İnternet Kullanılamıyor Hatası ve Çözümü

Bazı zamanlarda, özellikle telefonlarda internete bağlanamadığımız zamanlar olabilir. Bu gibi durumlar bir veya birden fazla sebepten ötürü kaynaklanıyor olabilir. Fakat internet bağlantısı sorunlarını çözmek oldukça kolay ve hızlı süren bir işlemdir. Bu hatalardan biri olan ve akıllı telefonlarda sık sık karşımıza çıkan “İnternet Kullanılamıyor!” hatasının bu yazımızda ne olduğunu inceleyecek ve çözüm yöntemlerini paylaşacağız.

Ayrıca bakınız: input not supported

İnternet Kullanılamıyor! Hatası Nedir?

İnternet kullanılamıyor hatası ile karşılaşmanız oldukça muhtemeldir. Bu hatayla karşılaştığınızda ise endişe etmenizi gerektirecek bir durum yoktur. İnternet kullanılamıyor hatası genellikle ağa bağlanan ancak internet erişimini sağlayamayan telefonların verdiği uyarıdır. Bu uyarı telefonunuzun ağ ile sağlıklı bir bağlantı kuramadığı durumlarda gösterilir. Buradan yola çıkacak olursak, internet kullanılamıyor hatasını bir veya birden çok farklı sebepten ötürü görüyor olabilirsiniz.

İnternet Kullanılamıyor Hatası Nasıl Çözülür?

İnternet kullanılamıyor hatasını neden aldığınızı bilmiyorsanız aşağıda bahsedeceğimiz tüm sorunları ve çözümleri incelemeniz gerekmektedir. Bu çözümlerin hiçbiri sonuç vermiyorsa internet sağlayıcınızla iletişime geçebilir veya telefonunuzu bir servise götürebilirsiniz.

internet kullanılamıyor
internet kullanılamıyor

Önbellek Temizleme

Telefonunuz içerisinde çok fazla gereksiz ve zararlı önbellek dosyaları birikmiş olabilir. Bu dosyalar yüzünden de internete bağlanamıyor olabilirsiniz. Wi-Fi önbellek temizliği yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Telefonunuzu açarak Ayarlar uygulamasına girin.
  • Açılan sayfada “Wi-Fi” veya “Wi-Fi Ayarları” sekmesini tıklayın.
  • Ayarlar sayfasından “Verileri Sil” veya “Önbelleği Sil” butonuna tıklayın.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra Wi-Fi önbelleğiniz temizlenecektir. Eğer ki telefonunuzda böyle bir ayar bulunmuyorsa, sorun yaşadığınız Wi-Fi ağını unut yaparak aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra telefonunuz sizden tekrar Wi-Fi şifresini isteyecektir. Bu yöntemler ile “İnternet Kullanılamıyor” hatasının üstesinden gelebilirsiniz. Eğer bu çözüm işe yaramadıysa aşağıdaki çözümleri de mutlaka uygulamalısınız.

Wi-Fi Hizmetini Yeniden Başlatma

İnterneti modemler aracılığıyla kullanırız ve bazen modemler aşırı yüklendiği için sağlıklı bir internet hizmeti sunamazlar. Bu gibi durumlar için modeminizi düzenli olarak resetlemeniz gerekmektedir. Böylece daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Eğer ki “İnternet Kullanılamıyor” hatası alıyorsanız ve hiçbir cihazdan bağlanamıyorsanız modeminizi resetlemek sorununuzu çözebilir.

  • Modeminizde bulunan “Power” tuşuna basarak kapatın.
  • En az 10 saniye tüm ışıklar kapandıktan sonra bekleyin.
  • Daha sonrasında tekrar “Power” tuşuna basarak modeminizin açılmasını bekleyin.

Tüm ışıklar yandıktan sonra internet tekrar görünür olacak ve bağlanabileceksiniz.

Telefon Modlarını İnceleme

Telefonunuz Wi-Fi ağlarına bağlanmak için uygun ayarlara sahip olmayabilir. Güç tasarrufu moduna veya uçak modunda telefonunuzu kullanıyorsanız, telefonunuz şarjı korumak için Wi-Fi özelliğini devre dışı bırakmış olabilir. Bu yüzden telefonunuzu incelemeli ve Wi-Fi bağlantısını engelleyen herhangi bir ayar veya uygulama olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Nasıl yapılacağından emin değilseniz başka bir telefonda aynı ağa bağlanmayı deneyebilir ve bağlanırsa onun ayarlarını kendi telefonunuzda uygulayabilirsiniz.

DNS Sunucularını Kontrol Etme

İnternet sağlayıcınız internete bağlanamadığınız süre boyunca DNS sunucularında problem yaşamış olabilir. Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz herhangi bir şey bulunmamaktadır ve yapmanız gereken tek şey hizmetlerin düzelmesini beklemektir. Bu bilgiyi internet sağlayıcınızı arayarak öğrenebilirsiniz. Bilgisayarlarınız varsa “Sorun Gider” sistemini kullanarak sorunun ne olduğunu net olarak öğrenebilirsiniz.

Umarız içeriğimiz sayesinde “İnternet Kullanılamıyor!” hatasının üstesinden gelmeyi başarmış ve internetinizi yine kullanmaya başlayabilmişsinizdir. Hiçbir çözüm işinize yaramadıysa telefonunuzu bir servise götürebilir veya internet sağlayıcınızla detaylı bir görüşme gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu