Gizli Numaradan Arama Nasıl Yapılır?

Gizli numaradan arama; Ülkemizde bulunan operatörlerden hat, sim kart sahibi olan müşterilerin tamamı ‘gizli numaradan arama yapma’ işlemini gerçekleştirebilmektedir. Gizli numaradan gelen arama olaylarından rahatsızlık duyan hat sahipleri de bunun tam aksine ‘Gizli Numara Engelleme’ haklarını kullanabilmektedir. (Ayrıca bakınız: özel numara engelleme)

Gizli Numaradan Arama Yapma

Gizli numara üzerinden arama yapmayı arzu eden telefon kullanıcılarının hangi operatör olursa olsun (Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom) benzer biçimde ‘gizli numaradan arama’ özelliğini açabilmektedirler.

Gizli numaradan arama işlemi için;

  • Operatör fark etmeksizin, hat sahiplerinin telefonlarının arama kısmına #31# numarasını tuşlamaları ve akabinde aramayı arzu ettikleri telefon numarasını yazmaları gerekmektedir.
  • Gizli numara ile arama yapabilmek için az önce bahsettiğimiz işlemi eksiksiz yaptığınız takdirde telefonunuza gelen arama telefon ekranında ‘Özel Numara’ yazacaktır.

Numaranızı Telefon Ayarlarından Gizleyin

Telefonunuzun ayarlar bölümünden herhangi bir kod ihtiyacı duymadan numaranızı gizleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. iPhone ve Android akıllı telefon kullanıcılarının tercih edebilecekleri bu özellik için öncelikli olarak ‘Ayarlar’ menüsüne girilmesi gerekmektedir. Bu aşamanın ardından ‘Telefon > Numaramı Göster’ yolunu izledikten sonra girilen bu kısım dâhilinde bu özelliği deaktif hale getirmeleri gerekmektedir. Sonrasında da ayarlamayı kaydetmeniz halinde işleminiz son derece başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır.

Gelen Gizli Aramaları Engellemek

Şayet telefonunuza gizli numaralardan arama gelmesini arzu etmiyorsanız, her bir operatöre göre birbirinden değişik işlemleri sırasıyla ve doğru olacak şekilde gerçekleştirerek gizli numaralardan telefonunuza gelen aramaları engelleyebilmeniz mümkün olmaktadır.

Turkcell kullanıcılarının arama ekranı kısmına *253# kısa kodunu yazmak suretiyle arama tuşuna basmaları yeterlidir. Vodafone kullanıcılarının ise mesaj ekranı bölümüne ‘GIZLI AÇ’ yazmaları ve bu mesajı 7046 numarasına kısa mesaj göndermeleri gerekmektedir. Türk Telekom kullanıcılarının da *100# kodu aracılığıyla gizli numara açma ve kapatma işlemlerini gerçekleştirebilmeleri pek tabii mümkündür.

Turkcell operatörüne bağlı hat kullanıcılarının gizli numara aracılığıyla aranma engellerini kaldırabilmeleri için #253# kısa kodunu kullanmaları yeterlidir. Vodafone operatörüne bağlı hat kullanıcılarının da telefonlarının mesaj bölümüne ‘GIZLI KAPAT’ yazdıktan sonra 7046 numarasına kısa mesaj göndermeleri gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu