Gps Nedir? Gps Nasıl Çalışır?

GPS, uydu sinyallerinden yararlanarak Dünya üzerinde bulunduğumuz alanı 5 ile 10 metre hassasiyetle ölçen bir sistemdir.

Bu sinyallerin yayılmasına yardımcı olan sistem ise ABD Savunma Bakanlığı’dır ve yörüngede devamlı bir şekilde dönen uydulardan oluşur. Uydular radyo sinyalleri yayarak yeryüzündeki GPS alıcılarının bu sinyalleri almasına yardım ederler. Böylelikle konum belirleniyor.

Ayrıca bakınız: Dolby atmos nedir?

GPS Nedir? Nasıl Çalışır?

Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından dünya yörüngesine yerleştirilen 24 tane GPS uydusu, 2008 tarihi itibariyle 32 adete ulaşmıştır. Bunların bir bölümünü yalnızca Amerikan ordusunun kullanır. Fazla yükseklikte yer alan uydular geniş görüş alanına sahiptirler. Bu uydular dünya üzerinde bulunan bir GPS alıcısının en az 4 tane uyduyu görebileceği bir şekilde yerleştirilmişlerdir.

Uydular, dünyanın her bölgesine devamlı olarak zaman ve yer bilgisi yayınlar. Elde kullanılan portatif bir GPS alıcısı da bu uydulardan gelen sinyalleri alarak sinyal kodlarını çözer ve yükseklik ve yer bilgilerini elde eder. Ancak iki boyutlu olan bir yer bilgisini öğrenmek için, alıcı üç uydudan gelen sinyalleri almak durumundadır. Dördüncü sinyal alınırsa da yükseklik de belirlenmiş olur.

gps nedir 2

GPS’nin Yapısı

GPS, üç temel yapıdan oluşan bir sistemdir. Bu yapılar ise uydu segmenti, kontrol segmenti ve kullanıcı segmentleridir.

Bu segmentlerin genel özellikleri ise şunlardır:

  • Uydu segmenti: Vericiden gelen sinyalleri toplayarak hedef nesnenin veya canlının yeryüzündeki konumunu öğrenir ve yayınlar.
  • Kontrol segmenti: Bütün sistemin düzgün ve verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Alınan sinyalleri de anlık bir şekilde günceller ve uyduların da belirlenmiş olan yörüngelerde dönmesini sağlar
  • Kullanıcı segmenti: Askeri ve sivil kullanıcıları belirtir. Kullanıcı segmenti sinyalleri algılayan bir tane sinyal ve dedektörü işlemeye yarayan işlemcidir.

Sivil Kullanım Alanları

Hız ölçümlerinin kesin bir şekilde belirlenmesinde kullanılır. Yer kabuğunda meydana gelen hareketlerin izlenmesinde ve çeşitli deprem analizlerinde kullanılır. Ayrıca bu sistemle birlikte insanların, araçların ya da hayvanların takibi yapılabilir.

Askeri Kullanım Alanları

Keşif ve devriye görevleri kolaylıkla yapılabilir. GPS sistemiyle çalışmakta olan hedef takip sistemiyle birlikte yerdeki ve havadaki potansiyel tehditler izlenebilir. Silah sistemlerinin güdümlenmesi ve hedeflerin isabetle vurulmasında kullanılır. Askerler karanlık ya da bilinmeyen yerlerdeki nesneleri bu sistemle tespit edebilir. Açık ve geniş olan arazilerde arama çalışmaları kolaylıkla gerçekleştirilir.

Bir Yorum

  1. Ben telefon değilde tablet istiyorum ya izin verseler bi altı biriktirsemde almazlar ne yapmalıyımkiii????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu