Hard Format Nedir? Soft Format Nedir? Resetleme Nasıl Yapılır?

Günümüzde, insanların büyük bir bölümü akıllı cep telefonları kullanmaya başlamıştır. Akıllı cep telefonlarına yüklenen çeşitli uygulamalar, zamanla, telefonun yavaşlamasına ya da çökmesine neden olmaktadır. Çoğu zaman telefonlar yeniden başlatıldığında bazı sorunların çözüldüğü görülebilir.

Sorun devam ediyorsa, telefona format atılmalı ve uygulamalar sıfırlanmalıdır. Bunun için iki seçenek vardır. Bu seçenekler soft format ve hard format işlemleridir. Peki hard format ve soft format nasıl atılır? Ayrıca bakınız: Android telefona format atma

Soft Format Nedir?

Akıllı cep telefonlarında sorunların çözümü için kullanılan yöntemlerden birisi soft reset işlemidir. Soft format, telefonda önemli bir problem olmadığında sadece verilerin sıfırlanması amacıyla atılan format türüdür. Soft format atıldığında, telefon fabrika ayarlarına dönmüş olacaktır. Telefonda yer alan uygulama verileri ve birçok veri temizlenmiş olacaktır.

Soft Format Nasıl Atılır?

Akıllı cep telefonunu fabrika ayarına döndürmek isteyenler, soft format atmış olurlar. Soft format için şu işlem adımları yapılır;

  • Telefon uygulama menüsünden ayarlar açılır,
  • Kişiselleştirme sekmesi açılır,
  • Yedekle ve sıfırla seçilir.

Bu işlemleri yaptığınızda telefon kendiliğinden kapanacak ve tekrar açılacaktır. Açıldığında, telefonunuzda yer alan uygulama verilerinin silindiğini ve fabrika ayarında açıldığını görürsünüz.

hard format nedir, soft format nedir

Hard Format Nedir?

Akıllı cep telefonlarında meydana gelen arıza ya da uygulama sorunlarına göre farklı format seçenekleri kullanılır. Akıllı cep telefonlarında yazılımsal sorunlar meydana geldiğinde hard format yöntemi kullanılır. Sert format anlamına gelmekte ve telefonun tamamen temizlenmesini sağlamaktadır. Akıllı telefon marka ve modellerine göre format işlemi farklı yöntemlerle yapılabiliyor.

Hard Format Nasıl Atılır?

  • Cep telefonlarına hard format iki türlü atılabilmektedir. Cep telefonu çalışıyor ve format atılmak isteniyorsa, ayarlar bölümünden, yedekle ve sıfırla, fabrika verilerine sıfırla seçeneği ile yapılmaktadır. Cep telefonu çalışmıyor ve ayarlara giriş yapılmıyorsa hard format için şu işlemler yapılır.
  • Telefonun kapalı olması gerekiyor ve GÜÇ düğmesine basılı tutulur,
  • Ekrana yeniden başlat yazısı geldiğinde, kurtarma moduna geçmesi için SES KISMA düğmesine basın,
  • Android robot resminin gelmesi gerekiyor.
  • Kurtarma modunda, FACTORY RESET seçeneği seçilir,
  • Wipe Data/Factory reset seçeneği ile seçilir ve güç düğmesi ile işlem başlatılır.
  • Hard format sonunda telefonunuz yeniden başladığında tamamen sıfırlanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu