Instagram Keşfete Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler

Instagram üzerinde yüksek takipçi, beğeni ve yorum sayılarına sahip olmak fenomen olduğunuz anlamına gelmektedir. Fakat bu yol oldukça sabır ve planlama gerektirir. Fenomenliğe giden en büyük adım da Instagram’ın keşfet sayfasına düşmektir. Eğer keşfet sayfası içerisinde kendinize bir yer edinmeyi başarırsanız hızlı yükselişin de kapılarını açmış olursunuz. Bu içeriğimizde Instagram keşfet sayfasına hesabınızı nasıl düşürebileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Instagram Keşfet Nedir?

Instagram’ın keşfet sayfası kişilerin ilgi alanlarına göre oluşturulan ve önerilen sayfalardan oluşan büyük bir içerik havuzudur. Birçok kişi gün içerisinde bu sayfaya girer ve ilgisini çeken içerikleri inceleyerek yeni sayfalar ve kişileri keşfeder. Bu yüzden bir sayfanın yükselmesindeki kilit nokta keşfet sayfasında kendine yer edinmekten geçer. Eğer keşfette sıkça gözükmeye başlarsanız sayfanız kısa sürede hızlı bir yükseliş ivmesi kazanacaktır. Bu yüzden ilk amacınız sayfanızı keşfet sayfasına çıkarmak ve buradan gelen kişilerin sayfanızı incelemesini sağlamak olmalıdır.

Instagram Keşfet’e Sayfanızı Nasıl Ekleyebilirsiniz?

Her şey oldukça anlaşılır ve basit gibi gözüküyor ancak birçok kişi keşfet sayfasından nasıl dilim alınacağını bilmiyor. Bunun için kararlı, sabırlı ve planlı bir şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Eğer birkaç günlük çalışma sonucunda keşfette yer almayı bekliyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Çünkü keşfette gözükmek o kadar da kolay bir iş değildir. Bunun için birden fazla şeyi düzgün bir şekilde yapmalı ve bunu istikrarlı bir şekilde devam ettirmelisiniz.

Instagram Keşfet’e Sayfanızı Nasıl Ekleyebilirsiniz?
Instagram Keşfet’e Sayfanızı Nasıl Ekleyebilirsiniz?

Kaliteli ve Özgün İçerik

İlk olarak paylaştığınız içeriklerin olabildiğince özgün ve kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Paylaştığınız içeriklere kendi logonuzu koyabilir, sayfanıza ait olan ögeler ekleyebilirsiniz. Ayrıca genel bir içerik havuzu oluşturmak yerine niş bir kitleye hitap etmeniz ve bu amaç doğrultusunda içerikler paylaşmanız yükselmenizi hızlandıracaktır. Her içeriği bünyesinde bulunduran bir sayfaya insanlar yalnızca göz gezdirip geçer ancak niş içerikler paylaşan bir sayfada insanlar daha fazla vakit geçirmek ve daha fazla içerik görmek ister.

Açıklama, Etiket ve Konum Kullanımı

Tüm içeriklerinize değer verin ve hepsini bir profesyonel gibi paylaşın. Her içeriğinize çok uzun veya çok kısa olmayacak şekilde güzel bir açıklama, üç ile beş adet etiket ve konum bilgisi ekleyin. Etiketler ve konum direkt olarak arama sonuçlarında ulaşılabilir olacağı için başta kitle oluşturmanıza da yardımcı olabilirler. Tüm bu özellikleri her içeriğinizde kullanmanız halinde hem Instagram algoritmasının gözüne girersiniz hem de içeriğinizi gören kişilerin dikkatini çekersiniz.

Hikâye ve Video İçeriklerin Önemi

Yalnızca içerik paylaşmak sayfanızı büyütmek için yeterli değildir. İçeriklerinizin arasına bazen videolar sıkıştırmalı ve düzenli olarak hikâye paylaşımları yapmalısınız. Hikayeler yardımıyla takipçilerinize ve Instagram algoritmasına her daim aktif olduğunuzu belli eder, video içerikleri sayesinde de kullanıcıların sayfanızda daha fazla vakit geçirmesini sağlarsınız. İnsanlar sadece fotoğraflardan ziyade video içeriklerini izlemeyi daha çok severler ve bu durum etkileşimi olağanüstü şekilde arttırır.

Etkileşime Sahip Bir Hesaba Sahip Olun

İçeriklerinize gelen yorumlara, size atılan özel mesajlara olabildiğince cevap vermeye çalışın. İnsanlarla etkileşim halinde olursanız sıcakkanlı olduğunuzu düşünürler ve sayfanızla etkileşim kurmaktan çekinmezler. Böylece hem kemik bir kitle oluşturabilir hem de sayfanızın samimi bir ortama sahip olduğu izlenimini verirsiniz. Tüm bunların yanında sizin sayfanıza benzer başka sayfalarla da iletişim kurarak etkileşimlerinizi arttırabilir ve yükselme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

İstatistikleri Takip Edin

Instagram üzerinde etkileşimleri ve görüntülenmeleri takip edebileceğiniz istatistik sayfası bulunmaktadır. Bu istatistikler önemsiz gibi gözükse de yükselebilmeniz açısından oldukça büyük öneme sahiptirler. İçeriklerinizin hangi saatlerde ve günlerde daha çok etkileşim aldığını, hangi saatlerde daha çok takipçi kazandığınızı ve hangi içeriklerinize daha fazla etkileşim geldiğini inceleyebilir, tüm bunlara göre sayfanızın ilerleme politikasını düzenleyebilirsiniz. Örneğin etkileşimin fazla olduğu saatlerde içeriklerinizi paylaşarak takipçi arttırma olasılığınızı ve keşfete düşme şansınızı arttırabilirsiniz.

Instagram Nelere Dikkat Eder?

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu adımları kararlı ve planlı bir şekilde ilerletirseniz, eninde sonunda istediğiniz ivmeyi yakalar ve keşfet sayfasında yerinizi alırsınız. Keşfete düşmek için Instagram tarafından açıklanan net bir gereklilik listesi bulunmamaktadır ancak birçok kişi tarafından kanıtlanan bazı yöntemler ve durumlar mevcuttur. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Hızlı bir şekilde takipçi sayısı ve etkileşimi artan sayfaların keşfete çıkma ihtimali oldukça yüksektir.
  • Gönderi paylaşıldıktan sonra ilk bir saat içerisinde aldığı etkileşim oldukça fazlaysa (özellikle yorumlar) mutlaka keşfete çıkacaktır.
  • Düzenli hikâye ve video paylaşımı yapan sayfaların keşfete çıkma ihtimali diğer sayfalara nazaran oldukça yüksektir.
  • Instagram algoritması için önemli olan organik hittir ve bunun ilk başlarda hızla yükselmesi mümkün değildir, illegal durumlarla keşfete çıkılmak isteniyorsa muhtemelen hiçbir zaman çıkamazsınız.

Kısacası Instagram keşfet sayfasında kendi içeriklerinizi ve hesabınızı görmek istiyorsanız sabırlı ve düzenli bir ilerleme kaydetmeniz gerekiyor. Birkaç gün hatta birkaç hafta içerisinde hızlıca yükselmek büyük bir hayal ve mucize olması gerekiyor. Siz işinizi düzgün yaptığınız ve hiç vazgeçmediğiniz sürece eninde sonunda keşfet sayfasında içerikleriniz görüntülenmeye başlanacak ve bunu gönderi istatistiklerinden görebileceksiniz. Umarız olabilen en kısa süre içerisinde siz de Keşfet sayfasına çıkarak fenomen olmanın kapılarını aralarsınız.

Ayrıca TikTok para kazanma rehberi konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu