom da diğer operatörler gibi gizli numaraları engelleme servisini ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına sunuyor. Kendi numarasını gizleyerek arayan kullanıcıya, sizin bu gizli çağrı kabul etmediğiniz anonsu yapılıyor. Türk Telekom’da ise gizli numaraları engellemek için; arama kısmına *253# tuşlayarak arama yapmanız yeterli oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar

Radyasyon Nedir? Radyasyonun Zararları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlerle radyasyon nedir ve radyasyonun zararları nelerdir konusuna değineceğiz. Teknoloji sayesinde pek çok gelişme ortaya çıkmıştır. Bu durum sonucunda insanlar,...

Bilgisayarda Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir? Adım Adım Anlatım

Bugün sizlerle modem wifi şifresi nasıl değiştirilir konusuna değineceğiz. Çağımızın gelişen teknolojilerinin en büyüğü elbette internettir. Bizler de internete ulaşmak için dünyadaki...

Windows 10 Giriş Şifresini Kaldırma Nasıl Yapılır?

Windows işletim sistemi dünyada en çok kullanılan bilgisayar sistemidir. Bu yüzden en iyi performansa gelmesi için sürekli güncelleme yapılıyor. Windows doğrudan Microsoft'un...

instagramda Beğeni Yapamıyorum Sorunu ve Çözümü

Günümüzde tüm sosyal medyada olduğu gibi İnstagram platformunda da çeşitli sorunlar yaşamaktayız. İnstagramda yaşadığımız bu sorunlardan birisi de "instagramda beğeni yapamıyorum" sorunudur....

Son Yorumlar