Homojen Karışım ve Heterojen Karışım Nedir?

Günümüzde bulunan iki farklı karışım vardır. Bunlardan birincisi homojen karışımdır. Diğeri ise heterojen karışımdır. İki saf maddenin bir araya gelmesi ile karışım oluşmaktadır. Bu iki madde is ya reaksiyona uğrayarak ya da ikisinin bir araya gelmesi sonucu karışımı oluşturur. Yazımızın devamında homojen karışım nedir ve heterojen karışım nedir bilgilerini verelim.

Homojen Karışım Nedir?

Homojen karışım için en belirgin ve ayırt edici özellik görünüş açısından her yerden bakıldığında aynı görüntüye sahip olmasıdır. Gözle bakılmak sureti ile içerisindeki bileşenler kesinlikle görülmezHomojen karışımların bir diğer özelliği ise farklı bölgede olan karışımlarında fiziksel özellikleri birbirinin aynısıdır.

Birbirlerinin içerisinde iken atom veya molekül yapılarına ayrılarak dağılırlar. Homojen karışımların bir diğer ismi ise çözelti olarak anılır. Gaz karışımlarının hemen hemen hepsi homojen karışım olarak nitelenebilir. Doğal gaz sızıntısı ile hava bir araya gelirse bu da bir homojen karışım olur. Çünkü hava içerisinde bulunan doğal gazı gözle görmemiz mümkün değildir.

homojen karışım nedir

Heterojen Karışım Nedir?

Birbirleri içerisinde iyonatom ya da molekül boyutunda olmayan ve daha büyük boyutlarda karıştırılmış olan karışımlara heterojen karışım denir. Heterojen karışımı bir araya getirmiş olan maddeleri gözle görmek mümkündür. Çünkü karışımların her tarafında aynı kimyasal ya da fiziksel özellik görülmez.

Homojen özellik taşımayan tüm karışımlar heterojendir. En güzel örnek ise tuzlu su olarak verilmektedir. Mesela, bir bardak suya bir miktar tuz eklediğimizde o tuzun su içerisinde kaybolduğunu görürüz. Bu homojen karışım olur. Fakat bir bardak suya bir bardaktan daha fazla tuz koyarsak orada tuz ve su ayrı ayrı gözlemlenir bu nedenle bu da heterojen karışım olur.

heterojen karışım nedir?

Karışımların özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Karışımlar saf iki maddenin bir araya gelmesi nedeniyle oluşurlar.
  • Karışımlar fiziksel yöntemler aracılığı ile bileşenlerine ayrılabilir.
  • Karışım sonucu kimyasal özellikler genel olarak değişiklik göstermez.
  • Karışım sonucu yeni madde oluşumu yoktur.
  • Karışımların ayırt edici özellikleri bulunmaz.
  • Karışımlar sembol ya da formül yardımı ile gösterilemezler.
  • Karışımların hiçbir zaman öz kütleleri sabit olmaz.
  • Karışıma sonradan dahil olan maddeler aralarında kimyasal bağ oluşturmaz.

Yukarıda saymış olduğumuz maddeler sırasıyla karışımların özellikleridir. Karışımların özellikleri ile hem heterojen karışımları hem de homojen karışımları ayırt etmek kolaydır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu