Blog

Göktürkçe Türk (ftnh) Yazısı ve Göktürk Alfabesi

Bu yazımızda sizlerle Göktürkçe Türk yazısı ve Göktürk alfabesinden bahsedeceğiz. Eski Türk boylarının kullanmış olduğu en eski yazı sistemi olan bu yazı biçimi Orhun yazıtları alfabesidir. Uzun çağlar bu yazı sistemi kullanılmıştır. Göktürkçe Türk (Türük) yazısını kullanmak istiyorsanız yazımızın devamında kopyala seçeneğini kullanabilirsiniz.

Göktürkçe Türk 𐱅𐰇𐰼𐰚 Türük 𐱅𐰇𐰼𐰰 Yazısı Kopyala

Göktürkçe Türk: 𐱅𐰇𐰼𐰚

Göktürkçe Türük: 𐱅𐰇𐰼𐰰

Bu başlık altında Göktürkçe Türk ve Türük yazısını istediğiniz gibi kopyala işlemi yapıp istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Klavyede kopyala işlemi için Ctrl+C ve yapıştırma işlemi için Ctrl+V kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz.

göktürkçe türk yazısı

Göktürk Alfabesi Kaç Harflidir?

34 ünsüz, 4 ünlü harf olmak üzere 38 adet harften oluşmaktadır. Bu harflere damga ismi verilir. Bu yazı sisteminde küçük ve büyük harf ayrımı olmaz. Yazılış ve okunuş şekli sağdan sola doğrudur. Bazı ünsüz harflerin kalın ve ince yazılım şekilleri mevcuttur. Klavyede ise Göktürkçe Türk alfabesi ünsüzler 1, ince ünsüzler 2 olarak işaretlenmiştir.

göktürk alfabesi

Göktürkçe Türk Alfabesi Harfleri

Hece ve cümle içerisinde kullanılacak biçimde harfler ayrılmıştır.

Ünlü harfler: AE, Iİ, OU, ÖÜ olarak 4’e ayrılmıştır.

  • Kalın ünsüzler: B1, D1, G1, K1, L1, N1, R1, S1, T1, Y1 olarak 10 harften oluşmuştur.
  • İnce ünsüzler: B2, D2, G2, K2, L2, N2, R2, S2, T2, Y2 olarak kullanılmıştır.
  • Normal ünsüzler: Ç, M, N, P, Ş, Z olarak 6 tanedir.
  • Çift sesliler: İÇ, LD, NÇ, NY, NT, IK, OK, ÜK olmak üzere 8 adettir.

Bu harfler cümleye göre bazen tek bazen de çift olarak kullanılmıştır.

Göktürkçe Türk Alfabesi Ünlü Harf Kuralları

Bu yazı tekniğinde mutlaka bir önceki heceye ve bir sonraki hece dikkate alınmalıdır. Seli harfler bu uyum içerisinde kullanılmalıdır.

Göktürkçe Türk Alfabesi AE Kullanımı

AE: Cümleye başlarken hece kalın ünsüzler ile başlıyorsa, A harfi kullanılır. Heceye ince ünsüzler ile başlanıyorsa, E harfi kullanılıyor. Normal ünsüzler ile heceye başlanıyorsa eğer, yazıdaki önceki cümleye veya sonradan yazılacak hecedeki ünsüz harfe bakılarak, A veya E harfi kullanılır.

Göktürkçe Türk Alfabesi Iİ Kullanımı

Iİ: Hece kalın ünsüzler ile yazılıyorsa I harfi yazılıyor. Hece ince ünsüzler ile ise İ harfi kullanılıyor. Hece normal ünsüzler ile yazılıyorsa eğer, yine önceki ve sonraki hece yazılımındaki ünsüz harfe bakarak, I veya İ harfleri kullanılır.

Göktürkçe Türk Alfabesi OU Kullanımı

OU: İnce ünsüzler ile hece kurulmaz bu harflerle. O sesi ile ilk heceye başlanır. U sesi ise sonraki hecelerde kullanılır.

Göktürkçe Türk Alfabesi ÖÜ Kullanımı

ÖÜ: Kalın ünsüzler ile hece kurulmaz. İlk heceye başlarken Ö harfi kullanılır. Ü harfi ise sonraki hecelerde kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.