Güneş Sistemindeki Gezegen İsimleri Nelerdir?

Güneş sistemi, Samanyolu galaksisinde bulunan ve 2009 yılında Plüton’un gezegenlikten çıkarılması ile birlikte toplamda 8 gezegenden oluşan bir yasay-sistemdir. Bu sistem içerisinde uzaktan yakına toplamda 118 milyon ışık yılı uzaklık bulunmaktadır. Peki Güneş sistemimizde bulunan gezegen isimleri nelerdir?

Ayrıca bakınız: Atmosferin katmanları

Güneş Sistemindeki Gezegen İsimleri Nelerdir?

gunes sistemindeki gezeen isimleri

1. Merkür

Roma mitolojisi tanrısı Merkür’den adını alan gezegen, Güneş’e en yakın gezegen birimidir. Hiç uydusu bulunmamakla beraber, Güneş Sistemi’nin en ufak boyutlu gezegeni olarak bilinmektedir. En küçük gezegen olması sebebi ile dönüş hızı oldukça yüksektir. Günlük sıcaklığı -170 derece ile -490 derece arasında dolaşmaktadır.

2. Venüs

Güneş Sistemi’nin ikinci gezegeni olan Venüs, güneş ışınını çeken atmosferi ile Güneş Sistemi’nin en sıcak gezegeni olarak bilinir. Güneş etrafında tam tur dönüşü 224 günü bulurken, büyüklüğü Dünya ile yüksek oranda aynıdır. Yüzey sıcaklığı 420 derecelere kadar çıkmaktadır.

3. Dünya

Uzaydan mavi rengi ile görünen ve Güneş Sistemi’nde üçüncü sırada bulunan Dünya, 5 katmanlı bir hava tabakasına sahiptir. Güneş’in etrafında bir tam dönüşü 23 saat 56 dakika olan gezegen, Güneş Sistemi içerisinde canlılığın bulunduğu tek gezegendir.

4. Mars

Adını Roma mitolojisinin savaş tanrısından alan Mars, yüzeyinde bulunan yüksek oranda demirin oksitlenmesi sebebi ile kızıl gezegen olarak da bilinmektedir. Phobos ve Deimos olmak üzere iki adet uydusu bulunur ve Güneş’e uzaklık bakımından 4. sıradadır.

5. Jupiter

Hidrojen ve helyum gazlarından oluşan, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni olarak bilinen Jupiter, toplamda 79 uyduya ev sahipliği yapmaktadır. Güneş etrafında bir tam dönüşü yaklaşık 12 yıl süren Jupiter, güneş sisteminin en büyük gezegeni olarak biliniyor.

6. Satürn

Ortalama sıcaklığı -170 derece olan ve güneş etrafında bir tam turu 30 yılda gerçekleşen Satürn, halkalı gezegen olarak da bilinmektedir. Etrafını çevreleyen ve yüksek oranda buz, taş yığınlarından oluşan halkası sayesine öne çıkan Satürn’ün 30’dan fazla uydusu bulunmaktadır.

7. Uranüs

Güneş etrafında bir tam turu 84 yılda atan ve 27 uydusu bulunan Uranüs, kendi etrafında dönüşünü 11 yılda tamamlar. Yüzey sıcaklığı -174 derecedir.

8. Neptün

14 uyduya sahip ve Güneş’e en uzak gezegen olarak bilinen Neptün, Güneş sisteminin en soğuk gezegenidir. İnsansız uzay aracı ile bir defa ziyaret edilen gezegen, -218 dereceye kadar soğuğa çıkabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu