Instagram Hesap Kısıtlama Nasıl Yapılır?

Instagram, kullanıcılarının tacize ve siber zorbalıklara maruz kalmasını sınırlamak için yeni KISITLA seçeneğini ekledi. Son zamanlarda Instagram yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda belirtildiği gibi, amaçları Instagram’ı, tüm kullanıcıların eleştiri, olumsuz yorumlar veya gerçekten de siber zorbalık korkusu olmadan istediklerini ifade etmek için kendilerini güvende hissettikleri bir platforma dönüştürmektir.

Troller ve kötüye kullanım her platformda bir sorundur ve Instagram, önemli yeni değişikliklere adım attı. Instagram’ın en son yeni özelliği devreye girdi. Instagram, kullanıcıların yayınlarına yorum yaparken belirli kullanıcıların yorum atmasını sınırlandırmayı sağlayacak ‘Kısıtla’ adlı yeni bir seçenek sunuyor. (Ayrıca bakınız: instagram profilime kimler bakmış?)

Hesap Kısıtlama Nasıl Yapılır?

Instagram Hesap Kisitlama Nasil Yapilir 2

Instagram tarafından açıklandığı gibi:

“Bir yorumda, Ayarlar’da ki Gizlilik sekmesinden veya doğrudan kısıtlamak istediğiniz hesabın profilinde sola hızlıca kaydırarak birisini kısıtlayabilirsiniz. Sınırlandırma etkinleştirildikten sonra, kısıtladığınız bir kişiden gelen yayınlarınıza yapılan yorumlar yalnızca “Yoruma Bakın” düğmesine dokunarak yorumlarını görüntülemeyi seçebilirsiniz.

Herkesin görebilmesi için yorumu onaylayın, silin veya yok sayın. Kısıtlanmış bir hesaptan yorum almak için bildirim almazsınız. ” Buna ek olarak, kullanıcılar bir kişiyi engellemek yerine ‘Kısıtla’ seçeneğini kullanarak o kullanıcıların yorumlarıyla ilgili sekmeleri tutabilir ve çizgiyi geçmeleri durumunda daha sonraki bir aşamada Instagram’a bildirebilir.

Hesap Kısıtlamasının Gelmesinin Sebepleri

Pew tarafından yapılan 2018 araştırmasına göre, ABD’li gençlerin yüzde elli dokuzu çevrimiçi zorbalık veya tacize maruz kaldı. Instagram’da zorbalık yaptılar. “

Çevrimiçi zorbalığın, özellikle daha genç kullanıcı grupları arasında önemi abartılamaz ve kesinlikle Instagram’ın getireceği her yeni özellik bizi bir adım öne taşıyacaktır, çünkü her deney bizi bu konuda daha iyi çözümlere yaklaştırır.

Siber Zorbalık İçin Alınan Başka Önlemler

Bir başka taraftan, Instagram, dokunulduğunda, etiketin çevrimiçi zorbalığa karşı koymak için nasıl kullanıldığına dair bir açıklama sağlayan bir ”Create Don’t Hate‘‘adlı çıkartma çıkardı.

Çıkartma, Instagram kullanıcılarına yaratıcılıklarını zorbalık karşıtı mesajlara uygulama konusunda ilham vermek için daha geniş bir itme gücünün bir parçası oldu. Bu da platformun tartışmayı geliştirmek ve anti-sosyal davranışları ele almak istediği başka bir yol.

Bu önlemler birlikte platformun mesajlaşmayı kabul edilebilir olan ve olmayan şeyleri geliştirmeye yardımcı olacak ve ideal olarak Instagram’ı tüm kullanıcılar için daha güvenli bir yer haline getirecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu