Instagram Hesap Kısıtlama Nedir?

Instagram hesap kısıtlama, geliştiriciler tarafından geçtiğimiz yıllarda sunulan ve uygulama üzerinde aktif olarak kullanılan özelliklerden biri olarak bilinmektedir. İstenmeyen durumlarla karşılaşmamak ve hesabınızın kötü bir izlenime sahip olmamasını sağlamak için sizler de kolay bir şekilde bu özelliği kullanabilirsiniz. Siber zorbalık kavramının her geçen gün daha önemli bir hale gelmesi de hesap kısıtlama sisteminin önemini bizlere gösteriyor. İçeriğimizde Instagram hesap kısıtlama nedir ve nasıl yapılır sorularını yanıtlandırmaya çalışacağız.

Instagram Hesap Kısıtlama

Instagram, herkesin bildiği üzere oldukça aktif ve herkesin bağlantı kurabilmesini sağlayan bir platformdur. Kullanıcıların gizliliği ve güvenliği için hesap gizleme gibi özellikler bulunuyor olsa da halka açık ve fenomen olarak nitelendirilen profillerde bu tür özellikleri kullanmak mümkün değildir. Ancak Instagram hesap kısıtlama özelliği sayesinde spesifik olarak ayarlamalar yapabilir ve böylece potansiyel olumsuz etkilerden korunabilirsiniz.

Temel olarak bu özellik istenmeyen yorumların ve kişilerin size karşı bir etkileşim sağlayamaması anlamına gelmektedir. Böylece kişileri engellemenize de gerek kalmaz. Hesap kısıtlama işlemini yaptığınız kişiler size mesaj gönderebilir, içeriklerinize yorum yapabilir ancak bunu yalnızca kendisi görüntüleyecektir. Bunun yanında kısıtlandığından da haberi olmayacaktır. Böylece daha etkili bir önlem alınmış olur.

Instagram Hesap Kısıtlama
Instagram Hesap Kısıtlama

Instagram Hesap Kısıtlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram hesap kısıtlama işlemi, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kişi bazında kullanılabilen bir özelliktir. Bu yüzden teker teker işlem yapmanız gerekebilir. Ancak engelleme işlemine göre oldukça kullanışlı bir alternatif olduğu için, özellikle yüksek takipçiye sahip hesaplarda sıklıkla kullanılmaktadır. Eğer herhangi bir içeriğinizde veya özel mesajda bir daha görüntülemek istemediğiniz ve kısıtlamak istediğiniz bir hesap bulunuyorsa aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

 • Paylaşımlarınızdan herhangi birine tıklayın.
 • Kötü yorumlar yaptığını düşündüğünüz veya spam olarak algılanması gereken kişinin/kişilerin ismine tıklayarak profiline ilerleyin.
 • Sağ üst köşede bulunan üç nokta ikonuna dokunun.
 • Açılacak olan menüde “Kısıtla” seçeneğini seçin.
 • Uyarıyı inceleyerek onaylayın.
Instagram Hesap Kısıtlama İşlemi Nasıl Yapılır?
Instagram Hesap Kısıtlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki adımları uygulamanız halinde seçtiğiniz kişi size karşı tamamen kısıtlanmış olacaktır ve bu durumdan haberi olmayacaktır. Böylece kimse kişinin yazdıklarını veya yaptıklarını sizin hesabınız üzerinde görüntüleyemeyecektir. Ayrıca kısıtlama işlemini yapmak istediğiniz kişiler belliyse ve yukarıdaki gibi teker teker bulmak istemiyorsanız, direkt olarak ayarlar üzerinden toplu kısıtlama işlemi yapabilmeniz mümkündür.

 • Instagram uygulamasını açarak profilinize ilerleyin.
 • Sağ üst köşede bulunan “Ayarlar” simgesine tıklayın.
 • Açılacak olan menüde en başta yer alan “Ayarlar” yazısına tıklayın.
 • Burada “Gizlilik” sekmesini bularak dokunun.
 • Sayfayı aşağıya kaydırarak “Kısıtlı Hesaplar” sekmesini bulun.
 • Bilgi metnini inceleyerek “Devam” butonuna basın.
 • “Ara” yazan bölmeye kısıtlama işlemi yapmak istediğiniz kullanıcı adlarını yazın.
 • Sağ tarafta bulunan “Kısıtla” butonuna tıklayın.

Bu ekranda ekleyeceğiniz her isim otomatik olarak kısıtlanacak ve siz kaldırana kadar mevcut statüleri değişmeyecektir. Böylece yaşanacak olan spam, isim karalama, diğer kullanıcıları dolandırmaya yönelik hareketler gibi durumların önüne hızla geçebilirsiniz. Eğer daha da ciddi durumlar varsa engelleme yöntemine başvurabilirsiniz.

İçeriğimizde Instagram geliştiricileri tarafından sunulmuş olan ve çoğu kullanıcı tarafından bilinmese de büyük bir öneme sahip olan Instagram hesap kısıtlama işlemini incelemeye çalıştık. Umarız sizler de bu özellik hakkında aradığınız tüm bilgilere ulaşabilmiş ve uygulamayı başarabilmişsinizdir. Siber güvenlik kavramını önemseyin ve sosyal medya platformlarında daha dikkatli olmayı ihmal etmeyin. Instagram Whatsapp İletişim Linki Ekleme Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu