Instagram İşlem Engellendi Hatası Nasıl Çözülür?

Instagram büyük bir sosyal platform ve sadece bir dakika içerisinde bile on binlerce paylaşım yapılıyor, binlerce kişi birbirini takip ediyor. Durum böyle olunca Instagram algoritması bazı tehlikeli durumlar için korunma yöntemleri geliştiriyor. Çok agresif hareketler yapan ve yazılımı yormaya yönelik etkinlikler gerçekleştiren kişiler de kısa bir süreliğine engellenebiliyor.

Bu durumlardan ötürü ortaya çıkan “Instagram İşlem Engellendi” hatası da bunlardan biri. Eğer siz de bu hatayla karşılaşıyorsanız yanlış bir şeyler yapmış olabilirsiniz.

Bu içeriğimizde Instagram İşlem Engellendi hatası nedir ve nasıl çözülür sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Instagram İşlem Engellendi Hatası

Instagram üzerinde agresif hareketler sergilediyseniz ve bir özelliği üst üste kullandıysanız bu hata ile karşılaşmanız mümkündür. Fakat bazen sadece bundan kaynaklanmayan sebeplerden ötürü de aynı hatayla karşılaşabilirsiniz. Hatta düzenli bir Instagram kullanıcısı iseniz muhtemelen en az bir kez bu hata ile karşılaşmışsınızdır. Instagram İşlem Engellendi hatası ile karşılaşmanızın sebepleri şunlardan biri olabilir:

 • Kısa süre içerisinde çok fazla kişiyi takip etmiş olabilirsiniz.
 • Gün içerisinde çok fazla gönderi veya hikâye paylaşımı yapmış olabilirsiniz.
 • İllegal beğeni, takipçi gibi yazılımları kullanmış olabilirsiniz.
 • Bir veya birden fazla gönderiye çok fazla ve üst üste yorum yapmış olabilirsiniz.
 • Cihazınıza bilinmeyen bir yerden giriş yapılmış olabilir. (VPN ile siz girmiş olabilirsiniz.)
 • Paylaşımlarınızda çok fazla spam yapmış olabilirsiniz. (Aşırı Hastag kullanımı, sürekli değişen açıklama vs.)
 • 3.taraf yazılımlar kullanıyor olabilirsiniz. (Takip etmeyenleri bırakma uygulaması, profilimi görüntüleyenler vs.)

Bu sebeplerin bir veya birden fazlasını yapmış olabilirsiniz. Yaptığınız şeyleri Instagram fark ettiyse bir sonraki işleminizde “İşlem Engellendi” hatası ile karşılaşırsınız ve muhtemelen bir süre Instagram’da başka işlem yapmanıza izin verilmez. Eğer hala yapmaya devam ederseniz bu durum hesabınızın spam hesap olarak algılanmasına yol açar ve tamamen cezalandırılabilirsiniz.

Instagram İşlem Engellendi Hatası
Instagram İşlem Engellendi Hatası

Instagram İşlem Engellendi Hatası Nasıl Çözülür?

Eğer bu hatayla karşılaşıyorsanız ve en kısa süre içerisinde çözülmesini istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç işlem bulunuyor. Bunları yaparak işlem engellendi hatasının üstesinden kısa bir süre içerisinde gelebilirsiniz. Fakat yine de bir süre beklemek zorunda kalacağınızı unutmayın. Bu genellikle 6 saat ile 1 hafta arasında sürer. Bir kere hatayı aldıktan sonra hata gitse bile tekrar yaparsanız bekleme süreniz uzayacaktır.

 • İşlem engellendi hatası ile karşılaştığınızda “Tamam” yerine “Sorun Bildir” butonuna tıklayın. Böylece işleminizin hatalı olduğu hakkında bildirim yapmış olursunuz.
 • Instagram hesabınıza farklı bir cihazdan girmeyi deneyin. Farklı cihazda kullanabiliyorsanız mevcut cihazınızdan çıkış yapın ve bir süre sonra tekrar girin.
 • Uygulamanın önbelleğini temizleyin. Bunu yapmanız halinde tekrar giriş yapmanız istenecektir ancak sorununuz çözülecektir.
 • Instagram uygulamasını normal bir kullanıcı gibi kullanmaya devam edin. Spam yapmamaya özen gösterin.
 • Uygulama içerisindeki ayarlar kısmından “Sorun Bildir” sekmesine girerek yaşadığınız sorunu açıklayıcı bir yazı yazarak gönderin.

Eğer cezanız kaldırılırsa bir daha aynı işlemleri yapmamaya özen gösterin. Aksi taktirde bot ve spam hesap olarak algılanırsınız. Bu durum da hesabınızın tamamen kapatılması ile sonuçlanabilir. Bununla karşılaşmamak için Instagram uygulamasını amacına uygun kullanın ve illegal işlere karışmamaya özen gösterin. Umarız bir kez daha bu problemle karşılaşmazsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu