Instagram Hesap Kapattırma ve Instagram Şikayet Etme Nasıl Yapılır?

Sosyal medya platformlarında bazen istemediğimiz hesaplarla karşılaşabiliyoruz. Kötü amaçlar uğruna açılmış olan bu hesapların kapanmasını isteyebiliyoruz ve bunun için neler yapmamız gerektiğini bilmiyoruz. Instagram platformu da bu istenmeyen hesaplarla dolmuş durumda. Bu yazımızda instagram hesap kapattırma ve Instagram hesaplarını nasıl şikâyet ederiz ve nasıl kapanmasını sağlarız gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Instagram Hesabı Nasıl Şikâyet Edilir?

Instagram üzerinde istediğiniz her hesabı gerekçeniz olduğu sürece şikâyet edebilirsiniz. Günümüzde Instagram’da taklit hesaplar, taciz ve dolandırıcılık amacıyla açılan hesaplar, yaşı küçük olan kişilerin açmış olduğu hesaplar, marka zedelemeye yönelik açılmış hesaplar gibi birçok kötü amaca hizmet eden hesap bulunmaktadır.

Şikâyet etmeniz ve Instagram ekibinin incelemesi halinde bu hesaplar dondurulma ve kapatılma sürecine girebilirler. Fakat bu süreç hızlı bir süreç değildir ve süreç içerisinde yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır.

Öncelikle bir kişiyi şikâyet etmenin ne anlama geldiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Gerekçeyi sunarak bir kişiyi kolaylıkla şikâyet edebilmeniz mümkündür. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Tüm cihazlarda şikâyet etme sistemi aynı işlemektedir.

  • Instagram uygulamasına giriş yapın.
  • Şikâyet etmek isteğiniz kişinin profiline girin.
  • Sağ üstte bulunan ayarlara tıklayın ve “Şikâyet Et” butonuna basın.
  • Şikayetinizin nedenini seçin. (Spam veya uygunsuz)
  • Uygunsuz seçeneğini seçmeniz halinde gönderi olarak veya direkt hesabı şikâyet edebilirsiniz.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra hesap Instagram ekibi tarafından incelenmeye alınacaktır. Sürecinizi biraz daha ilerletmek isterseniz Instagram iletişim hizmetleri ile iletişim kurabilir ve süreci hızlandırabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • https://help.instagram.com adresine girin.
  • Sol menüde bulunan “Gizlilik ve Emniyet Merkezi” sekmesine tıklayın.
  • Açılacak olan yeni sekmede “Bir Şeyi Şikâyet Edin” butonuna basın.
  • Açılacak olan yeni menü üzerinden ne amaçla şikâyet edeceğinize yönelik seçeneği tıklayın.
  • Gerekli bilgileri doldurarak “Gönder” butonuna tıklayın.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirdiyseniz bundan sonra yapmanız gereken tek şey dönüşü beklemek olacaktır. Bu aşamadan sonra yapabileceğiniz herhangi bir şey bulunmamaktadır.

instagram şikayet etme
instagram hesap kapattırma

Instagram Hesap Kapattırma

Gerekçeniz doğruysa ve önemli sayılabilecek bir konuysa Instagram şikâyet ettiğiniz hesabı en kısa süre içerisinde kapatacaktır. Fakat bunun için oldukça fazla kanıta ihtiyacınız bulunmaktadır. Bunun dışında yüksek şikâyet alan hesaplar öncelik listesinde daha erken incelenmektedir.

Büyük bir sayfayı veya hesabı kapatmak oldukça zordur. Bu tür sayfaların kapatılması için gerçek anlamda kanıtlara ve detaylara ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca taklit gibi durumlarda hesaplar kolayca kapanabilirken, hakaret gibi durumlarda iş mahkemelere kadar gidebilmektedir.

Bu yüzden bir sayfayı veya hesabı şikâyet ederken gerekli kanıtlara ve bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Umarız bu içerik sayesinde kötü amaçlı hesapları şikâyet edebilir ve Instagram’ın daha sağlıklı bir sosyal platform olmasında fayda sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: instagram gizli hesapları görme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu