Google Play Silindi? Google Play Yükleme Nasıl Yapılır?

Play Store, tüm uygulamaları telefonunuza indirmenizi sağlayan uygulamadır. Bu uygulama telefonunuza yüklü bir şekilde gelir ve bu sayede diğer uygulamaları indirmenize olanak tanır. Şayet google play silindi ise bu işlemleri yapmak mümkün değildir..

Fakat bazı durumlarda ve yanlış kullanımlarda Play Store yanıt vermeyebilir veya silinebilir. Bu gibi durumlarda telefonunuza başka uygulama indiremezsiniz ve telefonunuzda halihazırda bulunan uygulamalar da yanıt vermez.

Bunun önüne geçebilmek için öncelikle sorunun neden kaynaklandığını tespit etmeli ve Google Play geri getirme ve Google Play yükleme yöntemlerini incelemelisiniz. Bu içeriğimizde Google Play uygulaması silindiyse nasıl geri getirebileceğinizi göstereceğiz. Google play beyaz ekran sorunu yazımızda dikkatinizi çekebilir.

google play silindi
google play silindi

Google Play Silindi Nasıl Geri Yükleyebilirim?

Google Play Store telefonunuzdaki en önemli uygulamadır diyebiliriz. Çünkü diğer bütün uygulamalar buna bağlıdır ve bunun silinmesi veya yanıt vermemesi durumunda diğer uygulamaları da kullanamazsınız. Bunun yanında yeni bir uygulama indirmesi veya güncelleme de yapmanız mümkün olmaz…

Google Play uygulamasını farkında olmadan silmiş, gizlemiş veya orijinal sürümüne geri döndürmüş olabilirsiniz. Tüm bu sorunları aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri deneyerek çözebilirsiniz. Eğer sorunun neden oluştuğunu biliyorsanız çözmeniz çok daha kısa sürecektir.

Hesapların Kontrolü

Öncelikli yapmanız gereken hangi Google hesaplarınızın telefonunuza bağlı olduğunu kontrol etmek ve bu hesapların Google Play ile eşitlenip eşitlenmediğini bilmek. Bunun için telefonunuzun ayarlar uygulamasına girin ve hesaplar sekmesi altında bağlı olan hesaplarınızı kontrol edin.

Gerekirse tüm hesaplarınızı kaldırın ve aktif olarak kullandığınız tek bir Google hesabı ile giriş yapın. Burada Google hesabı göremiyorsanız yeni bir tane eklemeyi unutmayın. Sorununuz böylece çözülebilir. Şifrenizi hatırlamamanız halinde ise Play Store’a hiçbir zaman erişemezsiniz.

Devre Dışı Bırakılmış Google Play

Bazen virüsler bazen de kişiler farkında olmadan Play Store uygulamasını devre dışı bırakabiliyor. Bu gibi durumlarda tek bir tuş yardımıyla uygulamayı tekrar aktif hale getirebilir ve kullanabilirsiniz. Bunun için uygulamanız gereken adımlar şöyle;

 • Telefonunuzun “Ayarlar” uygulamasına girin.
 • Açılan sayfada “Uygulamalar” sekmesini bulun ve tıklayın.
 • Uygulamalar içerisinde Play Store uygulamasını bulun ve tıklayın.
 • Açılan sayfada “Güncelleştir”, “Aktif Et”, “Etkinleştir” gibi bir buton görürseniz tıklayın.
 • Bu butonları bulamazsanız “Güncellemeleri Kaldır” tuşuna basın ve sonra tekrar etkin hale getirin.

Böylece uygulamaya reset atmış olursunuz. En baştan yüklenecek ve kullanıma hazır bir hale gelecektir. Bu işlemleri yaptıktan sonra internet hızınıza göre biraz beklemeniz gerekebilir. Kısa bir süre sonra sorununuz çözülmüş olacaktır.

Google Play Silindi APK İndirin

Yukarıdaki yöntemler herhangi bir işe yaramadıysa telefonunuza yeni bir Google Play APK’sı indirebilirsiniz. Bunun için internete Google Play APK ve Android sürümünüzü yazmanız yeterlidir. Karşınıza çıkacak olan indirme linklerinden güvenli olan bir tanesini bularak indirin ve telefonunuza kurulumunu gerçekleştirin. Kurulumu yaptıktan sonra Google Play uygulamasına erişebileceksiniz.

Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın (Google Play silindi)

Hiçbir yöntem işe yaramıyorsa telefonunuzu sıfırlamanız kesin çözüm sağlayabilir. Bunun için telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekmektedir. Ancak bu işlemde telefonunuzda bulunan tüm veriler ve uygulamalar silinecektir. Bunu göze alıyorsanız ve yedeklemenizi yaptıysanız telefonunuza format atabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken yollar ise şöyle;

 • Telefonunuzun menüsünden “Ayarlar” uygulamasına girin.
 • Aşağıya kaydırarak “Sistem” sekmesini bulun ve tıklayın.
 • Sayfa içerisinde “Gelişmiş” sekmesine geçiş yapın.
 • Burada “Sıfırlama Seçenekleri” yazısını göreceksiniz. Bu yazıya tıklayın.
 • “Tüm verileri sil” seçeneğini işaretleyerek “Telefonu Sıfırla” butonuna basın.
 • Karşınıza çıkacak uyarıların hepsinde her şeyi silmeniz gerektiğini belirtin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra telefonunuz kendi kendine kapanacak ve sıfırlama işlemini gerçekleştirecektir. Bu süreçte biraz beklemeniz gerekebilir. Ayrıca bu işlem gerçekleştirilirken telefonunuzun %60’dan fazla şarjı olduğundan emin olun. Bunun yanında telefonunuzu şarja bırakabilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra telefonunuz yeni bir telefonmuş gibi açılacak ve sıfırdan uygulamalar yüklenecektir. Google Play silinme sorununuzu bu işlem çözebilir.

Telefonunuzun bu gibi durumlarla karşılaşmaması için düzenli olarak güncellemeleri yüklemeyi unutmayın. Bunun yanında zararlı yazılımlardan elinizden geldiğince korunmaya çalışın. Böylece telefonunuz her zaman tam performansa sahip olacak ve bu gibi problemlerle karşılaşmanızı engelleyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu