Input Not Supported Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür?

Bilgisayarınızın tam performans ile çalışabilmesi için monitörünüz ile bağlantısında hiçbir sıkıntı olmaması gerekmektedir. Fakat bazen monitör ile bilgisayar haberleşmesi arasında problemler yaşanabilir ve bu problemlerin nasıl çözüleceğini bilemeyebilirsiniz.

Input Not Supported hatası da bu hatalardan biridir ve monitör ile bağlantı sorunlarından kaynaklanmaktadır. Bu yazımızda “Input Not Supported” hatası nedir ve çözüm yöntemleri nelerdir sorularına yanıt vereceğiz.

Ayrıca dikkatinizi çekebilir: Türk Telekom internet ayarları

Input Not Supported Hatası Nedir?

Monitör ile kasanızın entegre bir şekilde çalışması gerekmektedir. Bu çalışma sürecinde iki cihazdan birinde problem yaşanması durumunda Input Not Supported hatası ile karşılaşabilirsiniz.

Bu sorun bir veya birden fazla sebepten ötürü oluşabilir. Sorunu giderebilmeniz için aşağıda bahsedeceğimiz tüm yöntemleri uygulamanız gerekmektedir. Aşağıdaki tüm çözüm yöntemlerini uyguladıysanız bu sorunun üstesinden gelmiş olacaksınız.

input not supported
input not supported

Bilgisayar Çözünürlüğü ve Monitör Çözünürlüğü

Bilgisayarınızın çözünürlüğü monitörün size sunacağınızdan daha fazlaya ayarlanmış olabilir veya monitör çözünürlüğünüz bilgisayarınızın verebileceğinden fazla olabilir.

Bunun için yapmanız gereken monitörünüzün maksimum çözünürlüğünü öğrenmek ve bilgisayarınızı da aynı çözünürlüğe getirmenizdir. Bunu aşağıdaki adımları uygulayarak yapabilirsiniz;

  • Windows tuşuna basarak arama kısmını açın ve “Ayarlar” uygulamasına girin.
  • Açılan sayfada “Sistem” sekmesini tıklayın.
  • Sol menüden “Monitör” sekmesini tıklayın.
  • Gelecek olan ekrandan “Ekran Çözünürlüğü” kısmını monitörünüzün mevcut çözünürlüğü ile aynı olacak şekilde ayarlayın.

Bu noktada monitörünüzün tuşlarını kullanarak da monitörünüzün çözünürlüğünü ayarlamayı unutmayın. Ekran kartınız özel bir ekran kartıysa, monitörünüzü ekran kartıyla entegre hale getirmeyi unutmayın (Örneğin: AMD FreeSync).

Bağlantı Problemleri

Monitör ile bilgisayarınızı bağlamak için bir bağlantı kablosu kullanmak zorundasınız. Bu genellikle HDMI olmakla birlikte DisplayPort, VGA veya DVI kullanıyor olabilirsiniz. Bu kabloyu değiştirerek tekrar deneyebilir ve kabloda sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kablonuzu uzun süredir kullanıyorsanız ve aşınma gibi durumlar söz konusuysa sorun kablonuzda olabilir.

Bunun yanında monitörünüzün girişinde veya kasanızın çıkışında problem olabilir. Bunun anlamak için farklı girişleri deneyebilirsiniz. Eğer kablo değiştirdikten ve farklı giriş çıkışları denedikten sonra çözüm alamıyorsanız diğer çözüm yöntemlerini de incelemeyi unutmayın. Giriş veya çıkışlardan herhangi biri problemliyse parçanın tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekebilir. Bunun için teknik servislere başvurmanız gerekmektedir.

Windows Güvenli Mod

Yazılımsal bir probleme sahipseniz Windows işletim sistemli bilgisayarınızı güvenli modla çalıştırarak sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bilgisayarınızı güvenli modda başlatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Bilgisayarı başlatır başlatmaz “F8” tuşuna 1 saniye aralıklarla basın.
  • Bilgisayar farklı bir sayfa açacaktır ve burada birkaç dakika beklemeniz gerekecektir.
  • Daha sonra açılacak olan “Gelişmiş Başlangıç” sayfasından “Güvenli Mod” yazısına işaret tuşları ile ilerleyerek “Enter” tuşuna basın.

Bu aşamalardan sonra bilgisayarınız yeniden açılacaktır ancak güvenli mod ile başlatılacaktır. Bilgisayarınız açıldıktan sonra sorunun ne olduğunu daha kolay bir şekilde çözebilir ve üstesinden gelebilirsiniz.

Monitör Değişimi

Hiçbir çözüm yöntemi işe yaramadıysa sahip olduğunuz monitör dışında başka bir monitörde denemeyi unutmayın. Eğer başka monitörde sorunsuz bir şekilde görüntü aktarılıyor ve Input Not Supported hatası vermiyorsa monitörünüzde problem olabilir. Bunun çözümü monitörü servise göndermek veya yeni bir monitör almak olacaktır. En son düşüneceğiniz noktanın bu olduğunu unutmayın ve yukarıda bahsettiğimiz tüm yöntemleri uygulamayı unutmayın.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm olası sorunlar ve çözümleri detaylı bir şekilde incelemeniz ve uygulamanız halinde sorununuz kesinlikle çözülecektir. Umarız içeriğimiz sayesinde “Input Not Supported” hatasının çözümünü sağlamışsınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu