Bilgi

Gökkuşağının Renkleri Nelerdir?

Bu yazımızda sizlerle Gökkuşağının renkleri konusuna değineceğiz. Doğanın muntazam olguları arasında bulunan ve birçok insana seyrederken keyif veren gökkuşağının oluşması için birçok doğa dengesine ihtiyaç vardır. Bu nedenle oldukça nadir olarak karşılaşılan gökkuşağının görünmesi, güneş ışınlarının dünyaya 42 derecelik bir açıyla vurması sonucu görülebilmektedir.

Gökkuşağında Bulunan Renkler

Yağmur sonrası görmeye alışkın olduğumuz gökkuşağı, yağmur damlacıklarının güneş ışınlarına prizma görevi yapması sonucu oluşan beyaz renkten ayrılan farklı renklerin görülmesi durumudur.

Sıcak ve soğuk renkler arasında olan geçişisin güneş ışınlarının açısı sebebi ile gökyüzünde görülmesi üzerine, gökkuşağı çerisinde bulunan birçok renk net olarak görülebilmektedir. Kırmızı, turuncu, mavi, sarı, çivit, lila ve yeşildir. Bu renklerin sıralaması da oldukça önem arz ederken, gökkuşağında bahsettiğimiz 7 adet renk bulunmaktadır.

Gökkuşağının renkleri

Gökkuşağında Bulunan Renklerin Sıralaması

Gökkuşağında bulunan toplam 7 rengin, ışık hüzmesine göre sıralanışı hep sabittir. Beyaz ışık kaynağının su partiküllerine prizma görevi yapması sonucu farklı renklere ayrılan gökkuşağında renk sıralaması hep şöyledir;

  • Kırmızı
  • Turuncu
  • Sarı
  • Yeşil
  • Mavi
  • Çivit mavisi
  • Mor

Bu sıralamanın dünyanın neresinde olursa olsun değişmediği gökkuşağı, sıcak renklerden soğuk renklere doğru belli bir renk akışı ile ayrılarak bu sıralamayı oluşturmaktadır.

Gökkuşağında Bulunan Renklerin Anlamları

Gökkuşağında bulunan 7 rengin kendine özel anlamları bulunmaktadır. Bu anlamları bulunan renklerin birleşerek gökkuşağını oluşturması nedeni ile bu renklerin anlamlarını bilmek oldukça önemlidir. Kırmızı güveni ve coşkuyu, turuncu pratikliği ve canlılığı, yeşil sağlığı ve sevgiyi, mavi ruh dünyasını ve bereketi, çivit mavisi bilinçaltını ve mor ise hayal gücünü temsil eder. Birçok anaokulu ve ilkokul öğrencisine öğretilen gökkuşağı renklerinin anlamları, bu renklerin gökkuşağında birleşmesi sonucu ile tamamlanmaktadır.

Gökkuşağı İsminin Anlamı

Gökkuşağı kelimesi, ilk defa Osmanlı sözlüklerinde yer alan ve yağmur sonrası gökten yeryüzüne inen bir kuşak, açıklaması ile ortaya çıkmıştır. Sözlük anlamı olarak birçok kaynaktan; ”Yağmur sonrası güneş ışınlarının doğru açılar ile dünyaya vurması sonucu ortaya çıkan ve nadir olarak görülen, sıcak ve soğuk renklerin geçişinden oluşan bir ışık yanılgamasıdır.” açıklaması ile karşılaşılmaktadır. Gökkuşağı renklerini öğrendikten sonra bu renklerin anlamları yazısı da dikkatinizi çekebilir.


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı