Güneş Tutulması Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

Güneş tutulması evrende gerçekleşen olaylardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Güneş tutulması temelde Ay’ın Güneş ile yer arasına girmesi ile oluşuyor. Bu şekilde Ay Güneş’in yuvarlak biçimini örtmektedir. Bunun sonucunda ise Güneş yeryüzü üzerinde kararmış olarak görünür. Bu tutulma dünya üzerinde farklı yerlerden açık bir şekilde görülebilmektedir. Bazı yerlerde ise tam olarak görülememektedir. Bu makalemizde de Güneş tutulması ile ilgili bilgilere yer vereceğiz. (Ayrıca bakınız: Ay tutulması)

Güneş Tutulması Nedir?

Bu tutulma dünyanın uydusu olarak bilinen Ay’ın yeni ay halindeyken Dünya ile Güneş’in arasına girmesi nedeni ile oluşur. Bu araya girme durumu ile bir takım özel durunlar oluşur ve Güneş tutulması gerçekleşir. Bu sırada Güneş’in yuvarlak olan biçimi Ay’ın yuvarlağı tarafından tamamen ya da kısmen örtülür. Bu şekilde ise parçalı olarak ya da halkalı olarak bir tutulma meydana gelir.

Bu güneş tutulmasının meydana gelebilmesi için Güneş ve Ay’ın aynı yörünge üzerinde yerlerini alması gerekiyor. Bu açıdan baktığımızda dünya ve ayın yörüngesi çakışık şekilde olsaydı on iki defa güneş tutulması gerçekleşirdi. Ama dünya ve ay yörünge açılarının farklı olması sebebiyle sürekli olarak güneş tutulması meydana gelmez.

güneş tutulması 2 Kopya

Güneş Tutulması Nasıl Gerçekleşir?

Dünyanın uydusu olan ay yeni ay evresinde bulunurken Güneş ile Dünya ile dik bir açı ile aynı yörünge üzerinde bulunduğunda güneş tutulması gerçekleşir. Güneş’in Ay ile örtülmesi üzerine Güneş kararması meydana gelir. Bu durum ise dünya üzerinde bazı bölgelerden net bir şekilde görülebilir. Bu güneş tutulması en fazla dört dakika sürmektedir. Aynı zamanda güneş tutulmasının çeşitleri de söz konusudur.

Bunlara bakacak olursak;

  • Tam güneş tutulması
  • Halkalı güneş tutulması
  • Parçalı güneş tutulması

Bu şekilde 3 tane güneş tutulması karşımıza çıkıyor.

Tam Güneş Tutulması

Tam güneş tutulması Güneş yuvarlağının ay ile tamamen kapatılması ile oluşan bir güneş tutulmasıdır.

Halkalı Güneş Tutulması

Burada Güneş ve Ay aynı hizada yerini alır. Ama ayın boyutu güneşten daha ufaktır.

Parçalı Güneş Tutulması

Ay, Güneş’in belirli kısmını kapatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu