iCloud Whatsapp “Yedekleme Tamamlanamadı” Sorunu ve Çözümü

iPhone ve iPad cihazlarını kullanan kişilerden bazıları bulut yedekleme servisleri arasında iCloud’u tercih etmektedir. Bu servis ise çoğu kişinin karşısına yer yer yedekleme tamamladı adlı bir hata çıkarmaktadır. Peki, icloud whatsapp “yedekleme tamamlanamadı” sorunu ve çözümü nasıl yapılır? Birkaç basit yöntem ile inceleyelim.

Yedekleme Sırasında Hata İle Karşılaşılması

Eğer ki iCloud otomatik yedeklemeye ayarlı ise, cihaz ortamda bulunduğu kablosuz ağa bağlandığı andan itibaren kendiliğinden güncellemeye girer. Genel olarak bu esnada yedekleme işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlanmaktadır. Fakat çok nadir de olsa bazı cihazlarda yedekleme esnasında uyarı mesajı gelmektedir.

Bunun en basit çözümü ise cihazı yeniden başlatmak olacaktır. Cihaz açıldıktan sonra ayarlar sekmesine oradan da iCloud’a girerek yedekleme ve şimdi yedekle adlı seçeneğe tıklıyorsunuz. Böylelikle yedekleme sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olacaktır.

Yedekleri Silin ve Ağı Sıfırlayın

İlk olarak iTunes yazılı ile cihazda yer alan önemli dosyaları bilgisayara aktırın.

Ardından;

  • iPhone cihazınızı bilgisayara bağlayın ve İTunes yazılımı ile bilgisayara yedekleri alın. Yedekleme tamamlandıktan sonra iOS cihazında ayarlar sekmesine giriş yapın. Buradan iCloud ve depolama seçeneğini açın. Gelen ekranda depolamayı yönet adlı sekmeye girin. Açılan sayfadaki eski iCloud yedeklemesini bulun ve silin.
  • Ağ ayarlarını sıfırlayabilmek için ise, cihazın ayarlar bölümüne giriş yapın. Burada sıfırla ve ağ ayarlarını sıfırla yolunu takip edin. Bu işlem esnasında daha önceden bağlı olmuş olduğunuz ağlara tekrardan giriş yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Kablosuz ağın girişini de sağladıktan sonra tekrardan ayarlara ve iCloud seçeneğine tıklayarak yedekle ve son olarak şimdi yedekle seçeneğine dokunmanız gerekiyor.

Böylelikle yedekleme işlemini başlatmış olacaksınız.

iTunes Yardımıyla Bilgisayara Yedekleme Yapın

Son aşamada ise iOS cihazını İTunes yazılımından yararlanarak yedeklemeye almak gerekecektir. Bu sırada iCloud’u kapatıp iTunes yedeğine tekrardan geri döndürmeyi unutmamalısınız. Genellikle yedekleme tamamlanamadı sorunu ağ bağlantısının sağlıklı olmamasından, ağın zaman aşamasına uğramasından, bant aralığının yetersiz kalmasından ve birçok sebepten meydana gelebilmektedir. Yukarıda sayılan her 3 ana başlıkta bu sorunların çözülmesinde yeterli olmuş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu