iOS 15 Beta Nasıl İndirilir ve Yüklenir?

Apple yeni iOS sürümü olan iOS 15’i geçtiğimiz günlerde tanıttı. Bu yeni güncelleme ile birlikte birçok yeni özellik vadeden iOS 15 ise henüz cihazlara gelmedi. Fakat Beta olarak kullanımı mümkün hale getirildi. Böylece uyumlu cihazlar resmi sürüm yayımlanmadan önce iOS 15’i kullanabilecek ve deneyimleyebilecekler.

Eylül ayında çıkması planlanan iPhone 13 ile birlikte iPhone 6s’ten itibaren tüm telefonlarda kullanılabilecek olan iOS 15’i isterseniz şimdiden Beta sürümünde kullanmaya başlayabilirsiniz.

iOS 15 Özellikleri

Bilindiği üzere her yeni iOS sürümünde Apple birçok yeni özellik sunuyor. Bu özelliklerden ilginizi çekenler mevcutsa hemen siz de Beta sürümüne kayıt olabilirsiniz. Fakat bu özellikler halen kararlı bir hale gelmiş değiller. iPhone 13’ün piyasaya sürülmesi ile birlikte iOS 15’in de kararlı hale geleceği belirtiliyor. iOS 15 ile birlikte gelen yeni özellikler ise şöyle:

 • FaceTime artık hem Windows hem de Android ile kullanılabilir bir hale getirildi. Ayrıca Facetime Web yazılımı da kullanılabilir olacak.
 • Telefonunuzu kullanmak istemediğinizde karşı tarafı bilgilendirmek mümkün olacak. Uyuduğunuzda, çalıştığınızda veya diğer meşguliyet durumlarınızda sizi arayan kişiler bilgilendirilecek.
 • Birçok otomobil firması ile anlaşan Apple, telefonları artık araç kilidi olarak kullanabilecek. Böylece arabanızın kapısını telefonunuz yardımıyla kilitleyip açabileceksiniz.
 • Apple haritalar artık etkileşimli olarak kullanılabilecek. Öncelikle birkaç ülkede uygulanacak olan bu projede şehirler üç boyutlu olarak görüntülenebilecek ve her nokta detaylı olarak incelenebilecek.
 • Apple Cüzdan uygulamasına yeni akıllı ev özellikleri, otel odası anahtarları, kredi kartları, kimlikler gibi yeni özellikler ekleniyor. Böylece sadece telefonunuz ile her noktaya erişim sağlayabileceksiniz.
 • Siri ve Airpods güncellemesi ile kulaklığınıza ekranı okumayı mümkün kılan bir özellik ekleniyor. Böylece Siri’ye yalnızca bildirimleri oku diyerek telefonunuzu çıkarmadan size gelen mesajları ve bildirimleri öğrenebileceksiniz.
 • Bildirimler ve Hava Durumu sayfası tamamen değiştirildi. Artık kilit ekranında bildirimler daha farklı bir şekilde görüntülenecek ve hava durumu sayfasında mevcut hava durumuna bağlı olarak değişimler görüntülenebilecek.

Tüm bunların yanında iOS 15 içerisine birçok detay daha eklenecek. Tüm bu yeni özelliklerin oturması ve kararlı bir hale gelmesi 2021 yılının sonlarında gerçekleşecek. Bahsettiğimiz özellikler dışarısında birçok yeni özellik tanıtılacağını da biliyoruz.

iOS 15 Özellikleri
iOS 15 Özellikleri

iOS 15 Beta Nasıl İndirilir ve Yüklenir?

iOS 15 sürümünün resmi olarak henüz yayımlanmadığını belirtmiştik. Fakat beta sürümü iPhone kullanıcıları için kullanılabilir durumda. Bahsettiğimiz özellikleri sağlıklı ve kararlı bir şekilde kullanmak mümkün olmasa da önceden iOS 15’i deneyimlemek istiyorsanız şimdi telefonunuza Beta sürümünü indirebilirsiniz.

 • Öncelikle https://betaprofiles.com üzerinden cihazınıza uygun olan iOS 15 Beta sürümünü indirmeniz gerekiyor.
 • Bunu telefonunuza yükledikten sonra telefonunuzdan “Ayarlar” uygulamasına girin.
 • Ayarlar uygulaması içerisinde “Yazılım Güncelleme” sekmesine geçiş yapın.
 • Bu sayfaya girdikten sonra “iOS 15 Developer Beta” güncellemesini göreceksiniz. Buradan yüklemeyi başlatabilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yapmadan önce telefonunuzu yedeklemeyi ve geliştirici moduna kayıt olmayı unutmayın. Bu ikisini yapmamanız halinde telefonunuz kalıcı olarak hasarla karşılaşabilir ve geri döndürülemez sonuçlar ortaya çıkabilir.

Umarız güvenli bir şekilde yükleme yapmayı başarabilir ve iOS 15 betayı deneme fırsatı bulursunuz. Beta sürümünün yüklenilmesinin ve kullanılmasının Apple tarafından önerilmediğini unutmayın. Bu işlemi yapmanız halinde cihazınızın garanti dışı kalma olasılığı da bulunmaktadır. Yine de denemeye kararlıysanız umarız iyi bir deneyim yaşarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu